Burj Khalifa to jeden z symboli słynącego z niesamowitego rozmachu Dubaju. Połączenie ogromnych pieniędzy, nowoczesnej technologii i dążenia do przekraczania granic.
Górujący nad Dubajem wieżowiec Burj Khalifa został oddany do użytku w 2009 roku (to szczególnie zwróciło uwagę naszego młodszego syna - okazuje się, że są z Burj Khalifa rówieśnikami, różni ich tylko wzrost ;-). Ma wysokość 829 m i tym samym jest najwyższą konstrukcją zbudowaną kiedykolwiek przez człowieka. Należy do niego też kilka innych rekordów, m.in. najwyższa liczba pięter (163), najwyżej wjeżdżająca winda czy najwyżej położony taras widokowy (trochę więcej o tarasie nieco niżej). Wrażenie musi robić też koszt budowy – około 1,5 miliarda dolarów. Wieżowiec może pomieścić 35 tysięcy osób i jest widoczny z odległości 100 km. Wybudowanie takiego budynku w trudnych warunkach klimatycznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich wymagało nie lada wysiłku.
Koncepcja architektoniczna Burj Khalifa powstała w pracowni Skidmore, Owings and Merrill znanej z wielu projektów wieżowców na całym świecie. Kształtem ma nawiązywać do pustynnego kwiatu Ismeny, składa się z rdzenia oraz 3 ramion, które zwężają się ku górze, a zwieńczony jest iglicą. Spiralnie skręcona bryła nawiązuje do architektury islamskiej niektórych minaretów. Nazwa wieżowca oznacza „wieżę Khalifa” i odnosi się do nazwiska szejka Abu Dhabi, który pomógł sfinansować budowę. Budynek pełny jest dzieł sztuki wschodniej i międzynarodowej.
Zwiedzanie - taras widokowy
Już sam spacer w okolicach Burj Khalifa robi wrażenie. My mieliśmy podwójne szczęście - mgła, z której powoli wynurzał się budynek, spotęgowała wrażenie jego wielkości. Początkowo tylko część promieni słońca odbijało się od szklanego budynku, by po kilkudziesięciu minutach móc zobaczyć go w całej okazałości.
Jest tak wysoki, że zdjęcie na tle Burj Khalifa trzeba wykonywać albo ze sporej odległości, albo...leżąc na chodniku :). Przed wizytą nasze dzieci dokładnie przestudiowały wysokości budynków na świecie i w Polsce, więc ekscytacja wizytą na budynku prawie czterokrotnie większym od Pałacu Kultury była spora. Przed zwiedzaniem przejdziecie przez kontrolę bagażu, jednak ta przebiega bardzo sprawnie. Zwiedzanie rozpoczyna się przy makiecie budynku, dalej przez korytarz z interaktywnymi monitorami obrazującymi historię powstania budynku - ta jest imponująca, budowa trwała zaledwie 5 lat. Równie imponujący jest czas wjazdu windą na 124 piętro (my korzystaliśmy z tej opcji). Winda mknie z prędkością 10 metrów na sekundę, więc w niecałą minutę jesteście prawie pół kilometra nad ziemią (prędkości zupełnie czuć). Taras widokowy ma sporą powierzchnię, więc każdy z Was znajdzie dobre miejsce na fotkę. Co ważne, na górze nie ma limitu czasowego, więc możecie podziwiać widoki do woli. Na 125 piętro wejdziecie już samodzielnie schodami, tam czekają na Was sklep z pamiątkami ale też bezpłatne "cyfrowe lunety", na których możecie przybliżyć sobie wybrane miejsca lub porównać jak wyglądały kiedyś.
Pamiętajcie o wcześniejszym wykupieniu biletu i dobrym zaplanowaniu wizyty. My wjeżdżaliśmy na taras widokowy już o 10 rano, tłoku nie było, jednak już gdy wychodziliśmy kolejka była na kilkanaście minut czekania.
Być w Dubaju i nie wjechać na najwyższy budynek na świecie, to jak nie być w Dubaju. Co ciekawe, w planach już jest budowa wyższego budynku - tym razem jego wysokość ma przekroczyć 1 km!
Sprawdź: Wakacje z dziećmi w Dubaju [relacja+opinie]
Burj Khalifa - co jeszcze znajdziecie w budynku? Na dolnych piętrach Burj Khalifa znajduje się hotel zaprojektowany przez Giorgio Armaniego, wyżej położone są ekskluzywne apartamenty do wynajęcia i wyjątkowo luksusowe rezydencje prywatne. Powyżej 112. piętra zaczynają się biura, które zajmują większość górnych pięter. Na poziomie 122 mieści się restauracja At.mosphere, na piętrach 124-125 taras widokowy At the Top (na wysokości 465 m), a na 148 najwyższy na świecie punkt widokowy At the Top Sky (na wysokości 555 m). Co można zobaczyć z góry? Przede wszystkim inne wieżowce tworzące centrum Dubaju (ok. 200), spektakularną fontannę Dubai Fountain u stóp Burj Khalifa oraz pustynie wokół miasta.Po zmroku, pomiędzy pokazami Fontanny, na budynku możecie oglądać prawdopodobnie największą iluminację na świecie (co pół godziny inną).
Ceny biletów Burj Khalifa Dubaj
Ceny biletów są zależne od poziomu, na który wjedziemy oraz od godzin szczytu, które mogą ulegać zmianom w różnych porach roku.
Taras At the Top na poziomach 124-125
Godziny poza szczytem (8.30-15.30, 18.30-do zamknięcia):
Dorośli (12+) – 130 AED (ok. 120 zł), dzieci (4-12) – 100 AED (ok. 90 zł)
Godziny szczytu (16.00-18.00):
Dorośli (12+) – 215 AED (ok. 200 zł), dzieci (4-12) – 165 AED (ok. 150 zł)
Taras At the Top Sky na poziomie 148 (w cenie zwiedzanie tarasu na piętrach 124-125)
Godziny poza szczytem (19.00-do zamknięcia):
Dorośli i dzieci (4-12) – 370 AED (ok. 340 zł)
Godziny szczytu (9.30-18.00):
Dorośli i dzieci (4-12) –530AED (ok. 480 zł)
Dzieci do lat 4 mają bezpłatny wstęp.