Nasza relacja z rodzinnej podróży będzie relacją z Kotliny Kłodzkiej, a dokładnie z jej wschodniej części, która jest mniej oblegana a ogromnie ciekawa , jest mnóstwo atrakcji dosłownie na wyciagnięcie ręki. Kotlina Kłodzka jest piękna, można zwiedzać ją na swój sposób. Tutaj możemy spędzić urlop, który pozwoli nam dorosłym aktywnie odpocząć a jednocześnie będzie atrakcyjny dla dzieci, a nasza wyprawa okaże się świetną zabawą.
Zaczynamy naszą podróż w Złotym Stoku gdzie zwiedzamy kopalnię złota i arsenu, mamy też okazję przepłynąć się łodzią po podwodnym jeziorze i zobaczyć jedyny w Polsce podziemny wodospad. Dla dzieci atrakcją jest spotkanie z gnomem w Chodniku Śmierci, a po wyjściu z kopalni dzieci mogą bawić się w poszukiwaczy złota, wypłukując je.
Obok kopalni funkcjonuje średniowieczny park techniki, który tez jest fajną atrakcją, możemy zobaczyć średniowieczne urządzenia, które można wprawić w ruch. A dla miłośników mocnych doznań w pobliżu jest leśny park przygody Skalisko utworzony na terenie byłego kamieniołomu z najdłuższymi i najwyższymi tyrolkami w Europie. Dzień pełen wrażeń.
Następnie kierujemy się niesamowitą drogą górską ze Złotego Stoku do Lądka Zdroju, gdzie możemy na chwilę przystanąć i pospacerować po uzdrowisku.
Kolejnego dnia nasza podróż wiedzie przez Stronie Śląskie do Starej Morawy gdzie możemy zwiedzić Wapiennik Łaskawy Kamień, jest to jeden z niewielu jakie pozostały wapienników gdzie dawniej wypalano wapno, obecnie pięknie odrestaurowany obiekt, w którym urządzono galerię sztuki, a na górze taras widokowy. Wart uwagi jest przepiękny ogród japoński, który znajduje się przy wapienniku.
W Starej Morawie jest też fajnie zagospodarowany zalew rekreacyjny, jest to strzeżone kąpielisko z plażą i molo gdzie można ciekawie spędzić upalny dzień delektując się górskim otoczeniem.
W pobliżu znajduje się wieś Goszów z łowiskiem pstrąga, co było dla mojej córki ogromną frajdą wyjazdu (zresztą dla mojego męża też), można samodzielnie łowić pstrągi, które potem właściciele łowiska przyrządzają.
Kolejny dzień Kletno i Jaskinia Niedźwiedzia odkryta w 1966 roku, która jest pewnie największą atrakcją przyrodniczą tych okolic, odkryto tu szczątki niedźwiedzia jaskiniowego stąd nazwa. Dla turystów jest udostępniona trasa turystyczna, prezentująca formy kalcytowe w najróżniejszych kształtach, w niektórych miejscach jest wręcz bajkowo, jest też salka nietoperzy, gdzie mieszka ich około 200. Trasa jest świetnie przygotowana, zwiedzanie w małych grupkach około 15 osób, dlatego lepiej wcześnie zarezerwować bilety na określony dzień.
Wracając z jaskini, można zatrzymać się w Muzeum Ziemi, gdzie jest zgromadzona niezwykła kolekcja minerałów z całego świata, dla dzieci nie lada atrakcją są skamieniałe gniazda z jajami dinozaurów,
a na zewnątrz ogród i park jurajski z dinozaurami.
W kolejne dni można zaplanować dla większych piechurów wejście na Śnieżnik, trasa nie jest trudna, rozpoczyna się za Jaskinią Niedźwiedzią, spokojnie można dotrzeć na szczyt z dziećmi, lecz jeśli ktoś nie czuje się na siłach można wjechać w pobliskiej miejscowości Sienna wyciągiem krzesełkowym na Czarną Górę, na szczycie której jest wież widokowa i rozpościerają się piękne widoki na okolicę. A po wędrówkach górskich możemy odpocząć na polanie w bacówce w pobliżu Czarnej Góry i spróbować owczego serka a nawet zaprzyjaźnić się z owieczką.
Sądzimy że podróż do Kotliny Kłodzkiej jest gwarancją dobrze spędzonego czasu, a nasza relacja będzie dla wielu zachętą do odwiedzenia wspomnianych miejsc.