Swoje muzea mają miasta, znane postaci czy ważne wydarzenia historyczne, ale na pewnie mało kto spodziewał się, że powstanie także muzeum... ognia. Jeżeli nigdy w takowym nie byliście, to akurat w mieście Żory skupiające się wyłącznie na ogniu - jego historii i znaczeniu dla rozwoju ludzkości. Co znajdziecie tam podczas swojej wizyty i dlaczego jest to świetne miejsce dla rodzin z dziećmi?
Muzeum Ognia w Żorach nie jest zwykłym muzeum i tak naprawdę łączy w sobie funkcje parku naukowego, muzeum techniki i regionalnego centrum historii. Przy tym wszystkim stanowi też doskonałą rozrywkę dla maluchów, nawet tych najmłodszych. Inspirujące atrakcje pobudzają kreatywność i zachęcają do dalszego rozwoju intelektualnego. Nazwa „Żory” nie jest także przypadkowa - pochodzi ona od żaru i związana jest z wypalaniem lasów, które kiedyś na tych terenach było konieczne, żeby pozyskać ziemię pod uprawę plonów, niezbędnych do utrzymania mieszkańców. Co ciekawe, Żory były też nękane przez liczne pożary, a więc historia ognia jest niejako związana z historią całego miasta.
Zwiedzanie Muzeum Ognia Żory
Naszą uwagę powinna zwrócić nietypowa bryła budynku z elewacją mieniącą się w słońcu niczym płomienie ognia. Taka zapowiedź wystarczy, abyśmy zauważyli, że mamy do czynienia z obiektem doprawdy niezwykłym, a w środku jest jeszcze ciekawiej.
Sprawdź także: Aquapark Aquarion – Park Wodny Żory
Na samym początku otrzymujemy bilet, który jest jednocześnie testem. Aby go rozwiązać, trzeba podczas wizyty w muzeum zmierzyć się z kilkoma zagadkami. Zwiedzanie zaczynamy od obejrzenia filmu edukacyjnego „Śladami ognia” nakręconego przez nominowanego do Oscara Andrzeja Celińskiego. Ekspozycja została podzielona na 5 stref tematycznych i poza ciekawą atrakcją, jest ona świetną szansą na poznanie historii Żor od innej, lecz równie ciekawej strony:
- Okiełznanie żywiołu,
- Przez antyk i wieki średnie,
- Pali się,
- Obszar duchowości,
- Mędrca szkiełko i oko.
Razem składają się one na pełny obraz wiedzy o ogniu na przestrzeni wieków. Podczas zwiedzania zobaczymy takie atrakcje jak prehistoryczna jaskinia czy ognista szafa grająca. Przejdziemy przez ścianę ognia, spróbujemy rozpalić wirtualny ogień za pomocą krzesiwa i promieni słonecznych, nauczymy się gasić pożar, a nawet staniemy się na chwilę dyspozytorem straży pożarnej. Cały czas możemy korzystać z różnych aplikacji multimedialnych i przeprowadzać interesujące doświadczenia. Na koniec czeka nas jeszcze jedna niespodzianka – sympatyczna, rozświetlona maskotka zwana Żorkiem. To on oceni nasze odpowiedzi na pytania zawarte w teście-bilecie. Czy uda wam się zdobyć maksymalną ilość punktów?
Ceny biletów Muzeum Ognia Żory
- Bilet normalny – 16 zł
- Bilet ulgowy – 12 zł
- Bilet grupowy - 10 zł
- Bilet rodzinny 2+2 - 50 zł
- Bilet rodzinny 2+3 - 60 zł
- Bilet rodzinny 1+2 - 46 zł
- Bilet rodzinny 2+1 - 40 zł
- dzieci do lat 3 - wstęp bezpłatny
Godziny otwarcia Muzeum Ognia Żory:
- Poniedziałek: muzeum nieczynne
- Od wtorku do piątku: 9:00 - 16:00
- Soboty i niedziele: 10:00 - 17:00