Niezwykły w skali Polski i Europy projekt Centrum Nauki Kopernik jest najlepszym dowodem, że nauka może być emocjonująca i wciągająca. Tutaj zarówno maluchy, jak i trochę starsi mogą zdobywać wiedzę w nowoczesny sposób.
Centrum powstało w 2010 roku i od razu stało się wielkim sukcesem, poświadczonym przez niezwykle dużą frekwencję (liczbę odwiedzających liczy się już w milionach). Dużą część gości stanowią rodziny z dziećmi i wycieczki szkolne. Dzieją się tu rzeczy niezwykłe, a różnorodność przygotowanych wystaw i atrakcji zaskoczy chyba każdego.Rodzinne Atrakcje Centrum Nauki Kopernik
W ogromnym kompleksie znajdują się wystawy stałe z całą masą eksponatów prezentujących rozmaite zjawiska z dziedziny fizyki, matematyki, biologii, astronomii, muzyki i wielu innych dziedzin. Ideą centrum jest bowiem interdyscyplinarność, współdziałanie na różnych obszarach nauki, aby powstawać mogły innowacyjne pomysły. Na otwartej przestrzeni Strefy Eksperymentowania na pierwszym piętrze czeka ponad 200 stanowisk dotyczących człowieka i przyrody. Podzielone są na 19 grup tematycznych i pozwalają poznać niezwykłe właściwości organizmów żywych. Można tu zobaczyć na własne oczy proces fotosyntezy, Magnetyczną Chmurę, a także różnego rodzaju iluzje.
Czy można ufać maszynom? Pokochać robota? Jak „myśli” sztuczna inteligencja? Czy potrafi być kreatywna? Od 5 listopada wystawa Przyszłość jest dziś pozwoli przyjrzeć się temu, co jest lub może być w niedalekiej przyszłości oraz możliwościom działania, jakie otwiera ultranowoczesna rzeczywistość. Zainspiruje do zastanowienia się, w jakiej przyszłości chcemy żyć i jak możemy na nią wpłynąć. Wystawa będzie składać się z około 80 eksponatów przybliżających korzyści i zagrożenia związane z wykorzystaniem technologii cyfrowych, a także możliwe kierunki rozwoju nauki i ich konsekwencje. Całość składa się z trzech części, udostępnianych kolejno w ciągu najbliższych dwóch lat.
Obejrzycie zapowiedź pierwszego modułu wystawy "Przyszłość jest dziś" poniżej!
Centrum Kopernik to nie tylko nauka, ale też sztuka, a właściwie połączenie jednego z drugim. Działa tutaj Teatr Wysokich Napięć, w którym zobaczymy fascynujące widowisko składające się z wyładowań atmosferycznych i towarzyszących polu elektromagnetycznemu błysków oraz pierwszy na świecie Teatr Robotycznym, gdzie występują jedyne w swoim rodzaju roboty humanoidalne. Potrafią nie tylko mówić, ale i wyrażać emocje. Sami musicie ocenić ich interpretację opowiadań Stanisława Lema.
Odwiedź także: ->Fun Climb Warszawa
Na wystawach stałych codziennie odbywają się krótkie miniwarsztaty i pokazy. Są też wystawy czasowe, jedno z najnowocześniejszych planetariów w Europie z pokazami 3D i 4 laboratoria (robotyczne, chemiczne, fizyczne i biologiczne) wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. W nich każdy może samemu przeprowadzać eksperymenty. Majsternia to miejsce, w którym odkryjecie swoją kreatywność. Tu da się zbudować coś z niczego, aby przekonać się, że "myślimy lepiej, niż myślimy". Z kolei wystawa Bzzz! to miejsce nieskrępowanego odkrywania i zabawy dla dzieci do 5. roku życia.
Wokół budynku zorganizowano Park Odkrywców z ciekawie zaprojektowaną zielenią, artystycznymi eksponatami i sceną letnią. Na dachu budynku znajduje się też ogród z widokiem na Wisłę, Stadion Narodowy i część Starego Miasta. To doskonałe miejsce na rodzinny spacer. Centrum jest też współorganizatorem wielu przedsięwzięć popularyzujących naukę, jak chociażby Piknik Naukowy, ale też koncertów, wykładów, pokazów i wielu innych. Tak naprawdę nie sposób jednak opisać wszystkich dostępnych tu atrakcji.
Ceny biletów Centrum Nauki Kopernik Warszawa
Bilet obejmuje wejście na wystawy stałe, Teatr Wysokich Napięć, Teatr Robotyczny, miniwarsztaty i pokazy na wystawie, zajęcia w laboratoriach i wystawę Bzzz!.
Dni powszednie
- bilet ulgowy – 21 zł
- bilet normalny – 31 zł
Wakacje, weekendy i święta
- bilet ulgowy – 22 zł
- bilet normalny – 33 zł
Istnieje też możliwość zakupu rocznego pakietu członkowskiego Klubu Kopernika. Wstęp na Ogród na dachu bezpłatny.
Godziny otwarcia Centrum Nauki Kopernik Warszawa
styczeń-marzec:
- poniedziałek-piątek: 9:00-18:00 (nieczynne w następujące poniedziałki: 6 stycznia, 3 lutego, 2 marca)
- sobota-niedziela: 10:00-19:00
kwiecień-czerwiec:
- poniedziałek-piątek: 8:00-18:00 (nieczynne w następujące poniedziałki: 6 kwietnia, 4 maja, 1 czerwca)
- sobota-niedziela: 10:00-19:00
- poniedziałek-piątek: 9:00-18:00 (nieczynne w następujące poniedziałki: 7 września, 5 października, 2 listopada, 7 grudnia)
- sobota-niedziela: 10:00-19:00
w okresie wakacji szkolnych
- poniedziałek-niedziela: 10:00-19:00 (nieczynne w następujące poniedziałki: 6 lipca, 3 sierpnia)
Kasy są zamykane na godzinę przed zamknięciem Centrum.
Ogród na dachu
- maj-sierpień
wtorek-niedziela - 10:00-20:00
- wrzesień-październik
wtorek-niedziela - 10:00-17:00
- listopad-kwiecień - nieczynne
Centrum Nauki Kopernik
ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20,
00-390 Warszawa