Na Warmii i Mazurach jest tyle wspaniałych atrakcji dla dzieci, że nie wystarczy jeden artykuł, aby opisać je wszystkie. Przed Wami druga część naszej prezentacji najlepszych rodzinnych atrakcji regionu.
Pisaliśmy już o tym, jak ważna w regionie jest kultura i tradycja, która w sposób nierozerwalny związana jest z przyrodą. Doskonale widać to na przykładzie Garncarskiej Wioski z Rajskim Ogrodem w Kamionce, kilkusetletniej wsi znanej z ludowego rzemiosła. Choć można zwiedzać tu historyczne zabudowania i warsztaty rzemieślników, nie jest to jednak tylko skansen. Bogata oferta zajęć edukacyjnych (np. lepienie garnków) oraz największy na Mazurach ogród pokazowy sprawiają, że miejsce to tętni życiem i często słychać w nim śmiech zadowolonych maluchów.
Mnóstwo pięknych roślin zobaczymy także w Marcinkowie obok Mrągowa. Tu również działają Ogrody Pokazowe oraz Motylarnia. Idealne miejsce do relaksu podczas wczasów na Mazurach. W 14 ogrodach różnego rodzaju zgromadzono unikalne i egzotyczne gatunki roślin, zaaranżowane w ciekawe formy i wzbogacone uroczą małą architekturą. Działająca tu Motylarnia nie tylko wspaniale wygląda, ale także pozwala na obserwację rodzimych gatunków motyli w różnych fazach rozwoju. Dzieci mogą uczestniczyć w ciekawych i rozwijających zajęciach.
Mieszkańcy Warmii i Mazur od wieków żyli w zgodzie z naturą i potrafili czerpać z jej bogactwa. Również dzisiaj nie zapominają o tym dziedzictwie i starają się przekazać je innym. W starej warmińskiej chacie w Nowym Kawkowie koło Olsztyna powstało jedyne w swoim rodzaju Lawendowe Muzeum Żywe. Można tu nauczyć się uprawiać lawendę, wyrabiać z niej kremy i olejki, poznać tajniki ziół i rękodzieła. Ogromne wrażenie robi też lawendowe pole kwitnące od połowy czerwca do połowy lipca – niesamowity widok!
Innym przykładem niestandardowego podejścia do placówki muzealnej jest Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie. Tutaj historia nie tylko staje przed nami jak żywa… ale nawet się porusza. W kolekcji muzeum znajduje się około 50 pojazdów wojskowych, najstarsze z nich pamiętają jeszcze II wojnę światową. Zobaczymy tu czołgi, transportery opancerzone, amfibie, ciężarówki, motocykle, działa i wyrzutnie rakiet. Większość z nich można obejrzeć od środka, a niektórymi nawet można się przejechać.
W regionie działają jednak i bardziej tradycyjne muzea. Oczywiście, jeśli „tradycyjnym” można nazwać nowoczesne, Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie. Utworzono je w budynku historycznego ratusza, ale jego wnętrze jest jak najbardziej współczesne. Znajdziemy tu oczywiście eksponaty z epoki średniowiecza, ale główną atrakcję stanowią projekcje multimedialne, materiały audiowizualne, animacje, a nawet interaktywne, rozwijające zabawy dla dzieci. Wszystko na temat istniejącego niegdyś na tych ziemiach państwa rycerzy zakonnych.
Warmia i Mazury: Kolejne atrakcje na weekend czy wakacje z dzieckiem
Ale Warmia i Mazury to nie tylko muzea i instytucje kultury, ale również mnóstwo miejsc doskonałej rozrywki. Wspaniała przyroda regionu świetnie nadaje się do stworzenia infrastruktury rekreacyjnej. Nad największym w Olsztynie jeziorem działa Centrum Sportowo-Rekreacyjne Ukiel. Kompleks jest dostępny przez cały rok. Oprócz bardzo dobrze zagospodarowanej plaży miejskiej z pełnym zapleczem można tu korzystać z wielu obiektów sportowych, Wodnego Placu Zabaw, wypożyczalni sprzętu sportowego, ścieżek rowerowych, a także skateparku, który zimą zamienia się w snowpark. Odbywają się tu też różne imprezy.
Elbląski Park Rozrywki Nowa Holandia wykorzystuje nie jezioro, ale równie charakterystyczne dla tego obszaru kanały. Na terenie parku działa sztuczna sieć wodna o łącznej długości 13 km i dlatego nazwa nawiązuje do Holandii – państwa znanego z wielu kanałów. Można tu wypożyczyć łódkę albo rower i wybrać się na wodną przejażdżkę, podczas której odwiedzimy liczne wyspy z zaskakującymi atrakcjami. Jest tu też Ptaszarnia i mini zoo, a także ogromna zjeżdżalnia z charakterystycznym lwem.
Lidzbark Warmiński może poszczycić się swoimi wodami termalnymi i jako jedyne miasto w północnej Polsce potrafi dobrze je zagospodarować. W kompleksie Term Warmińskich znajduje się kilka basenów różnego przeznaczenia, zjeżdżalnie, hydromasaże, jacuzzi, wodny plac zabaw dla dzieci, sauny, centrum Wellness & Spa oraz baza noclegowa. Wielką atrakcją jest na pewno całoroczny basen zewnętrzny z ciepłą wodą. Można też korzystać z parku linowego i ścianki wspinaczkowej.
Podobne atrakcje zapewnia Park Wodny Tropikana w Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach nad jeziorem Tałty. Całość podzielona jest na dwie części – wewnętrzną oraz zewnętrzną (czynną tylko latem). W obu działają baseny sportowe i rekreacyjne z hydromasażami, zjeżdżalniami, sztucznymi falami i rwącą rzeką, a także brodziki dla dzieci, piaskownice czy nawet boiska do siatkówki. Ofertę aquaparku uzupełniają sauny, wanny jacuzzi, jaskinia solna i tężnie solankowe.
Jeśli nie macie jasno określonych oczekiwań, możecie odwiedzić miejsce, w którym zgromadzono wiele różnorodnych atrakcji. Nad jeziorem Gim w Butrynach koło Olsztyna działa Park Rozrywki Aktywnej Bartbo. Park linowy, paintball, quady, przejażdżki samochodami terenowymi, strzelnica, kule sferyczne, labirynt w kukurydzy – to tylko niektóre z propozycji spędzania wolnego czasu w parku. A co najważniejsze, można tu rodzinnie spędzić czas na świeżym powietrzu, łowiąc ryby, urządzając piknik lub ognisko.
>>Pobierz bezpłatny przewodnik<<