Największe miasto województwa podkarpackiego – Rzeszów – oferuje ciekawe zabytki, tereny rekreacyjne i atrakcje dla rodzin z dziećmi.
Aby podkreślić nowoczesny charakter miasta, Rzeszów obecnie używa hasła „stolica innowacji”. Odnosi się to do licznych uczelni, zakładów ukierunkowanych na nowe technologie czy działalności Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis. Nie oznacza to jednak, że w Rzeszowie nie znajdziemy cennych śladów historii oraz terenów zielonych, idealnych do rodzinnego spędzania czasu.
Najstarszą i najbardziej reprezentacyjną ulicą Rzeszowa jest 3 Maja. Przy niej skupiają się liczne kawiarnie i sklepy, stanowi deptak i część głównego traktu łączącego Rynek z Zamkiem Lubomirskich. Te dwa miejsca stanowią o historycznym obliczu Rzeszowa. W pobliżu ufortyfikowanego zamku, który odbudowano w latach 1902-1906, znajduje się też Letni Pałac Lubomirskich i historyczny deptak Aleja Pod Kasztanami. Natomiast Stary Rynek z zabudową z XIX wieku i ratuszem w stylu neorenesansowym i neogotyckim jest miejscem wielu imprez kulturalnych. Skrywa też jedną z największych atrakcji Rzeszowa – Podziemną Trasę Turystyczną. To sieć dawnych piwnic kupieckich utworzonych pomiędzy XIV a XVIII wiekiem w celu składowania różnych towarów. Połączono je w trasę podziemną, schodzącą nawet do 10 m pod powierzchnią Rynku. W trakcie zwiedzania natrafimy na ekspozycje historyczne.
W Rzeszowie można także zobaczyć nowoczesne realizacje architektoniczne, jak unikalna okrągła kładka dla pieszych. Powstała na ruchliwym, dużym skrzyżowaniu i dzięki takiemu kształtowi łączy wszystkie ciągi komunikacyjne dla pieszych wzdłuż ulic Piłsudskiego i Grunwaldzkiej. Została uznana najciekawszą inwestycją mostową w Polsce w 2012 roku. Innym przykładem nowoczesnej myśli technicznej w Rzeszowie jest zlokalizowana na placu niedaleko Alei Pod Kasztanami Rzeszowska Fontanna Multimedialna. Jest to 3 co do wielkości tego typu obiekt w Polsce. Posiada 1600 dysz oraz 143 punkty świetlne, które pozwalają tworzyć niezapomniane widowiska prezentujące za pomocą wody i światła niesamowite obrazy. Przy fontannie ustawiono też amfiteatr na 300 osób.
Niezwykłą gratką dla dzieci będzie też wizyta w jedynym w Polsce Muzeum Dobranocek. Mogło ono powstać dzięki bogatej kolekcji Wojciecha Jamy. Zobaczyć tu można pamiątki związane z kultowymi polskimi bajkami produkowanymi przez łódzkie Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For, m.in. lalki animacyjne Misia Uszatka, Pingwina Pik-Poka czy Misia Colargola. Są tu też oryginalne scenariusze, folie-kadry, dekoracje i wiele innych przedmiotów, które sprawią, że niejednemu dziecku i dorosłemu łza zakręci się w oku.
Będąc w Rzeszowie z dziećmi, warto zabrać je na Bulwary nad Wisłokiem, zwane też plantami. Można tu pospacerować nad brzegiem rzeki, przejść po efektownej kładce dla pieszych, przejechać się na rowerze wzdłuż malowniczych ścieżek rowerowych. W pobliskim parku działa park linowy, plac zabaw i skatepark. Dalej znajduje się rezerwat przyrody „Lisia Góra”, w którym oprócz ścieżek dydaktycznych istnieje też wypożyczalnia łódek i kajaków. Niedaleko działa też porośnięte palmami kąpielisko „Żwirownia” z piaszczystą plażą, boiskiem do siatkówki.
Zdjęcia: Archiwum Urzędu Miasta Rzeszowa