Największy park w Gdańsku jest miejscem rekreacji i odpoczynku dla wielu mieszkańców miasta i turystów. Posiada też ciekawą historię, którą koniecznie musicie poznać, odwiedzając to wręcz ikoniczne miejsce!
Powstanie Parku Oliwskiego związane jest z działalnością zakonu Cystersów, który pojawił się w okolicach Gdańska w 1186 roku. Cystersi zarządzali terenem nad Potokiem Oliwskim, na którym zbudowali klasztor, a następnie zaczęli zagospodarowywać przestrzeń wokół, tworząc ogród, stawy i aleje, nasadzając zioła i rośliny ozdobne.
Najlepsze miejsce na zakupy w Gdańsku
Po przebudowie Pałacu Opatów w latach 1754-1756 opat Jacek Rybiński zlecił projekt zmiany aranżacji parku. Wykonał go ogrodnik Henstchel, a jego realizacją zajął się Kazimierz Dębiński z Kocka, znany z prac w Wilanowie dla Izabeli Czartoryskiej. Nowa barokowa odsłona parku miała nawiązywać do ogrodów Wersalu. Powstała wówczas część francuska parku. Natomiast część angielsko-chińska, naśladująca dziką przyrodę, została stworzona pod koniec XVIII wieku przez Jana Jerzego Saltzmanna (syna twórcy królewskich ogrodów w Poczdamie). Mniej więcej w tym samym okresie park został udostępniony dla zwiedzających. Potem powstało jeszcze alpinarium, oranżeria i palmiarnia. W 1955 roku park otrzymał imię Adama Mickiewicza, a w 1971 został wpisany do rejestru zabytków Gdańska. Najnowszą częścią jest ogród japoński.
Na spacer...
Powstające przez lata aleje, stawy, nasadzenia i elementy małej architektury stworzyły przestrzeń jedyną w swoim rodzaju – miejsce rodzinnych spacerów, spotkań, a także wydarzeń kulturalnych. Oprócz cennej roślinności z całego świata (w parku znajduje się ogród botaniczny), możemy zobaczyć tu kaskadę na Potoku Oliwskim, porozmawiać w Grotach Szeptów (w jednej grocie słychać, co mówi nawet szeptem osoba w grocie po drugiej stronie alei) czy spojrzeć na pozostałość Książęcego Widoku – osi widokowej, która tworzyła iluzję, jakoby zaraz za stawem zaczynało się morze (odległe o 3 km). Na terenie parku działają dwa oddziały Muzeum Narodowego w Gdańsku – Oddział Sztuki Nowoczesnej w Pałacu Opatów i Oddział Etnografii w Spichlerzu Opackim. Można też oglądać plenerową Galerię Współczesnej Rzeźby Gdańskiej. Co roku w parku odbywa się festiwal Mozartiana. Jest tu także restauracja. W okresie świątecznym pojawiają się piękne iluminacje. Tuż obok parku znajduje się słynna Archikatedra Oliwska, którą również warto odwiedzić w wolnym czasie!
Godziny otwarcia Park Oliwski
Park Oliwski otwarty jest codziennie w następujących godzinach:- maj - wrzesień – 5:00-23:00
- październik - kwiecień – 5:00-20:00
Cennik Park Oliwski
Wstęp do Parku Oliwskiego w Gdańsku jest całkowicie bezpłatny.Lokalizacja Park Oliwski
Poniżej znajdziecie mapkę z dokładną lokalizacją Parku Oliwskiego.Sprawdź też przygotowany przez nas artykuł: