Znane powszechnie jako miasto przemysłowe Katowice posiadają także inne oblicze – przyjazne dla rodzin z dziećmi, pełne ciekawych atrakcji.
Dużej części Polaków Katowice kojarzą się z kopalniami, niektórym może ze słynnym Spodkiem. I choć w ostatnich latach stolica województwa śląskiego przeszła niesamowitą metamorfozę, by zmienić o niej zdanie trzeba się tam po prostu wybrać. Czy wycieczka z dziećmi ma sens? Jak najbardziej! Katowice to dziś nowoczesne miasto, z wartościową architekturą, ciekawostkami historycznymi i mnóstwem zieleni. Wiedzieliście, że tereny zielone zajmują tam ponad ⅓ miasta? Maluchy na pewno nie będą tu narzekać na nudę, a i rodzice będą zadowoleni.
Katowice - gdzie na spacer z dzieckiem?
Najlepiej pokazać dziecku miasto w trakcie krótkiego spaceru, podczas którego zobaczy najbardziej charakterystyczne punkty. W centrum Katowic przeważa styl modernistyczny ukształtowany w dwudziestoleciu międzywojennym. Wcześniejsze budowle, głównie z XIX wieku, kiedy to nastąpił gwałtowny rozwój miasta, posiadają cechy stylu neorenesansowego, neobarokowego czy secesyjnego. Modernistyczny jest m.in. monumentalny Gmach Sejmu Śląskiego stojący przy placu Bolesława Chrobrego, gdzie ustawiono też pomnik Józefa Piłsudskiego na koniu, czy Drapacz Chmur, jeden z najwyższych budynków w Polsce przed wojną. Koniecznie wejdźcie do środka budynku, w którym dziś mieszczą się urzędy marszałkowski i wojewódzki. Ciekawostką jest tamtejsza winda paciorkowa. Polecamy!
Z kolei przy Rynku zobaczyć można wiele zabytkowych kamienic, budynek Teatru Śląskiego oraz potężne gmachy domów handlowych z okresu PRL-u. Dzieci dużo bardziej interesuje tam jednak niewielki plac zabaw, wygłupy przy niedawno odsłoniętej Rawie (latem są tam najprawdziwsze palmy, które do Katowic przyjeżdżają z gliwickiej Palmiarni Miejskiej) czy… jeżdżące z każdej strony tramwaje. Duże wrażenie robi wizytówka Katowic – słynny Spodek z niezwykłą kopułą, przez którą przypomina nieco UFO. Działa przy nim też lodowisko. Zanim do niego dojdziecie, miniecie jeszcze jeden symbol - Pomnik Powstańców Śląskich. To największy pomnik w Polsce złożony z 3 skrzydeł mających symbolizować 3 powstania śląskie.
Najważniejszym miejsce w centrum Katowic jest jednak Strefa Kultury. To kulturalna przestrzeń, w której jeszcze kilkanaście lat temu fedrowali (wydobywali węgiel) górnicy. Dziś na terenie po dawnej kopalni „Katowice” funkcjonują: Międzynarodowe Centrum Kongresowe (bryła czarna jak śląski węgiel), nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (czerwony budynek nawiązujący do zabudowy Nikiszowca) oraz wykorzystujące kopalniane zabudowania Muzeum Śląskie. Intrygujące są ogromne szklane budynki muzeum. To świetliki doświetlające podziemia, część wystaw muzeum znajduje się bowiem w pod ziemią (m. in. wystawa o historii Górnego Śląska pt. „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”). W muzeum oglądać można również galerię sztuki polskiej, galerię plastyki nieprofesjonalnej czy sakralną oraz Laboratorium przestrzeni teatralnych. Z myślą o dzieciach w budynku dawnej stolarni stworzono wystawę “Na tropie Tomka”. Owym Tomkiem jest bohater książek Alfreda Szklarskiego, który również związany był z Katowicami. To prawdziwe rodzinne katowickie must to see!
Poza centrum miasta znajdują się dwie wyjątkowe dzielnice, w których zachowały się zabytkowe zespoły osiedli górniczych z początku XX wieku, przeważnie jedno- lub dwurodzinne. Giszowiec, którego nazwa wzięła się od kopalni Giesche, może pochwalić się dużą ilością zieleni, zaprojektowaną z myślą o robotnikach chłopskich, aby przypominała im wieś. Druga z robotniczych dzielnic – Nikiszowiec swoją nazwę zawdzięcza baronowi Nikisch von Rosenegk, którego imieniem nazwano pobliski szyb. Zwarta zabudowa górniczego osiedla z cegły została uznana za pomnik historii. To osiedle jest już bardzo znane, na turystów czekają nie tylko unikatowe zabudowania z czerwonej cegły, ale również kilka kawiarni, restauracja i Dział Etnologii Miasta, będący oddziałem Muzeum Historii Katowic mieszczący się w budynku dawnego magla. Szczególnie polecamy tam wystawy “U nos w doma na Nikiszu” i “Wokół mistrzów Grupy Janowskiej”.
Mimo wciąż popularnych, negatywnych opinii, Katowice są miastem ze sporą ilością zieleni i licznymi parkami. W największym z nich, Parku im. Tadeusza Kościuszki, na rodziny z dziećmi czeka sporo atrakcji. Oprócz pięknej roślinności można zobaczyć tu drewniany kościół św. Michała Archanioła z 1510 roku, sprowadzony z miejscowości Syrynia, a także lapidarium z zabytkowymi nagrobkami. W parku znajduje się też jedyna zachowana w Polsce wieża spadochronowa, zimowy tor saneczkowy i narciarski oraz bulodrom. Choć niewielu o tym wie, w Katowicach działa też trasa narciarska o długości 175 m z wyciągiem talerzykowym „Sopelek”. Poza tym trzeba jeszcze wspomnieć o malowniczo położonym kompleksie rekreacyjnym Dolina Trzech Stawów z parkiem, kąpieliskiem, boiskami sportowymi, ścieżkami rowerowymi i przystanią wodną. Nie w samych Katowicach, ale na granicy Katowic i Chorzowa znajduje się też ogromny Park Śląski, który posiada tak wiele atrakcji dla dzieci, że aż trudno je wszystkie wymienić. Do tego w zasięgu ręki są i inne miejscowości Aglomeracji Śląskiej, a w nich kolejne rodzinne atrakcje.
Ciekawostkę znajdziecie natomiast w Parku Zadole. Tam poczujecie się niczym w Ciechocinku. Otwarto tam prawdziwą tężnię solankową. Inwestycja powstała dzięki Budżetowi Obywatelskiemu, jednak to kolejny dowód na to, że w Katowicach bardzo zwraca się uwagę na zieleń i tereny rekreacyjne.Sprawdź również: Śląskie - atrakcje dla dzieci na niepogodę!
Dzieciom do gustu powinno przypaść też inne muzeum – Muzeum Najmniejszych Książek Świata prezentujące książki wykonane przez Zygmunta Szkockiego w niezwykle małych rozmiarach. Alfabet łaciński o wymiarach 0,8 x 1 mm trafił nawet do Księgi Rekordów Guinnesa jako najmniejsza książka na świecie. Warto też zabrać maluchy do Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum (jeden z najdłużej działających teatrów lalkowych w Polsce, powstały w 1945) na któreś z klasycznych przedstawień jak Pinokio, Podróże Guliwera czy Kot w butach. Rozrywkę dzieciom zapewni kompleks Silesia City Centre (jeden z największych kompleksów handlowo-rozrywkowych w Polsce) z multipleksem kinowym, ogrodem na dachu, fontanną, placami tematycznymi i boiskiem sportowym, które zimą przemienia się w lodowisko. Sporo zabawy czeka na maluchy także w Nibylandii – sali zabaw urządzonej w klimacie Piotrusia Pana. Absolutnym przebojem podnoszącym poziom adrenaliny nie tylko u dzieci jest Fly Spot czyli mieszczący się w samym centrum miasta tunel aerodynamiczny.
Sprawdź również: Katowice - sale zabaw dla dzieci