Uwielbiamy podróżować po Polsce i staramy się zaszczepić tę pasję naszym dzieciom. Jednak tutaj chcielibyśmy opowiedzieć o miejscach, które znamy najlepiej. Inowrocław to nasze miasto rodzinne. W ciągu ostatnich lat wciąż się zmienia, zaskakując nas nowymi atrakcjami, z których warto skorzystać z dziećmi. Nie jest to relacja z jednej wycieczki, bo opisywane okolice o każdej porze roku są warte poznania.
Inowrocław – serce Kujaw, miasto uzdrowiskowe, szczycące się Parkiem Solankowym. Atrakcyjne jednak nie tylko dla kuracjuszy. Specyficzny mikroklimat panujący wewnątrz tężni wpływa bardzo korzystnie na układ oddechowy maluchów i poprawia ich odporność. Żeby nie było nudno, spacer wokół tężni możemy odbyć również górą – na szczycie znajduje się chodnik widokowy, z którego podziwiać można całe Solanki.
Bystre dzieci z pewnością wypatrzą położone tuż przy tężniach atrakcje: mostek do spacerów nad stawem, plac do gry w mini golfa czy plac zabaw z siłownią. Niedaleko wytyczono ścieżki idealne do szaleństw na rolkach lub rowerkach. Tuż obok znajduje się miejsce wyposażone w grille i stoły, idealne na piknik. Dla spragnionych mocniejszych wrażeń proponujemy park linowy. Różny stopień trudności i wysokości tras do pokonania zapewni rozrywkę zarówno przedszkolakom, jak i rodzicom.
Solanki warto odwiedzić o każdej porze roku – wiosną i latem niesamowitą wonią kuszą ogrody zapachowe. Nacieszyć w nich można nie tylko nos, ale i oczy – posadzone tam kwiaty i zioła robią niesamowite wrażenie szczególnie w słoneczny dzień. Na ochłodę warto wstąpić do pijalni wód i napić leczniczej wody Inowrocławianki lub Jadwigi. Choć szczerze mówiąc nasze dzieci chętniej wybierają lody. Nam szczególnie smakują te przy stawku.
Jesień to pora karmienia wiewiórek – w parku jest ich mnóstwo, niektóre tak oswojone, że zabierają orzechy wprost z ręki. Natomiast zimą park przyciąga niesamowitym świątecznym oświetleniem. Zdjęcia nie oddają uroku milionów światełek ledowych – to trzeba zobaczyć na własne oczy. Nasze dzieci co roku są oczarowane!
Kiedy aura nie sprzyja długim spacerom, można rozgrzać się w tutejszej palmiarni lub zwiedzić izbę kujawską. Dzieci szczególnie zainteresują zabawki czy kołyska dla niemowląt, których dawniej używano w naszym regionie.
Oczywiście Inowrocław to nie tylko uzdrowisko. Rodzinom z dziećmi polecamy szczególnie baseny – Wodny Park i Basen Termalny. Nadmiar energii rozładować można również na placu zabaw Miś. Natomiast spragnionych ciekawostek dotyczących historii Inowrocławia zachęcamy do zwiedzenia wystawy Solnictwa mieszczącej się w Kujawskim Centrum Kultury. Wstęp na wystawę jest bezpłatny, a to niezwykła okazja, by poczuć się jak w prawdziwej kopalni soli, która działała kiedyś pod Inowrocławiem. Polecamy!
Niedaleko Inowrocławia znajdują się niezwykle atrakcyjne turystycznie miasta, takie jak Toruń czy Bydgoszcz. Wczesną jesienią warto wybrać się na Festyn Archeologiczny do Biskupina. Ale to już inna historia…
Garść informacji praktycznych:
- Park Solankowy jest dość rozległy, aby znaleźć się w pobliżu opisanych wyżej atrakcji najlepiej zaparkować przy ul. Rąbińskiej. W weekend z parkowaniem może być problem.
- park linowy przed sezonem jest czynny tylko w weekendy, latem codziennie.
- Wstęp do palmiarni jest płatny 2 zł/1zł, ale cena zawiera też degustację wód leczniczych w pijalni „Inowrocławianka” mieszczącej się w tym samym budynku. Wstęp do Sali kujawskiej jest bezpłatny.
- Zimą basen termalny jest nieczynny, wówczas warto odwiedzić lodowisko na osiedlu toruńskim.