Dziecko na pokładzie samolotu – jak przygotować się na podróż z maluchem?

Podróże kształcą, poszerzają horyzonty, lecz przede wszystkim pozwalają wypocząć i choć na chwilę zapomnieć o trudach codzienności. Niestety, czasem wiążą się też z obawami, które często towarzyszą rodzicom wybierającym się na urlop razem ze swoimi małymi dziećmi. Jak powinniśmy przygotować się do lotu z maluchem, by podróż była bezpieczna, przyjemna oraz spokojna również dla współpasażerów?

Nie wybieraj długich tras

Długotrwałe siedzenie w jednym miejscu jest męczące nawet dla dorosłych - trudno więc dziwić się małym dzieciom, które dosyć szybko stają się marudne. Z tego powodu w pierwszych latach życia swoich pociech lepiej nie decydować się na dalekie podróże, a jedynie te trwające nie dłużej niż 3 lub 4 godziny. Nie bez znaczenia jest też rodzaj połączenia - tanie bilety to świetna okazja na zwiedzenie świata, jednak lepiej zapłacić nieco więcej, niż decydować się na lot z przesiadkami. Podróż będzie spokojniejsza, jeśli odbędzie się pod osłoną nocy. Warto więc sprawdzić czy w interesującym nas terminie można zarezerwować przeloty w późnych godzinach wieczornych, podczas których malec będzie smacznie spał.

latanie z dzieckiem samolotem

Mogłoby się wydawać, że konieczność uwzględnienia tak wielu kryteriów ogranicza możliwości wyboru celu podróży - niekoniecznie! Istnieją bowiem platformy, takie jak np. infoloty.pl, umożliwiające pasażerom znalezienie niedrogich lotów z uwzględnieniem wybranych wcześniej filtrów (konkretne daty, przewoźnik czy liczba i wiek pasażerów). Sortowanie wyników ułatwia wybór najlepszej oferty, a regularne odwiedzanie strony pozwala być na bieżąco ze wszystkimi promocjami. Dostępność wielu przewoźników jest dla rodziców wygodna, ponieważ linie różnią się standardami i cenami obowiązującymi w przypadku podróży z dziećmi w różnym wieku. Warto więc najpierw zapoznać się z kilkoma ofertami i prócz celu podróży wybrać też przewoźnika, którego oferta najbardziej odpowiada rodzicom.   

Weź to, co niezbędne

Zestresowani opiekunowie chcą zadbać o to, by dziecko czuło się podczas podróży jak w domu i dlatego zabierają ze sobą wszystko, co może mu o nim przypomnieć. To zbędne - obciążanie się dodatkowym bagażem może jedynie utrudnić te kilka godzin podróży, a i tak nie wpłynie na odczucia towarzyszące dziecku. W przypadku niemowląt wystarczy zapakować pampersy (ok. 1 na 2 godziny lotu), wilgotne chusteczki, ręczniki papierowe, dodatkowe ubranko, niewielki koc, krem na odparzenia oraz mleko, o ile matka nie karmi piersią. Ten zestaw należy rozszerzyć w przypadku starszych maluchów. Dodać tablet z ulubionymi bajkami, kolorowankę czy ukochaną maskotkę dziecka oraz picie i jedzenie. Tyle przyborów z pewnością wystarczy, by właściwie zadbać o dziecko oraz swój własny spokój.

Karm gdy to konieczne…

...i nie mamy na myśli momentu, w którym malec wyraźnie domaga się posiłku. Chodzi o start i lądowanie samolotu - to dwa najważniejsze momenty podczas całej trasy. Odczuwamy wówczas nieprzyjemne doznania związane ze zmianami ciśnienia, co w przypadku maluszków jest jeszcze bardziej dotkliwe. Aby uniknąć płaczu i dezorientacji dziecka warto zacząć je wtedy karmić lub zachęcić do picia.

Jeśli matka karmi piersią, to powinna zadbać również o swój komfort. Pomoże w tym wygodne ubranie, którego krój pozwoli zachować dyskrecję. Istnieje bowiem duża szansa, że dziecko długo nie będzie chciało oderwać się od matczynej piersi, która będzie uspokajać je w czasie lotu, dlatego warto zrobić wszystko, żeby czuć się swobodnie.

dziecko na pokładzie samolotu

Dziecko w chuście czy wózku?

Odprawa na lotnisku wiąże się ze sporym zamieszaniem. Jeśli więc podróżuje się z naprawdę małym dzieckiem, warto pomyśleć o przenoszeniu go w chuście lub nosidełku. Dzięki temu będzie się miało wolne ręce... i spokojnego malucha. Jeśli ten nie ukończył jeszcze 2 lat, to większość linii pozwala bezpłatnie zabrać jego wózek. Nadaje się go wraz z bagażem rejestrowanym lub pozostawia przy samolocie tuż przed wejściem na pokład. Obsługa umieści go w luku bagażowym i wypakuje od razu po wylądowaniu. Czasem zdarza się również, że wózki zostają umieszczone na taśmie specjalnej, albo razem z bagażami - nie warto więc stresować się, gdy nie dostaniemy go na płycie lotniska.

Lot z małym dzieckiem wcale nie musi być stresującym wyzwaniem! Może okazać się początkiem pięknej przygody, o ile dobrze się go zaplanuje. Ograniczenie bagażu, wygodne rozwiązania i podróż przystosowana do potrzeb i dobowego rytmu funkcjonowania naszej pociechy to gwarancja spokojnego lotu. Szczególnie ważna jest ostatnia kwestia, którą można dostosować indywidualnie dzięki wyszukiwarce lotów infoloty.pl, znajdującej oferty na miarę potrzeb Twoich i dziecka.