Wizyta w Biskupinie to podróż w czasie, podróż do początków polskiego państwa, a nawet do początków osadnictwa na terenie naszego kraju. Rzadko kiedy zdarza się taka okazja, pozwalająca tak dokładnie zaobserwować to, jak wyglądały dawne czasy!
Początki dzisiejszego muzeum w Biskupinie sięgają lat 30-tych XX wieku, kiedy to po obniżeniu się poziomu wody w Jeziorze Biskupińskim ukazały się elementy palisady dawnej osady. Prowadzone przez wiele lat badania pozwoliły na utworzenie wyjątkowo dobrze utrzymanego rezerwatu archeologicznego, który stał się jednym z najbardziej znanych w całej Europie Środkowej. To placówka stawiana innym za wzór, a w dodatku malowniczo położona na półwyspie!
Atrakcje Muzeum Archeologiczne Biskupin
Niewątpliwą zaletą Biskupina jest pokazywanie „żywej historii”. Nie tylko można zobaczyć tu rekonstrukcje chat sprzed setek czy nawet tysięcy lat, ale jednocześnie poznać zwyczaje żyjących tu kiedyś ludzi, ich pracę i rzemiosło. Wiedzy tej jednak nie zdobywamy słuchając przydługich wykładów, a samemu uczestnicząc w codziennych zajęciach naszych przodków i niejako przenosząc się do ich epoki. Takie muzeum może nauczyć znacznie więcej niż tradycyjna lekcja historii!
Sprawdź także: Bydgoszcz – najlepsze atrakcje dla dzieci
Zwiedzając Biskupin przesuwamy się od czasów najdawniejszych do nowszych. Na początku odwiedzamy Wioskę Neolityczną z Epoki Kamienia, gdzie znajdują się rekonstrukcje tzw. „długich domów” sprzed 6 tysięcy lat. W jednym z nich umieszczono wystawę „Epoka pierwszych rolników”. Następnie przechodzimy do Osiedla Obronnego Ludności Kultury Łużyckiej, gdzie znajduje się najbardziej charakterystyczny punkt rezerwatu – wał obronny z wieżą i bramą. Za nim znajdują się dwa rzędy chat, a kilka z nich posiada w pełni zrekonstruowane wnętrze. Kolejnym punktem podczas zwiedzania jest Wioska Wczesnopiastowska, istniejąca tutaj już od VIII wieku. Zamieszkiwana była przez rzemieślników, i dziś również zobaczymy tu niektórych z nich pracujących w swoich warsztatach. Potem kierujemy się do Pawilonu Muzealnego, w którym prezentowana jest stała wystawa „Świt historii nad Jeziorem Biskupińskim”. Zaraz za nim znajduje się Kwatera Archeologii Doświadczalnej, w której prowadzi się hodowlę zwierząt i próbuje się wytwarzać przedmioty codziennego użytku dokładnie w taki sam sposób jak robili to dawni osadnicy. Ostatnim punktem jest Chata Pałucka z VXVIII wieku, w której umieszczono ekspozycję etnograficzną. Jest tu także czynna pasieka i studnia.
W Biskupinie odbywają się lekcje muzealne, warsztaty i festyny historyczne. W 1994 roku gród został uznany za pomnik historii.
Godziny otwarcia Muzeum Archeologiczne Biskupin
- maj - wrzesień: od 9:00 do 18:00
- październik: 9:00 - 17:00
- listopad - marzec: 9:00 - 16:00
- kwiecień: 9:00 - 17:00
Ceny biletów Muzeum Archeologiczne Biskupin
- bilet normalny – 12 zł
- bilet ulgowy – 8 zł
- bilet dla dzieci do lat 6 – bezpłatnie
- wynajęcie przewodnika – 80 zł
W cenie biletu można także obejrzeć film „Biskupin – pomnik historii” (czas trwania 30 minut).
- Rejs statkiem po Jeziorze Biskupińskim – 7 zł
Lokalizacja Muzeum Archeologiczne Biskupin
Sprawdź także: