Łódki – Jezioro Porajskie, Zalew Rybnicki, Pogorie, Jezioro Międzybrodzkie

atrakcje dla dzieci jeziora śląskie

Pewnie wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że województwo śląskie jest świetnym regionem do uprawiania sportów wodnych.

Mocno rozwinięta sieć wodna w województwie śląskim pozwoliła na stworzenie sztucznych zbiorników zapewniających wspaniałe warunki do rekreacji. Akweny te powstały dzięki przemyślanej gospodarce wodnej i pokazują, jak można rozsądnie wykorzystywać zasoby naturalne. Stanowią też miejsca rekreacji dla mieszkańców województwa i turystów, a możliwości do uprawiania sportów wodnych są tu naprawdę wyśmienite.

rodzinne atrakcje Śląsk

Jezioro Porajskie

Położony niedaleko Częstochowy zbiornik zaporowy powstały w 1978 roku poprzez spiętrzenie Warty, w celu stworzenia zaplecza wodnego dla pobliskiej huty. Zbudowano wówczas zaporę w Poraju z oryginalnym budynkiem sterowni. Jest to jeden z największych sztucznych zbiorników w Polsce z linią brzegową długości około 15 km. Obecnie jezioro jest przede wszystkim akwenem rekreacyjnym, nad brzegiem powstało wiele ośrodków wypoczynkowych, przystani i wypożyczalni sprzętu wodnego. Zbiornik bardzo cenią sobie żeglarze i motorowodniacy, a także wędkarze, którzy mogą tu złowić m.in. leszcza, karpia czy okonia. Ciekawostką jest fakt, że nazwa, wzięta bezpośrednio od wsi Poraj, wywodzi się od herbu szlacheckiego rodu Myszkowskich.

atrakcje dla dzieci Zbiornik Poraj

Więcej szczegółów tutaj

Zalew Rybnicki

W 1971 roku w dzielnicy Rybnika – Stodoły zbudowano zaporę na rzece Rudzie. W ten sposób stworzono Zalew Rybnicki, którego wody wykorzystywane są do chłodzenia turbin znajdującej się niedaleko elektrowni węglowej. Dzięki temu wpompowywana z powrotem woda jest cieplejsza i w okresie od kwietnia do października utrzymuje stałą temperaturę 15 ˚C. Dlatego sezon żeglarski jest tu najdłuższy w Polsce, a wiele gatunków ptaków wybiera teren jeziora na zimowanie. Wokół jeziora powstały kluby żeglarskie, ośrodki wypoczynkowe i restauracje. Odbywają się tutaj prestiżowe regaty, przyjeżdża tu też wielu miłośników windsurfingu czy kajakarstwa. Są tu też znakomite warunki do połowu ryb, jezioro jest sztucznie zarybiane i organizuje się konkursy wędkarskie. Tutaj złowiono największe w Polsce okazy karpia (ponad 30 kg) i suma (ponad 100 kg, 2,5 m długości).

sporty wodne Zalew Rybnicki opinie

Więcej szczegółów tutaj

Pogorie

Zespół sztucznych zbiorników Pogoria I, II, III i IV w Dąbrowie Górniczej powstał poprzez zalanie wyrobisk piasku używanych przez okoliczne kopalnie. Pierwszy z nich utworzono już w 1943 roku, ostatni w 2005 roku. Obszar, na którym leżą jeziora nazywa się Pojezierzem Dąbrowskim i częściowo posiada status obszaru chronionego krajobrazu. Na wszystkich zbiornikach panują doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych i wędkowania. Są tu plaże, hotele, pensjonaty, mariny, stanice wodne i kluby żeglarskie. Na Pogorii I kształciło się wielu żeglarzy i kajakarzy, trenował tutaj także mistrz świata w sportach motorowodnych Waldemar Marszałek. Na Pogorii III są natomiast najlepsze warunki do nurkowania i windsurfingu. Jeziora łączy sieć ścieżek rowerowych.

żaglówki łódki Pogoria opinie

Więcej szczegółów tutaj

Jezioro Międzybrodzkie

Spiętrzając wody Soły przez budowę Zapory Porąbka, już w 1937 roku utworzono Jezioro Międzybrodzkie. Przy powstawaniu projektu zapory swój udział miał późniejszy prezydent Gabriel Narutowicz. Później dobudowano też elektrownie szczytowo-pompową na Górze Żar, która tworzy jeden kompleks razem z elektrownią wodną przy zaporze. Jezioro miało stanowić zabezpieczenie przeciwpowodziowe, ale dziś pełni też funkcje rekreacyjne. Razem z dwoma innymi zbiornikami zaporowymi – Jeziorem Żywieckim i Jeziorem Czynieckim stanowi Kaskadę Soły. Najpopularniejszymi miejscowościami wypoczynkowymi nad jeziorem są Międzybrodzie Bialskie i Międzybrodzie Żywieckie, w którym znajduje się kolejka linowo-terenowa na Górę Żar oraz ośrodek wypoczynkowy z przystanią żaglową i wypożyczalnią sprzętu wodnego. W okolicy działa też szkoła windsurfingowa. W jeziorze można łowić ryby, są tu m.in. szczupaki, sandacze, pstrągi czy sumy.

sporty wodne Jezioro Miedzybrodzkie opinie

Więcej szczegółów tutaj