Spływy kajakowe po największych rzekach przepływających przez Śląsk to doskonała aktywna rozrywka dla całej rodziny.
Liczne rzeki przepływające przez obszar Śląska stanowią połączoną sieć i wspólnie tworzą atrakcyjne szlaki kajakowe. Dwie spośród trzech najdłuższych rzek Polski – Warta i Odra posiadają tutaj liczne dopływy i wielkie dorzecza, w których znajduje się sporo malowniczych zakątków i atrakcji turystycznych. Wiele tras spływów prowadzi przez zjawiskowo piękne tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej, które można podziwiać z kajaka. Dlatego warto połączyć spływ ze zwiedzaniem lub urządzić sobie rodzinną wycieczkę z noclegiem pod namiotem i dodatkowymi atrakcjami.
Spływ Kajakowy Ruda
Będąca dopływem Odry Ruda ma zaledwie 50 km długości, ale przepływa przez Zalew Rybnicki oraz Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. W nim, oprócz chronionych lasów łęgowych i roślinności błotnej, znajdują się też liczne zabytki – pozostałości po administrujących tą ziemią cystersach. Są to m.in. zespół klasztorno-pałacowy wraz z ogromnym parkiem w Rudach, stawy hodowlane czy kuźnia miedzi z XVIII wieku. Mniej więcej od Zalewu Rybnickiego Ruda staje się rzeką meandrującą i płynie przez wspaniały sosnowy las. Większość spływów zaczyna się w dzielnicy Rybnika – Stodołach, a kończy 21 km później w Kuźni Raciborskiej. Zaledwie 3,5 km dalej Ruda wpada do Odry.
Spływ Kajakowy Warta
Inny, choć znacznie większy dopływ Odry – Warta, oferuje wiele malowniczych szlaków kajakowych. Większość odcinków nie jest zbyt uciążliwych, przez co są odpowiednie dla rodzin. Warta ma swoje źródło w Kromołowie niedaleko Zawiercia. Nad nim zbudowano Kaplicę św. Jana Nepomucena. Na północnych krańcach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd, jeszcze w granicach Częstochowy, zaczyna się Mirowski Przełom Warty – obszar Natura 2000. Wiele spływów kajakowych startuje właśnie stąd, bo po drodze zobaczyć można ładne formy wapiennych skał – Bramę Mirowską czy Skałę Miłości, oraz zwiedzić średniowieczny klasztor w Mstowie. Dalej szlak biegnie aż za granicę województwa śląskiego przez Działoszyński Przełom Warty, który przepływa przez Załęczański Park Krajobrazowy.
Spływ Kajakowy Odra
Druga co do wielkości polska rzeka (jeśli liczyć też jej fragmenty znajdujące się poza granicami) ma swoje źródła w Górach Odrzańskich w Czechach. Podczas spływu Odrą w jej górnym biegu zobaczyć można wiele malowniczych zakątków, kanałów, zbiorników wodnych i zabytków. Pierwsze atrakcje na polskim odcinku rzeki pojawiają się od razu w momencie, gdy rzeka wpływa do kraju, tworząc Graniczne Meandry Odry – obszar chronionej przyrody. Większość spływów zaczyna się jednak w miejscowości Olza, gdzie rzeka o tej samej nazwie wpada do Odry. Tutaj utworzono liczne sztuczne zbiorniki dla ochrony przed powodzią, które ciągną się wzdłuż Odry przez spory kawałek, stwarzając niesamowity widok. Dalej zobaczyć można zespół przyrodniczo-krajobrazowy Wielokąt ze stawami hodowlanymi. Po drodze, w Krzyżanowicach, warto odwiedzić pałac Lichnowskich z XIX wieku, w którym przebywali Ludwig van Beethoven i Ferenc Liszt. Następnie Odra dopływa do Raciborza, w którym czeka mnóstwo atrakcji, m.in. Zamek książąt raciborskich z gotycką kaplicą i przyległym parkiem, oraz ogród botaniczny Arboretum Bramy Morawskiej. Jeśli będziemy chcieli płynąć dalej, możemy przez wiele malowniczych miejscowości dotrzeć aż do Koźla-Portu, dzielnicy Kędzierzyna-Koźla, w której zaczyna się Kanał Gliwicki.
Więcej szczegółów tutaj