Jeśli chcecie zobaczyć Poznań od kuchni (dosłownie), koniecznie odwiedźcie Rogalowe Muzeum. To świetny sposób na połączenie pożytecznego z przyjemnym. Nie tylko poznacie tu specyficzną kulturę i historię miasta, a przede wszystkim dowiecie się wszystkiego o pysznych Rogalach Świętomarcińskich. Dlaczego warto je odwiedzić w rodzinnym gronie?
Wielowiekowe tradycje w Poznaniu są nadal pielęgnowane i doceniane. Miasto oraz jego okolice ma swoją gwarę, święta, charakterystyczne zwyczaje i potrawy. Prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat Poznania jest Żywe Muzeum Rogala Świętomarcińskiego na Starym Rynku. Dzięki doskonałej lokalizacji w zabytkowej kamienicy, tuż naprzeciwko ratusza i koziołków, możemy poczuć niezwykły klimat Starego Miasta. Muzeum Specjalizuje się w ciekawych pokazach na żywo oraz warsztatach edukacyjnych, podczas których odkryjemy wszystkie tajemnice Poznania.
Rogalowe Muzeum Poznań - zwiedzanie i tradycyjny przepis
Wizyta w muzeum jest wycieczką w dawne czasy, ale jednocześnie można zrozumieć, jak historia Poznania wpłynęła na jego dzisiejsze oblicze. 500-letnia kamienica, w której mieści się muzeum, jest jedną z najlepiej zachowanych na Starym Rynku. W środku zobaczymy malowidła naścienne, gotyckie łuki i ściany oraz renesansowe wyposażenie. W standardowym programie zwiedzania, zwanym „rogalowym” poznamy historię miasta ilustrowaną animacją „Rogalowa Historia Poznania”, nauczymy się niektórych zwrotów z gwary poznańskiej i będziemy uczestniczyć w wypieku największego poznańskiego smakołyku – Rogali Świętomarcińskich.
Sprawdź również: Poznań z dzieckiem? TAK! Sprawdź najlepsze atrakcje!
Tradycyjny przepis zobowiązuje, ma on już ponad 150 lat i posiada status Chronionego Oznaczenia Geograficznego, może powstawać tylko w Wielkopolsce według określonej receptury, której najważniejszym składnikiem jest biały mak. Tutaj zwiedzający mogą sami wyrabiać rogale przy pomocy Rogalowego Mistrza, który używa tylko tradycyjnych narzędzi cukierniczych. Po muzeum oprowadza nas rodowity poznaniak – Wuj Binio.
Rozszerzony program zwiedzania – „koziołkowy”, odbywa się tylko raz dziennie, a poza atrakcjami pokazu „rogalowego” obejmuje także oglądanie trykających się rogami koziołków z najlepszego w mieście punktu obserwacyjnego, niezależnie od pogody. Przy okazji poznamy też legendę o koziołkach, jednej z największych atrakcji Poznania. W muzeum można też kupić słynne rogale oraz inne pamiątki.
Ceny biletów Rogalowe Muzeum Poznań
W cenę wliczona jest degustacja Rogali Świętomarcińskich.Godziny pokazów Rogalowe Muzeum Poznań
- terminy pokazów otwartych do sprawdzenia wyłącznie na oficjalnej stronie Muzeum
Lokalizacja Rogalowe Muzeum Poznań
Sprawdź także nasz artykuł: