Sprawdźcie, kiedy maluchy będą mogły liczyć na chwilę wytchnienia od zajęć w szkolnych ławach.
Część dzieci lubi szkołę, ale wszystkie czekają na dni wolne. Przerwy w jednostajnym rytmie zajęć zawsze sprawiają spontaniczną radość i pozwalają złapać oddech, aby potem wrócić znów pełnym zapału do nauki. Z kolei dla rodziców to możliwość ustalenia rodzinnych wyjazdów i spędzenia większej ilości czasu ze swoimi pociechami. Warto już dziś zapoznać się z kalendarzem dni wolnych i długich weekendów, żeby móc wszystko zaplanować. A w tym roku będzie sporo możliwości.
Choć szkoła zaczyna się jak zawsze 1 września, to tym razem nie będzie to od razu rzucenie maluchów na głęboką wodę. Początek roku szkolnego przypada w czwartek, pierwszy dzień zajęć w piątek i pewnie mało który nauczyciel od razu zacznie regularne zajęcia. Dzięki temu prawdziwy początek nauki przesunie się na poniedziałek 5 września. To pozwoli też niektórym rodzicom przedłużyć trochę powrót z wakacji.
Pierwsza dłuższa przerwa w zajęciach szkolnych rozpocznie się 14 października w związku z Dniem Nauczyciela. Przypada on w piątek, a więc tworzy się pierwszy, 3-dniowy długi weekend. Na kolejny nie trzeba będzie czekać zbyt długo, bo tylko do 11 listopada. Święto Niepodległości wypada także w piątek i w związku z tym sytuacja się powtarza. Wcześniej tradycyjnie wolny jest 1 listopada – Wszystkich Świętych. To wtorek, a część dyrektorów szkół z pewnością skorzysta z prawa do dysponowania dodatkowymi dniami wolnymi i ustanowi wolny także poniedziałek. Możliwe więc, że będzie to kolejny, tym razem 4-dniowy długi weekend.
W grudniu jak zawsze można liczyć na długą przerwę świąteczną. Tym razem przypada ona od 23 grudnia do 2 stycznia, a więc trwa aż 10 dni. Wprawdzie 1 stycznia, który powinien być dniem wolnym, przypada w niedzielę, ale za to następne święto znów w piątek, dając kolejny 3-dniowy weekend. To Trzech Króli ustanowione zaledwie kilka dni później, bo 6 stycznia. Potem w styczniu i lutym nie ma już żadnych świąt, ale za to jest wyjątkowo długa przerwa na ferie zimowe. Terminy różnią się w zależności od województwa. Dokładne daty możecie sprawdzić tutaj: Terminy ferii zimowych 2017.
Marzec w 2017 roku będzie jedynym dniem, w którym nie ma żadnego ustawowo wolnego dnia. Za to jest nieformalny Dzień Wagarowicza związany z pierwszym dniem kalendarzowej wiosny. My oczywiście nie namawiamy do wagarów Często jednak szkoły w ten dzień organizują jakieś wyjścia, np. topienie Marzanny, aby w pewien sposób sformalizować wagary.
W kwietniu przypada przerwa w nauce związana z Wielkanocą. Będzie to kilka dni wolnego między 13 a 18 kwietnia.
Maj to tradycyjnie okres długiego weekendu podczas całkiem już przyjemnej aury. W tym roku wypada wyjątkowo korzystnie, gdyż 1 maja przypada w poniedziałek, a 3 w środę. Zapewne większość szkół zdecyduje się więc uczynić 2 maja dniem wolnym, a to oznacza aż 5 dni długiego weekendu. Są jednak i tacy szczęściarze, którym dyrekcja szkół zafunduje wolny również 4 i 5 maja, a w ten sposób zyskają aż 9 dni wolnego!
Czerwiec to już czas oczekiwania na wakacje. Zanim jednak nadejdą, jeszcze 1 czerwca, w Dniu Dziecka wiele szkół zamiast lekcji organizuje zajęcia sportowe lub festyny. Natomiast 15 czerwca, w czwartek, wypada Święto Bożego Ciała. Niewykluczone, że w piątek w niektórych miejscach szkoły przydzielą dzień wolny. Dobry przedsmak wakacji, które zaczną się już tydzień później, 23 czerwca. Co ciekawe, mogą potrwać w 2017 roku nieco dłużej, gdyż 1 września wypada w piątek. Zajęcia więc dopiero od poniedziałku 4 września!