"Narty" na Mazurach to nie tylko nazwa jednej z tamtejszych miejscowości, to też świetny pomysł na zimowy wypoczynek. Wyciągi narciarskie na Warmii i Mazurach mogą Was pozytywnie zaskoczyć, dlatego warto sprawdzić jakie atrakcje i warunki czekają tutaj na amatorów białego szaleństwa.
Przepiękne leśne tereny i bajkowy krajobraz wzgórz pokrytych śniegiem przyciągają na Warmię i Mazury amatorów narciarstwa zjazdowego i biegowego. Okazuje się, że nie trzeba jechać w góry, by poszaleć na nartach lub snowboardzie. Wyciągi i kluby narciarskie pojawiają się jak grzyby po deszczu, obecnie najpopularniejsze działają w Kurzętniku koło Nowego Miasta Lubawskiego, Gołdapi, Elblągu, w Rusi koło Olsztyna czy Wydminach. Jest też sporo miejsc, gdzie można poszusować w bezkresną dal na nartach biegowych.
Warmia i Mazury - Ośrodki narciarskie
- Kurza Góra
- Góra Chrobrego
- Piękna Góra Rudziewicz
- Kartasiówka
- Ośrodek narciarski Okrągłe
- Stok narciarski Hotelu Gołębiewski
- G4W - Góra Czterech Wiatrów
- Wyciąg Narciarski Lubstynek
Ośrodki narciarskie na Warmii i Mazurach, oprócz tras zjazdowych o różnych stopniach trudności, oferują także tory do snowtubingu, miejsca do zjeżdżania na sankach, a niektóre również inne dodatkowe atrakcje. Trasy są zazwyczaj sztucznie naśnieżane, oświetlone i ratrakowane, a w okolicy wyciągów działają wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, szkółki oraz restauracje. Na przykład wspomniany wyżej ośrodek narciarski „Kurza Góra” oferuje najdłuższą trasę zjazdową w północnej Polsce, trzy zróżnicowane trasy narciarskie, wypożyczalnię sprzętu, serwis oraz szkółkę narciarską. Planowana jest tu także budowa lodowiska.
Czytajcie więcej o atrakcjach i ośrodku narciarskim Kurza Góra
fot. Kurza Góra
fot. Kurza Góra
W Elblągu natomiast fani zimowego szaleństwa powinni zajrzeć na Górę Chrobrego – stację narciarską i ośrodek rekreacyjny położony w otulinie lasu miejskiego Bażantarnia. Obok możliwości zjazdów, można skorzystać ze snowparku, który zajmuje powierzchnię 1900 m kw. Na początkujących narciarzy czeka licencjonowana szkoła narciarstwa i snowboardu. Na miejscu działa wypożyczalnia sprzętu narciarskiego oraz bar z małą gastronomią. Więcej informacji.
Koło Gołdapi z kolei funkcjonuje od wielu lat Piękna Góra Rudziewicz, na której dla miłośników narciarstwa zjazdowego przygotowano ponad 2000 metrów tras o różnej skali trudności. Wszystkie są oświetlone, sztuczne dośnieżane i ratrakowane. Przy dobrych warunkach śniegowych funkcjonuje też tor saneczkowy o długości 1200 m. Na terenie centrum, u stóp góry znajduje się Zajazd Pod Piękną Górą, który jest miejscem idealnym dla smakoszy kartaczy i dziczyzny – na szczycie można napić się kawy w obrotowej kawiarni. Więcej informacji.
fot. Jeremi Przyborowski
fot. Jeremi Przyborowski
Stoki i związane z nimi atrakcje zimowe oferują również Ośrodek Mazurski Okrągłe położony niedaleko Orzysza i Wydmin oraz wyciąg narciarski Kartasiówka w pobliżu Olsztyna.
Warto również zajrzeć do Mikołajek, do Hotelu Gołębiewski, który w okresie zimowym oddaje do dyspozycji odwiedzających sztucznie naśnieżany stok o długości 700 metrów. Można tu też skorzystać z całorocznego toru saneczkowego Alpine Coaster. Tor ma długość 520 metrów i można go pokonać z prędkością do 40 km na godzinę. Na miejscu można wypożyczyć sanki wyposażone w bezwładnościowe pasy bezpieczeństwa i hamulce. Dowiedz się więcej tutaj.
fot. Agnieszka Stypułkowska
fot. Mateusz Klimek
W Mrągowie znajdują się dwa wyciągi narciarskie na Górze Czterech Wiatrów- jeden długi na 270 m, drugi na 290 m. Czekają tutaj na nas wykwalifikowani instruktorzy, którzy chętnie nauczą nas jazdy na nartach czy desce snowboardowej, a na początkujących - ośla łączka, znajdująca się zaraz przy parkingu. Ciekawą atrakcją jest również snowpark. Stoki są sztucznie naśnieżane, a dzięki zróżnicowanym stopniu trudności - świetnie odnajdą się tutaj zarówno początkujący, jak i osoby świetnie radzące sobie w sportach zimowych. Po zabawie na śniegu możemy udać się do ośrodka, gdzie czekają na nas napoje i ciepłe posiłki. Z kolei zaledwie dziesięć kilometrów od Lubawy przy zajeździe Zielony Zakątek czeka na nas wyciąg narciarski w Lubstynku. Na górę wzniesienia wwiezie nas wyciąg talerzykowy. Do wyboru mamy dwie trasy zjazdowe, długie na około 300 m - obie stosunkowo łagodne. Stok jest oświetlony i codziennie ratrakowany, a co najważniejsze popularny jest również dlatego, że nie ma na nim dużego tłoku, w efekcie czego nie musimy długo czekać, aby dostać się na szczyt wzniesienia. Świetnie odnajdą się tutaj osoby początkujące. Do naszej dyspozycji jest również bar, w którym możemy posilić się po śnieżnej zabawie.Gdzie na biegówki na Mazury?
Bardzo popularne w regionie Warmii i Mazur jest także narciarstwo biegowe. Okoliczne lasy i miejscami pofałdowany teren oferują naprawdę doskonałe warunki do uprawiania tego sportu. Wiele hoteli, pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych dba o to, by w ich okolicy trasy były odpowiednio przygotowane, oferują także możliwość wypożyczenia sprzętu narciarskiego. Co roku w okolicy lutego odbywają się biegi narciarskie – Sasinów i Jaćwingów. Bieg Sasinów ma za sobą prawie 10 lat historii, odbywa się bowiem od 2006 roku. To, co zaczęło się jako zabawa, z roku na rok przeobrażało się w prawdziwą sportową rywalizację. Dziś Bieg Sasinów można nazwać jedną z najbardziej znaczących imprez tej dyscypliny w północnej części Polski. Odbywa się zazwyczaj na przełomie stycznia i lutego. Mimo dużej popularności, nie jest to impreza stricte komercyjna, można się na niej doskonale bawić całą rodziną. Niezwykle popularny jest również Bieg Jaćwingów, który odbywa się na trasach narciarskich przy Promenadzie Zdrojowej w Gołdapi oraz w Lesie Kumiecie. Zawody te organizowane są od 1979 roku i są jedną z najstarszych w regionie imprez narciarskich przeznaczonych dla amatorów. Zawody odbywają się w styczniu lub lutym. Dowiedz się więcej tutaj.
fot. arch. OSiR Gołdap
Jednym z miejsc, godnych polecenia amatorom narciarstwa biegowego, którzy nie chcą brać udziału w zawodach, a jedynie pragną pozwiedzać Warmię i Mazury na dwóch deskach, jest Jabłoń Resort & SPA i Wioska Narciarska Wiartel. Odwiedzającym je szczególnie rekomendujemy biegi po zamarzniętym jeziorze Brzozolasek lub po Puszczy Piskiej. Oprócz samotnych wypraw, można też wziąć udział w grupowym bieganiu z doświadczonym przewodnikiem. Co roku wokół Jabłoni kładzione są specjalnie ślady biegowe, które łączą się z tymi przygotowanymi przez Wioskę Narciarską Wiartel, co w sumie daje około 40 km nieprzerwanych tras biegowych. Zaawansowanym biegaczom polecamy długie trasy prowadzące aż do Rucianego. Więcej informacji tutaj i tutaj.
fot. Jabłoń Lake Resort
Sprawdź również: