Stolica Czech to niewątpliwie jedno z najciekawszych miast w Europie. Nazywane miastem tysiąca wież, kusi turystów swoją różnorodnością i wielokulturowością. Nie brakuje tu monumentalnych kościołów, pięknych barokowych pałaców, setek rzeźb i kolorowych kamienic.
Praga jako stolica ma wiele do zaoferowania turystom w każdym wieku. Spędziliśmy tam zaledwie 3 dni, a jak się na miejscu okazało - to zdecydowanie za krótko, żeby zwiedzić wszystkie zakamarki, muzea i miejsca opisywane w przewodnikach. Trzeba było okroić wstępny plan zwiedzania i skonfigurować go tak, by i rodzice, i dziecko mieli w tym wszystkim jakąś rozrywkę dla siebie. Zobaczcie, gdzie zawędrowały nasze nogi. Zacznę od atrakcji dziecięcych, wszakże wszyscy podróżujemy z własnymi pociechami:
1. Muzeum Lego, usytuowane w centrum miasta. Bez problemu można dojść pieszo z rynku. Na 3 kondygnacjach znajdziecie ekspozycję klocków, począwszy od kilkudziesięciu lat wstecz. Najstarsza paczuszka, jaką udało mi się odnaleźć, pochodziła z 1958 roku! Dzieciaki cieszyły się z interaktywnej makiety pociągów z klocków. Pociągi jeździły po naciśnięciu guzików, a światełka w domkach zapalały się. Odnaleźliśmy też zestaw z serii LEGO Pirates, który mieliśmy w dzieciństwie (lata 90!). Fascynujący jest budynek muzeum narodowego zbudowany ze 120 tysięcy kostek, mozaika pokazująca widok na Hradczany czy Most Karola, na którym stoi kilkaset figurek ludzików. Dajcie się ponieść zabawie i poszukajcie na moście człowieka z kamerą, albo policzcie wszystkich rycerzy. Oprócz oglądania jest tu także sklep, w którym kupicie pojedyncze klocki (cena liczona za 100 g), sala do swobodnego budowania z LEGO (można kupić to, co się samemu zbuduje). Z pewnością nie wyjdziecie stąd z pustymi rękoma:-)
2. Aquapalace Praha - aquapark w Pradze
....położony około 15 km od centrum miasta w miejscowości Čestlice. Dostaniecie się tam autostradą nr 1, lub Aqua busem, który znaleźć można w pobliżu stacji metra Opatov. Wodny świat to zabawa i relaks w jednym miejscu. Oprócz zjeżdżalni (tych bardziej i mniej ekstremalnych) jest tu rwąca rzeka, basen ze sztuczną falą (ma sporą moc i porywa 6-latki, serio), niecki dla maluszków oraz strefę saun. Z tej ostatniej atrakcji nie skorzystaliśmy. Dużym plusem są także animacje prowadzone dla dzieci w wodzie.
3. Zmiana warty na Hradczanach. Codziennie o 12 przed wejściem na zamek odbywa się uroczysta zmiana wartowników. Maszerują w rytm orkiestry wojskowej, pokazując elementy musztry. Całość trwa około 20 minut.
4. Spacer po Hradczanach: tak naprawdę warto poświęcić na niego cały długi dzień. Dziedziniec zamkowy ze słynną fontanną, stojąca obok wspaniała strzelista gotycka katedra św. Wita to jeden z najwspanialszych zabytków miasta. Katedra to też największy praski kościół, w którym pochowani są czescy królowie, a w jej skarbcu ukryte są klejnoty koronacyjne. Tuż za katedrą bazylika św. Jerzego i słynna Złota Uliczka. NIektórzy mówią, że nieco przereklamowana, ale niezwykle urokliwa i zupełnie inna niż reszta otoczenia. Niskie domki, w których rzekomo mieszkali zamkowi złotnicy, można zwiedzić za darmo dopiero od godziny 16:00. W innych przypdkach obowiązują bilety łączone na kilka hradczańskich obiektów. Z zamkowego wzgórza roztaczają się rozległe widoki na miasto. Uwaga: ponieważ zamek to nie tylko atrakcja turystyczna, ale i siedziba prezydenta, przygotujcie się na kontrolę. Przy wszystkich wejściach na zamek są strażnicy zaglądający w plecaki i torby, skanują oni także każdą wchodzącą na ten teren osobę. A czy wiecie, że praski zamek jest wg księgi rekordów Guinnessa największy na świecie? Sprawdźcie sami. Warto wspomnieć, że w okolicy znajdziemy wiele urokliwych miejsc, m.in. uliczkę Novy Svet, barokowy kompleks sakralny Loreta, czy Pałac Schwarzenbergów.
5. Most Karola - wizytówka Pragi. Najstarszy most w mieście, ma 500 m długości. W dawnych czasach odbywały się na nim turnieje rycerskie, a kupcy dobijali targów. Kiedy w 1621 roku na Rynku Staromiejskim ścięto głowy 27 przywódcom protestanckim, 12 ze ściętych głów nieszczęśników wywieszono "ku przestrodze" na staromiejskiej Bramie Mostowej. Straszyły swym widokiem przez 10 lat. Najsłynniejszą figurą na moście jest figura św. Jana Nepomucena. Według legendy, przynosi ona szczęście. Należy dotknąć płaskorzeźby, która znajduje się pod posągiem. Najlepsze widoki z mostu są po zmierzchu.
6. Kampa - niewielka wyspa, na którą można się dostać, schodząc z Mostu Karola po kamiennych schodkach. Okolice Kampy były ulubionym miejscem spotkań dzieci-kwiatów - barwne malowidła na tzw. Ścianie Lennona to obowiązkowy punkt do zobaczenia. Na wyspie znajduje się urokliwy park nad samą Wełtawą oraz pozostałości starego młyna - Wielkiego Przeora.
7. Mała Strana - dzielnica poniżej Hradczan, pełna wąskich uliczek, pięknych pałaców, zaułków, zabytkowych kościołów z Klasztorem Św. Mikołaja na czele. Na organach w tym kościele grał podobno sam Mozart. Klimatyczny byłby także małostrański rynek, gdyby nie zamieniono go w parking. Częścią Małej Strany jest wzgórze Petrin, z wieżą widokową przypominającą do złudzenie wieżę Eiffla. Znaleźć tam można także labirynt luster, a na wzgórze dostaniecie się pieszo lub kolejką.
8. Rynek Starego Miasta, nad którym królują strzeliste wieże kościoła Marii Panny przed Týnem. Rynek ma aż 9 tysięcy metrów kwadratowych. Warto zwiedzić stojący w bocznej części kościół Świętego Mikołaja. Jednak największą atrakcją jest astronomiczny zegar Orloj, znajdujący się na ścianie ratusza. Jego historia sięga 1410 roku. Orloj składa się z 3 części. Pierwsza – ukazuje położenie ciał niebieskich. Druga symbolizuje miesiące, a trzecia to ruchome figurki dwunastu apostołów.
9. Josefov - dzielnica, w której znajdują się żydowskie zabytkowe świątynie, m.in. Synagoga Hiszpańska, Synagoga Pinkasa, Synagoga Wysoka, Synagoga Maisela.
10. Wyszehrad - czyli wysoki zamek. Jest to wzgórze na terenie dzisiejszej Pragi, na prawym brzegu Wełtawy. Według legendy znajdowała się tu siedziba legendarnego władcy Kroka, którego córka Libusza miała sen. Wg niego należało w pobliskich lasach odnaleźć człowieka, który ciosał właśnie próg do swojego domu i w tym miejscu wznieść nowe miasto. Sen spełnił się, a miasto otrzymało nazwę "próg", po czesku Praha. Na wzgórzu wspaniały gotycki kościół św. Piotra i Pawła, zabytkowe bramy i absolutnie wspaniały widok na Wełtawę i Hradczany.
Odwiedziliśmy Pragę pod koniec lutego. Obawialiśmy się szaro-burych widoków, ale miasto jest tak kolorowe, że nasze obawy zostały szybko rozwiane. Miasto bardzo przyjazne turystom, prawie wszędzie można porozumieć się po polsku.
● Gdzie spać: A&O Praha Metro Strizkov - polecamy pokój rodzinny, w którym znajdziecie łóżko małżeńskie, łóżko piętrowe dla 2 dzieci, bardzo czystą, dobrze wyposażoną łazienkę, mały aneks kuchenny i śniadania wliczone w cenę noclegu. A wszystko to 5 min spacerem od stacji metra, 10 min jazdy od starówki
● Co jeść: smażony ser z hranolkami (frytkami) i sosem tatarskim, wszelakie mięsne gulasze z knedlikami, popijając oczywiście kofolę!
● Jak się poruszać: metrem najszybciej! 3 linie metra krzyżują się w kilku miejscach. Nie ma prostszej metody na poruszanie się po mieście. Bilety miejskie (jednorazowe czy czasowe) obowiązują zarówno w metrze, autobusach jak i tramwajach.
● Dokąd pójść z dzieckiem: oprócz wymienionych przeze mnie atrakcji wypada pojechać do dzielnicy Žižkov. Jest tam 216-metrowa wieża telewizyjna, która posiada okrągły taras widokowy nad Pragą, restaurację, kawiarnię, bar. Dużym zainteresowaniem cieszą się także makiety kolejowe http://www.kralovstvi-zeleznic.cz/. Nie wolno zapominać o ogromnym nowoczesnym ogrodzie zoologicznym, do którego (za dodatkową opłatą) można zabrać swojego psa.
Z pewnością sami odkryjecie w Pradze wiele miejsc przyjaznych dzieciom. Sztuką jest zainteresować kilkulatka nie tylko atrakcjami dziecięcymi, ale podstępnie i zabawnie przemycić w zabawie czy opowieści parę ciekawych faktów z historii miasta. Inspiracji do opowiadania historyjek o Pradze z pewnością Wam nie zabraknie!
Sprawdź również: Praga dla dzieci - TOP atrakcje!
Autorzy:
http://trzywloczykije.blogspot.com/ czyli mama, tata i ich mały pępek świata! W podróży spędzają razem czas, odkrywają nowe miejsca i pokazują synowi jak piękny jest świat. Z myślą o najmłodszym włóczykiju powstał ten blog. To pewnego rodzaju pamiątka z podróży, lepsza i wartościowsza niż kolejny magnes na lodówkę. Najbliższa ich sercu jest Polska i właśnie wyprawy do różnych zakątków naszego kraju pokazują najczęściej.
Tekst powstał w ramach współpracy "Blogerzy z Dzieckowpodrozy.pl"