Średniowieczne warownie nadal kryją wiele tajemnic i przyciągają swoim urokiem. Wczasy na Warmii i Mazurach to doskonała okazja, żeby odwiedzić kilka z nich.
Pomimo wielu działań wojennych i zniszczeń, Polska nadal może poszczycić się dobrze zachowanymi lub po części zrekonstruowanymi zamkami zbudowanymi w stylu gotyckim. Architektura średniowiecza, ze strzelistymi wieżami i czerwoną cegłą, przywołuje magiczny wręcz klimat, a jednocześnie daje szansę bezpośredniego obcowania z historią. Zwłaszcza że większość z tych zamków leży w bardzo atrakcyjnych turystycznie lokalizacjach. Jest to więc dobry sposób, aby podczas wczasów z dzieckiem pozwolić mu zdobyć nową wiedzę. A średniowieczni rycerze potrafią działać na wyobraźnię.
Atrakcje Szlak Zamków Gotyckich
Na szlaku znajduje się kilkanaście zamków z Warmii, Mazur i Kaszub. Są to zamki biskupów, zamki krzyżackie i zamki kapituł kościelnych. Należą do nich tak znane obiekty jak największy w Europie Zamek Krzyżacki w Malborku, Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie, Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim czy Zamek Krzyżacki w Gniewie. Ale na szlaku znajdują się również zamki z typowo wypoczynkowych miejscowości na Mazurach, jak zamki krzyżackie w Nidzicy, Ostródzie czy Kętrzynie. Gminy, na terenie których znajdują się zamki, utworzyły stowarzyszenie „Polskie Zamki Gotyckie”. Dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego planuje się rozszerzyć projekt na Litwę oraz Obwód Kaliningradzki. Do szlaku dołączą takie obiekty jak zamki krzyżackie w Kłajpedzie lub Bagrationowsku (tutaj rezydował Wielki Mistrz Zakonu Konrad Wallenrod, którego postać literacko przetworzył potem Adam Mickiewicz). Przewiduje się tez rewitalizację kilku zamków. W ten sposób powstanie bardzo ciekawa, transgraniczna trasa turystyczna, łącząca zamki powiązane historią.