Port lotniczy Helsinki-Vantaa pełni bardzo ważną rolę w europejskim (i nie tylko) systemie połączeń lotniczych. Dowiedz się, co oferuje.
Korzystając z lotniska w Helsinkach zyskujemy zarazem możliwość zwiedzania Finlandii i jej pięknej stolicy, jak i dotarcia do wielu atrakcyjnych lokalizacji na całym świecie. Każdego dnia odlatują stąd samoloty do 130 różnych destynacji na całym świecie, łącznie ponad 350 połączeń. Rocznie port lotniczy w Helsinkach obsługuje kilkanaście milionów pasażerów, a dzięki inwestycjom poczynionym w ostatnich latach (około 900 milionów euro) liczba ta do 2020 roku ma wzrosnąć do 20 milionów. Helsinki są główną bazą największego fińskiego przewoźnika – Finnair. Działa tutaj najnowocześniejszy system odśnieżania, dzięki czemu samoloty mogą lądować i startować nawet w trudnych zimowych warunkach. Helsinki-Vantaa otrzymało wiele wyróżnień, m.in. dla najlepszego portu lotniczego w Skandynawii czy dla najlepszego lotniska przesiadkowego, a w 2015 roku zostało uznane za drugi najlepszy port lotniczy w Europie i siódmy najlepszy na świecie przez portal SleepingInAirports.com.
Rozbudowana siatka połączeń, także z innymi kontynentami, powoduje, że Helsinki-Vantaa to doskonały hub przesiadkowy. Można stąd dolecieć do Ameryki Północnej, m.in. do Nowego Jorku, Chicago, czy Miami, a sezonowo także do Cancun w Meksyku. Ze względu na geograficzne położenie Helsinek lotnisko obsługuje też bardzo wiele połączeń z miastami w Azji i pod tym względem należy do najważniejszych lotnisk w Europie. Z Helsinek wylatują samoloty do Pekinu, Szanghaju, Tokio, Seulu, Hong-Kongu, Bangkoku, Singapuru czy Delhi. To zatem świetna okazja także dla podróżujących z Polski, którzy łatwo i szybko mogą się przesiąść w Helsinkach na samolot do któregoś z azjatyckich miast. Mniej więcej 1 na 3 pasażerów korzystających z portu lotniczego w Helsinkach to osoby podróżujące z przesiadką. Dlatego lotnisko pełni rolę swoistego mostu między Europą i Azją i wiele inwestycji powstaje tu właśnie z myślą o pasażerach lecących z przesiadką. Minimalny czas oczekiwania na transfer wynosi tutaj tylko 35 minut i należy do najkrótszych w Europie.
Kierunek rozwoju portu lotniczego Helsinki-Vantaa jako hubu przesiadkowego między Europą i Azją potwierdza ciekawa oferta „Helsinki StopOver” wprowadzona przez Finnair, która pozwala świetnie wykorzystać czas oczekiwania na przesiadkę. Istnieje możliwość zarezerwowania lotu z opcją StopOver i zorganizowanie pobytu w Helsinkach – od 5 godzin do nawet 5 dni. Można w tym czasie odwiedzić kilka ciekawych lokalizacji w okolicy albo nawet zwiedzać nieco odleglejsze zakątki Finlandii. Jednak nawet kilka godzin to wystarczająco długo, żeby zobaczyć najciekawsze miejsca w Helsinkach. Zwłaszcza że większość atrakcji znajduje się w niedużej odległości od siebie w centrum miasta, a tam można łatwo dojechać z lotniska komunikacją publiczną.
Dojazd lotnisko Helsinki
Lotnisko położone jest w miejscowości Vantaa, należącej do obszaru metropolitalnego Helsinek. Od centrum stolicy dzieli je około 15 km i jest kilka sposobów, żeby szybko się do niego dostać. Na stację kolejową można zjechać windami znajdującymi się w korytarzu pomiędzy dwoma terminalami lotniska, a także schodami ruchomymi. W godzinach szczytu kolej odjeżdża nawet co 10 minut (linie I oraz P) i po około 30 minutach dowozi pasażerów do dworca głównego w Helsinkach. Dojeżdża tam też miejski autobus 615 i linia autobusowa Finnair City Bus. Ich przystanki znajdują się przed terminalami. Podróż trwa również około 30 minut. Bilet na kolej kosztuje 5,5 euro, na autobus miejski około 3 euro. Można je kupić w kioskach na lotnisku, w automatach i u konduktora/kierowcy. Poza tym do najbliższych hoteli kursują bezpłatne busy hotelowe. Oczywiście można też zamówić taksówkę (koszt 45-50 euro) lub wynająć samochód.
Podróżowanie z przesiadkami, oprócz sprawnej komunikacji z centrum Helsinek, ułatwia też świetna baza noclegowa wokół lotniska oraz świetna infrastruktura na lotnisku. Można wybrać jeden z licznych hoteli, do których dowożą bezpłatne busy. Są też hotele, do których można przejść bezpośrednio z lotniska. Dostępne są w nich oferty wynajęcia pokoju tylko na dzień (bez nocy). Nietuzinkową nowością są natomiast ustawione w paru miejscach na lotnisku kapsuły do spania – GoSleep Pods, które zostały tu wprowadzone jako pierwsze w Europie. Są to rozkładane w łóżko siedzenia z miejscem na bagaż i zasuwaną zasłoną, która daje poczucie prywatności i izoluje zewnętrzne hałasy. W środku są też gniazdka elektryczne. Koszt wynajęcia kapsuły na godzinę to 9 euro. Możliwości odpoczynku na lotnisku w Helsinkach jest jednak dużo więcej. Działa tu kilka płatnych poczekalni (lounge), w tym 3 strefy Finnair, w których można odpocząć i skorzystać z oferty gastronomicznej. Są w nich też prysznice, sale zabaw dla dzieci, a nawet łaźnie fińskie. Oprócz tego na lotnisku stworzono poczekalnię Kainuu Lounge otwartą przez całą dobę i dostępną dla wszystkich pasażerów za darmo. To miejsce, w którym można uciec przed zgiełkiem lotniska, a jednocześnie poczuć klimat Finlandii, nie opuszczając budynku. Są tu krzesła wykonane z drzew powalonych przez wiatr w fińskich lasach, instalacja artystyczna „śpiewające drzewo”, miejsce z książkami do wymiany, ławki i dywan, na którym można się położyć. Puszczane są tu odgłosy lasu i zwierząt, odbywają się też zajęcia jogi.
Pasażerowie na lotnisku Helsinki-Vantaa mogą liczyć na szereg dodatkowych udogodnień. Jest tu sporo ogólnodostępnych gniazdek elektrycznych, nielimitowany bezpłatny dostęp do bezprzewodowego Internetu, przechowywania bagażu, apteki, mnóstwo sklepów i kiosków, kantory, restauracje i bary, a także bardzo dobrze zaopatrzony i otwarty przez całą dobę supermarket Alepa, w którym ceny są zbliżone do obiektów działających poza lotniskie. Poza artykułami spożywczymi można kupić tu także przydatne w podróży drobiazgi. Działają tu też 2 sale zabaw dla dzieci, a nawet galeria sztuki.
Sprawdź również: Helsinki - atrakcje dla dzieci
Świąteczne prezenty lecą przez Helsinki-Vantaa z Finnair
Port lotniczy Helsinki-Vantaa to główny hub fińskich linii lotniczych Finnair. I właśnie te linie są oficjalnym przewoźnikiem Świętego Mikołaja. Prawdopodobnie więc wszystkie prezenty, które wysyła on dzieciom, muszą przejść przez to lotnisko.
#FeelFinair #Helsinki #HelsinkiAirport