Uwielbiane przez turystów Warmia i Mazury są znane z pięknych jezior, dziewiczej przyrody i rozbudowanej infrastruktury turystycznej. Okazuje się, że można tam też znaleźć wiele ciekawych atrakcji dla dzieci, najczęściej związanych z naturą, która jest przecież największym skarbem regionu. Zobaczcie, co czeka na Was i na Wasze pociechy na Mazurach, Warmii i w okolicach.
Wśród wielu wodnych szlaków na Mazurach trzeba wyróżnić najdłuższy W Polsce kanał żeglowny – Kanał Elbląski. Łączy jeziora zachodnich Mazur z Zalewem Wiślanym, wraz z wszystkimi odnogami jego długość wynosi ponad 150 km. Największą atrakcją kanału są rejsy pasażerskie obsługiwane przez Żeglugę Ostródzko-Elbląską, podczas których statki pokonują system śluz i pochylni niwelujący ponad 100-metrową różnicą poziomów wody. W niektórych miejscach statki przenoszone są na specjalnych platformach ustawionych na szynach. Dzięki temu niezwykłemu zabytkowi techniki Kanał Elbląski został uznany za pomnik historii.
Gdzie z dzieckiem? Co zwiedzić?
Przez Puszczę Piską przepływa malownicza rzeka Krutynia. Na długości około 100 km tworzy niezwykły szlak wodny, urozmaicony licznymi zakolami i jeziorami. Po drodze znajdują się urocze wsie i stanice wodne, można z bliska podziwiać piękne lasy i rzadkie rośliny, a przy odrobinie szczęścia także dziko żyjące zwierzęta. Spływy kajakiem i łodzią po Krutyni są świetnym pomysłem na rodzinną wycieczkę i każdy może wybrać trasę odpowiadającą swoim potrzebom.
Kolejną ostoją dzikiej przyrody na Mazurach jest Puszcza Borecka. Tutaj, niedaleko wsi Wolisko, działa Park Żubrów. Obecnie stado żyjące wolno w puszczy liczy blisko 100 sztuk. Specjalnie dla turystów powstała platforma widokowa, aby mogli z bliska przyjrzeć się „królowi puszczy”. W zagrodzie pokazowej na stałe mieszka kilka żubrów, które najłatwiej obserwować podczas karmienia. W Puszczy Boreckiej występuje także wiele innych rzadkich gatunków zwierząt. Atrakcyjność tego terenu zwiększa też pobliskie jezioro Mamry.
Skoro przyroda na stałe wpisana jest w krajobraz Mazur, to jest to świetne miejsce na utworzenie Wioski Indian, którzy jak nikt ukochali naturę. W 10-hektarowym gospodarstwie w Spytkowie obok Giżycka działa Muzeum Indian, przy którym powstała rekonstrukcja indiańskiej wioski z namiotami tipi, strzelnica indiańska i sklep z pamiątkami. Zobaczymy tu kolekcję indiańskiego rękodzieła, strojowi i broni, można też zabawić się w Indian i wziąć udział w grach i zabawach zręcznościowych.
Oprócz cudownej przyrody Warmia i Mazury mogą pochwalić się bogatą kulturą, która mimo niesprzyjających okoliczności przetrwała do dnia dzisiejszego. Najlepszym przykładem na to jest Park Etnograficzny w Olsztynku. W tym liczącym już ponad 100 lat skansenie zobaczyć można charakterystyczne dla regionu zabudowania wiejskie z różnych okresów. Do tego zgromadzono liczącą 10 tysięcy egzemplarzy kolekcję dawnych przedmiotów codziennego użytku i dzieł sztuki ludowej.
Żeby przekonać się, jak wiele zabytków znajduje się na Warmii i Mazurach, wystarczy odwiedzić Park Atrakcji Mazurolandia mieszczący się w Parczu, tuż obok pozostałości Wilczego Szańca. W tym historycznym miejscu można poznać kulturę regionu ujętą w różnych okresach. Jest tu Park Miniatur Warmii i Mazur prezentujący najcenniejsze budowle w skali 1:25, Skansen Ludowy z chatą warmińską i mazurską, Park Militariów, Grodzisko Rycerskie czy klasyczny Park Rozrywki.
Dziedzictwo Warmii i Mazur przejawia się także poprzez kulturę niematerialną. W 1410 roku na Polach Grunwaldzkich odbyła się jedna z najważniejszych bitew w historii naszego kraju. Ten Wspaniały tryumf z pewnością zasługuje na upamiętnienie i warto znać jego przyczyny, przebieg i konsekwencje. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w miejscowości Stębark poprzez wystawy i pokazy multimedialne przenosi nas w tamte czasy. Na Polach Grunwaldzkich można też zobaczyć pokazy walk rycerskich i raz do roku rekonstrukcję bitwy.
Innym śladem bogatej i skomplikowanej historii regionu jest giżycka Twierdza Boyen, zbudowana dla pruskiego wojska w połowie XIX wieku. Swoją nazwę wzięła od nazwiska jednego z generałów. Jest doskonale zachowana i udostępniona do zwiedzania po wyznaczonych szlakach. Działa w niej też hotel, muzeum, galeria sztuki i centrum kultury. Odbywają się tu różnego rodzaju pokazy, rekonstrukcje i festiwale.
Mazury mogą pochwalić się też zabytkami techniki, takimi jak Ełcka Kolej Wąskotorowa. Po blisko stuletniej działalności linia kolei została zamknięta w 2001 roku i prawie natychmiast zyskała nowe życie. Od maja do sierpnia na jej trasie realizowane są przejazdy turystyczne z wykorzystaniem lokomotyw parowych i spalinowych. Po drodze podziwiać można wspaniałe krajobrazy, a podczas postoju wybrać się na spacer albo bawić się przy ognisku. W Ełku przy stacji działa bezpłatne muzeum, warto jest tu odwiedzić zabytkową halę lokomotywowni i zobaczyć nieużywany już tabor.
Jednym z przykładów nowoczesnych atrakcji turystycznych na Warmii jest Planetarium w Olsztynie. Choć otwarte zostało już w 1973 roku, w pięćsetną rocznicę urodzin związanego z miastem Mikołaja Kopernika, dysponuje wysokiej klasy sprzętem pozwalającym wyświetlać projekcje wysokiej jakości. Gwiazdy stają się nieco mniej tajemnicze. Przygotowano też specjalne seanse edukacyjne dla dzieci. Co roku planetarium odwiedza kilkadziesiąt tysięcy turystów.
>>Pobierz bezpłatny przewodnik<<
Sprawdź koniecznie: