Warmia i Mazury - od wielu lat jeden z najbardziej popularnych wakacyjnych kierunków Polaków. Nic w tym dziwnego: piękna przyroda, świetna infrastruktura noclegowa i rekreacyjna, a także coraz większa ilość atrakcji dla dzieci i całych rodzin są magnesem przyciągającym do tego regionu. Specjalnie dla Was, planujących wypoczynek na Warmii i Mazurach, udostępniamy bezpłatny przewodnik.
Pobierz bezpłatnie: Turystyka rodzinna na Warmii i Mazurach
Dlaczego warto wybrać Warmię i Mazury na rodzinne wakacje?
Letnie przygody nad jezioramiWraz z młodszymi i starszymi pociechami można korzystać z najróżniejszych form rekreacji nad wodą i na wodzie. W regionie działa ponad sto strzeżonych kąpielisk nad jeziorami. Tutejsze akweny doskonale nadają się do nurkowania, żeglowania, pływania łodziami, rowerami wodnymi i kajakami. Wśród miłośników spływów kajakowych szczególną popularnością cieszy się rzeka Krutynia. Amatorzy mocniejszych wrażeń chętnie korzystają z wyciągów nart wodnych (Ostróda, Giżycko, Olsztyn).
Zainteresowaniem cieszą się rejsy statkami wycieczkowymi po Wielkich Jeziorach Mazurskich (Giżycko, Mikołajki, Ruciane-Nida, Węgorzewo), Kanale Elbląskim (Ostróda, Elbląg, Miłomłyn, Iława, Stare Jabłonki), Zalewie Wiślanym (Tolkmicko), Jezioraku (Iława) i wielu innych jeziorach.
Z przyrodą za pan brat
Na łonie natury można wypoczywać, biwakując lub wędrując szlakami turystycznymi. Zgłębianie tajników przyrody ułatwiają liczne ścieżki edukacyjne wytyczone przez leśników.
Poznawanie domowych zwierząt umożliwia wiele gospodarstw agroturystycznych. Spotkania z dzikimi zwierzętami proponują stacje naukowe w Popielnie i Kosewie Górnym, ptaszarnia w Olsztynie, ośrodki w Kadzidłowie, Okrągłem i Zatykach. Można też oglądać rzadkie zwierzęta na wolności, np. żubry w zagrodzie w Wolisku czy muflony na Dylewskiej Górze.
Bogactwo świata roślinnego przybliżają m.in.: arboretum w Kudypach, kolekcje botaniczne w Braniewie, Jerzwałdzie i Srokowie, ogrody pokazowe w Marcinkowie k. Mrągowa. Wiedzę o naturze można też uzupełniać w muzeach przyrodniczych (Olsztyn, Krutyń, Jeleń).
Niepowtarzalne atrakcje regionu
Pamiątkami historii Warmii i Mazur są zabytkowe budowle: Wzgórze Katedralne we Fromborku, gotyckie zamki (Lidzbark Warmiński, Olsztyn, Ostróda, Nidzica, Ryn, Reszel) i ich ruiny (Szymbark), kościoły z różnych okresów.
W regionie zachowały się również fortyfikacje z XIX w. (Twierdza Boyen w Giżycku) i XX w. (kwatery w Gierłoży, Mamerkach i Pozezdrzu, schrony w Piszu i Rucianem-Nidzie). Imponującym zabytkiem inżynierii są wiadukty kolejowe w Stańczykach.
Dawne budownictwo i życie na wsi przybliżają skanseny: w Olsztynku, Węgorzewie, Kadzidłowie. Moc atrakcji zapewniają parki rozrywki (k. Elbląga, k. Gierłoży), w tym nawiązujące do Dzikiego Zachodu (Mrągowo, Spytkowo). Aktywnie można spędzać czas na parkowych terenach rekreacyjnych, korzystając ze ścieżek i torów rowerowych, skateparków, parków linowych.
Niepowtarzalne wrażenia gwarantuje przejazd kolejką wąskotorową (Ełk) czy podziwianie krajobrazu z punktów widokowych (m.in. wieże ciśnień w Giżycku, Gołdapi, Ełku, Piszu).
Wciąż dzieje się coś ciekawego
Do najbardziej widowiskowych imprez odbywających się na Warmii i Mazurach należą inscenizacje bitew: średniowiecznych (Grunwald, Wopławki, Elbląg, Frombork), napoleońskich (Lidzbark Warmiński, Jonkowo), z okresu pierwszej (Giżycko, Kozłowo) i drugiej wojny światowej (k. Gierłoży, Olsztynek).
Mnóstwo widzów gromadzą pokazy lotnicze (Giżycko, Gryźliny) czy zawody balonowe (Ełk, Olsztyn). Rzesze chętnych przyciągane są przez rajdy rowerowe, regaty żeglarskie i zawody biegowe. Miłośnicy muzyki bawią się na festiwalach prezentujących pełen wachlarz stylów. Całe rodziny chętnie uczestniczą w imprezach kulinarnych i jarmarkach.
W wielu miejscach młodzi turyści mogą brać udział w warsztatach przybliżających sztukę i dawne rzemiosła. Liczne stajnie oferują możliwość jazdy konnej, a malownicze szlaki zachęcają do wycieczek rowerowych. W otoczeniu piękna natury można też pograć w golfa (Pasłęk, Naterki).
Dobra zabawa przez cały rok
Z atrakcji wodnych na Warmii i Mazurach można korzystać nie tylko latem. Umożliwiają to nowoczesne aquaparki (Olsztyn, Ostróda, Mikołajki, Ełk) i kryte baseny. Specjalne propozycje dla dzieci przygotowały niektóre ośrodki SPA (Ostróda, Stare Sady). Całe rodziny odwiedzają też tężnie solankowe w Gołdapi.
Najmłodsi chętnie spędzają czas w salonach zabaw, nieco starsi grają w kręgle, laserowy paintball, wspinają się na ścianki czy jeżdżą gokartami (Elbląg, Olsztyn, sezonowo – Ełk).
Rodzinną zabawę z edukacją można połączyć, odwiedzając planetaria i obserwatoria astronomiczne (Olsztyn, Frombork) oraz liczne muzea prezentujące zbiory historyczne i etnograficzne. O każdej porze roku można też skorzystać z ofert ośrodków kultury, kin i teatrów, szczególnie Olsztyńskiego Teatru Lalek. Na rodzinne spotkania z muzyką zaprasza zaś filharmonia w Olsztynie.
Pobierz bezpłatnie: Turystyka rodzinna na Warmii i Mazurach