Po wizycie w Interaktywnym Centrum Bajki i Animacji OKO przy Studiu Filmów Rysunkowych oglądanie “Bolka i Lolka” lub “Reksia” będzie zupełnie innym przeżyciem. Dzięki tej interaktywnej, unikatowej wystawie spojrzysz na proces powstawania filmów animowanych z nowej perspektywy. Zapraszamy Cię za kulisy, żebyś mógł nas poznać od kuchni.
Jedyne takie miejsce w Polsce
SFR w Bielsku-Białej to jedyne polskie studio filmowe, które działa nieprzerwanie od 1947 roku. To niesamowite historie, ponad tysiąc filmów animowanych, legendarni twórcy i postaci, dziesiątki nagród oraz miejsce, z którego możemy być dumni. Szacuje się, że około miliard osób na całym świecie widziało przygody naszych bohaterów. To, żeby przyszłe pokolenia o nich pamiętały i wiedziały, w jaki sposób zostały stworzone, traktujemy jako naszą misję. Cały czas pracujemy nad nowymi seriami dla dzieci oraz pełnometrażowymi filmami dla młodzieży i dorosłych. Zwiedzając OKO dowiesz się, jak twórcy klasycznych animacji robili to w latach 50. XX wieku i jak robimy to dzisiaj. Jeśli kręcą Cię filmy, po prostu musisz nas odwiedzić.Zobacz co czeka na Ciebie w Centrum Bajki i Animacji OKO:
Stwórz własną bajkę
To nie wszystko! Nasza wystawa daje możliwość spróbowania swoich sił jako reżyser. Ożywianie postaci dzięki magii animacji, kolorowanie ich lub dubbingowanie Kuby i Śruby może dać dzieciom (i tym nieco starszym) sporą frajdę. Kto wie, może ktoś z naszych młodych Gości w przyszłości stworzy scenariusz lub wyreżyseruje film, który docenią krytycy na całym świecie?Ekspozycja została podzielona na 7 przestrzeni tematycznych:
Historia Studia Filmów Rysunkowych ➡️ W 1947 roku grupa marzycieli postanowiła tworzyć filmy animowane. Nie mieli doświadczenia i niezbędnego zaplecza technicznego, Polska była zubożała i zniszczona po wojnie. Czy to mogło się udać? Jak najbardziej! Dowiedz się, jak to się wszystko zaczęło i przejdź z nami drogę od filmów tworzonych na rentgenowskich kliszach aż do nowoczesnych komputerów. Proces tworzenia scenariuszy i postaci w animacji rysunkowej ➡️ Reksio, Bolek i Lolek, Pampalini, Kuba i Śruba przeżywają przygody i dostarczają nam emocji. W jaki sposób zostali powołani do życia? Czym jest storyboard i jak wprawić rysunki w ruch? Przyjrzyj się postaciom z filmów - zarówno w postaci szkiców ołówkiem, jak i kolorowych celuloidów. Proces powstawania teł w animacji ➡️ Miejsca, w których przebywają bohaterowie stanowią część historii. Nastrój można zbudować również za pomocą barw i świateł. Dowiedz się, jakimi technikami wykonywano tła w tradycyjnych animacjach i zapoznaj się z najpiękniejszymi dekoracjami z filmów Studia. Jak ożywiamy obraz? ➡️ Kiedyś montaż odbywał się za pomocą wycinania i klejenia fragmentów taśmy. Dziś praca reżysera i montażysty wygląda inaczej. Studio Filmów Rysunkowych przeszło długą drogę - od wyzwań związanych ze zdobyciem materiałów do tworzenia produkcji sprzedawanych do ponad 80 krajów świata. Umiejętności techniczne pracowników SFR docenił też słynny amerykański producent Hanna-Barbera, który podjął współpracę przy tak popularnych filmach jak m.in. “Flinstonowie”. Udźwiękowienie animacji ➡️ Ze Studiem Filmów Rysunkowych współpracowali wybitni polscy kompozytorzy, tacy jak m.in. Krzysztof Komeda lub Krzysztof Penderecki. Dowiedz się o tym więcej i zobacz jak kiedyś analogowo montowano dźwięki. Sprawdź jak stworzyć dźwięk wiatru i zgadnij, co ma wspólnego gumowa świnka z animowanym ptakiem. Z pewnością dobrą zabawą będzie również podkładanie głosów pod Kubę i Śrubę. Wejście w świat wyobraźni (mapping 360°) ➡️ Wejdź w świat fantazji i otwieraj oczy szeroko, żeby niczego nie przegapić. Popkulturowe szaleństwo i festiwalowa gorączka ➡️Wszyscy lubimy zabawki, komiksy i książki o naszych ulubionych bohaterach. Już kilkadziesiąt lat temu można było mieć swoje ukochane postaci z SFR na półkach. Przyjrzyj się wybranym popkulturowym gadżetom - zarówno tym współczesnym, jak i pochodzącym sprzed kilku dekad. Następnie przejdź się antresolą i zobacz, ile nagród zdobyły filmy, które powstały w Bielsku-Białej.Przydatne informacje:
- Wystawa zlokalizowana jest w nowym budynku Studia Filmów Rysunkowych – w Centrum Bajki i Animacji OKO – Cieszyńska 24, Bielsko-Biała.
- Orientacyjny czas zwiedzania: 60- 90 minut;
- Ostatnie wejście na wystawę możliwe jest na 90 minut przed zamknięciem.
- Wystawa dedykowana osobom od lat 6 (najmłodszych ucieszą interaktywne stanowiska, a starsi będą mogli poznać historię Studia Filmów Rysunkowych i tajniki produkcji animacji);
- Wejścia na wystawę stałą odbywają się o wyznaczonych godzinach (godziny widoczne w kalendarium wydarzeń na stronie www.sfr.pl). Liczba gości przebywających jednorazowo na wystawie jest ograniczona;
- Bilety można okazać na urządzeniu mobilnym lub wydrukowane;
- Wystawę można zwiedzać z wózkiem dziecięcym;
- Na parterze Centrum OKO mieszczą się sala kinowa, kawiarenka oraz sklep z pamiątkami.
“BAJKOWYM OKIEM” NA KINO KRESKA
Kreska to klimatyczne kino studyjne - jedyne miejsce w okolicy, gdzie można zobaczyć film na wielkim ekranie bez reklam i popcornu. W repertuarze znajdziemy kultowe bajki ze Studia Filmów Rysunkowych, filmy animowane dla dzieci, młodzieży i dorosłych, ekranizacje lektur, filmy dedykowane grupom szkolnym oraz wieczorne seanse dla dorosłych, które są ciekawą alternatywą dla filmów granych w multipleksach.Przydatne informacje:
- Aktualny repertuar Kina Kreska: https://www.sfr.pl/kino-kreska
- Sala kinowa na 116 miejsc oraz dwa wózki dziecięce/inwalidzkie
- Bilety do kina można kupić w kasie OKA oraz przez stronę www: https://www.sfr.pl/kino-kreska
- Bilety na seanse 30-40 minutowe (bajki ze Studia Filmów Rysunkowych): w wakacje: 5 PLN, w roku szkolnym 8 PLN
- Bilety na seanse 60 minutowe (bajki ze Studia Filmów Rysunkowych trwające 60 min): 10 PLN
- Bilety na Kino Młodego Widza (filmy pełnometrażowe dla dzieci i młodzieży): 15 PLN
- Bilety ulgowe na wieczorne seanse: 18 PLN
- Bilety normalne na wieczorne seanse: 22 PLN