Położone w Górach Świętokrzyskich Kielce przypadną do gustu nie tylko miłośnikom przyrody i górskich wędrówek, ale także wszystkim rodzinom z dziećmi poszukującym odrobiny rozrywki.
Kielce to miasto, w którym znajdziemy ciekawą mieszankę przyrody, historii i miejsc do rekreacji. Leży pośród jednych z najstarszych gór w Polsce, jak i w całej Europie – Gór Świętokrzyskich, z którymi wiąże się wiele legend. Powstanie Kielc tłumaczy jedna z nich – książę Mieszko, syn Bolesława Szczodrego, zgubił się kiedyś w tym rejonie na polowaniu. Osłabiony usnął, a podczas snu śniło mu się, że napadli go zbójcy i kazali wypić truciznę. We śnie św. Wojciech wskazał mu źródło, a po przebudzeniu Mieszko mógł się z niego napić, co pozwoliło mu odzyskać siły. Stąd nazwa rzeki Silnicy. Nazwa Kielce miałaby się zaś wziąć od kłów dzika, które Mieszko zauważył w tym miejscu i zapamiętał, aby postawić w nim kiedyś gród z kościołem. Wszystko to wskazuje, że Kielce są miejscem magicznym i pełnym niespodzianek.
style="display:inline-block;width:300px;height:250px"
data-ad-client="ca-pub-4540654505390018"
data-ad-slot="1339302889">
W Kielcach większość atrakcji skupiona jest w centrum miasta, dzięki czemu można łatwo dotrzeć do nich podczas spaceru. Główną ulicą jest ulica Sienkiewicza, która pełni funkcję deptaka. Została wytyczona w latach 20. XX wieku i znajduje się przy niej sporo zabytków. Ulica ma nawet swoje święto, odbywa się na niej wiele imprez plenerowych. Zaczyna się przy dworcu kolejowym, a niedaleko niego mieści się też unikatowy budynek Dworca PKS w kształcie rotundy z bardzo ciekawie zaprojektowanym ruchem autobusów. W okolicy funkcje reprezentacyjne pełni też Rynek, który istnieje prawdopodobnie już od XII wieku. Zobaczyć można przy nim zabytkową zabudowę, w tym budynek ratusza, odpocząć w jednej z kawiarni czy na ławeczce przy fontannie.
Nadal pozostając w centrum, trzeba koniecznie odwiedzić z dziećmi Pałac Biskupów Krakowskich na Wzgórzu Katedralnym – najlepiej zachowaną wczesnobarokową rezydencję z I poł. XVII wieku w Polsce. Obok można zwiedzać ozdobny Ogród Włoski. W pobliżu znajduje się też Park Miejski im. Stanisława Staszica – jeden z najstarszych parków w Polsce. Dziś w Pałacu Biskupów mieści się siedziba Muzeum Narodowego, a wokół stworzono kilka placówek kulturalno-edukacyjnych. W budynku dawnego więzienia działa Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, gromadzący m.in. pamiątki po powstaniach czy oddziałach AK. Są tu także ekspozycje multimedialne, uzmysławiające choćby to, jak wyglądały tortury. Ciekawa lekcja dla młodzieży. W położonym obok Dworku Laszczyków (ostatni tego typu budynek w Kielcach) mieści się siedziba Muzeum Wsi Kieleckiej wraz z wystawą etnograficzną. Z ciekawszych placówek kulturalnych, które mogłyby zainteresować dzieci, można jeszcze wymienić Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” oraz Muzeum Zabawek i Zabawy, gromadzące zabawki historyczne, lalki, modele ale też stare gry, zabawki ludowe i wiele innych niezwykłych eksponatów.
Zwiedzając Kielce, warto też skorzystać z jego rewelacyjnych warunków naturalnych. Na terenie miasta znajduje się aż 5 rezerwatów przyrody, a najbardziej znany jest Rezerwat Kadzielnia, obejmujący wapienne wzgórza, w których kryje się wiele jaskiń (niektóre można zwiedzać). Tutaj, na zboczu wzgórza Kadzielnia mieści się też jeden z najbardziej niezwykłych amfiteatrów w Polsce, obecnie zmodernizowany, z rozsuwanym dachem. Odbywają się tu liczne festiwale i koncerty. Z rezerwatem Kadzielni współdziała też Geocentrum, które w nowoczesnej siedzibie na terenie rezerwatu Wietrznia prezentuje modele i eksponaty geologiczne, związane z terenem Gór Świętokrzyskich. Hitem jest tu kapsuła, w której prezentowany jest film 5D. W ramach wycieczki edukacyjno-przyrodniczej można też odwiedzić wzgórze Pierścienica, z którego rozpościera się piękna panorama Kielc (kiedyś działała tu skocznia narciarska) oraz wzgórze Telegraf – najwyższy punkt na mapie miasta. Przy obu wzniesieniach działają zimą trasy narciarskie. Około 15 km od Kielc leży Zamek w Chęcinach oraz Jaskinia Raj – jedna z najciekawszych jaskiń w Polsce.
Sprawdź również:
Najlepsze atrakcje dla dzieci w Polsce
oraz
12 najlepszych aquaparków w Polsce