Miłośnicy plażowania w Gdańsku znajdą pięknie położone strzeżone kąpieliska, rozbudowaną infrastrukturę i mnóstwo dodatkowych atrakcji.
Gdańsk doskonale łączy zalety wielkiej metropolii i nadmorskiego kurortu. Dzięki swojemu malowniczemu położeniu oferuje wspaniałe miejsca do rekreacji, a wśród nich na pierwszy plan wysuwają się świetnie zagospodarowane plaże. Woda w Zatoce Gdańskiej jest nieco cieplejsza niż od strony otwartego morza, co przy kapryśnej pogodzie może mieć spore znaczenie. Linia brzegowa w Gdańsku jest łagodna, bez ostrych skoków głębokości, tutejsze kąpieliska świetnie nadają się więc dla rodzin z dziećmi.
Najlepsze miejsce na zakupy w Gdańsku
Gdańskie plaże, piaszczyste i szerokie, w sezonie letnim są gruntownie sprzątane codziennie i zaopatrzone w liczne kosze do selektywnej segregacji odpadów. Większość plaż w Gdańsku co roku otrzymuje międzynarodowy certyfikat Błękitnej Flagi, poświadczający najwyższy standard. Na wszystkich dostępne są toalety i przebieralnie oraz stojaki na rowery. Można też bezpłatnie wypożyczyć sprzęt sportowy u ratowników (piłki, zestawy do badmintona, latawce i inne), a w ramach akcji „Biblioteka na plaży” także książki. Każde kąpielisko jest jednak trochę inne i dlatego każdy może wybrać to, co najbardziej lubi. Zobaczcie, co czeka Was na gdańskich strzeżonych plażach.
Najlepsze plaże w Gdańsku
Gdańsk Brzeźno
Chyba najpopularniejszym kąpieliskiem w Gdańsku jest kąpielisko przy molo w Brzeźnie, które posiada bardzo dobrą infrastrukturę. Do plaży dochodzi się deptakiem, przy którym działa park linowy, stoły do gry w szachy i warcaby oraz wiele punktów gastronomicznych. Po zachodniej stronie deptaka rozciąga się nadmorski Park Reagana z największym w Trójmieście placem zabaw dla dzieci – Krainą Zabawy. Na jego końcu znajduje się molo o długości 136 m. W tym rejonie funkcjonuje hotspot. Liczne atrakcje znajdą tu dla siebie dzieci – są zjeżdżalnie, baseniki, trampoliny i plac zabaw-statek. Przygotowano też coś dla miłośników sportu – sezonowy Stadion Letni, na którym odbywają się co weekend imprezy sportowe, a także boiska do piłki nożnej i siatkówki (oświetlone – czynne także po zmroku) oraz dużą ofertę sportów wodnych. Po sąsiedzku funkcjonuje kąpielisko Gdańsk Dom Zdrojowy, położone przy historycznym obiekcie, który wkrótce ma zyskać nowe oblicze. To właśnie tutaj z inspiracji Jerzego Haffnera pod koniec XIX wieku powstało pierwsze kąpielisko na Pomorzu Gdańskim. Dlatego też obok rozpościera się park jego imienia. W okolicy także znajdziemy sporo barów i restauracji.
Gdańsk Jelitkowo
Plaża położona w niegdyś kurortowej dzielnicy miasta, czego dowodem pobliski Park Zdrojowy (zwany też Jelitkowskim) z centralnym skwerem, przy którym znajduje się sporo lokali gastronomicznych. Obok przepływa też Potok Oliwski (organizowane są tu treningi skimboardingu). Na kąpielisku wydzielono akwen dla grup kolonijnych i brodzik dla dzieci. Są tu także zjeżdżalnie wodne, siłownia plażowa, wypożyczalnia kul wodnych i kilka boisk do siatkówki, piłki nożnej i ręcznej. Przy wejściu nr 63 ułożono nową kładkę, która umożliwia wodowanie małych jednostek pływających. Po zmroku można potańczyć przy jednym z lokali w parku (np. legendarnej „Parkowej”). Obok działa też kąpielisko Gdańsk Jelitkowo Klipper, naprzeciw Klubu Żeglarskiego. Jelitkowo łączy z Brzeźnem nadmorska ścieżka rowerowa.
Gdańsk Stogi
To plaża położona najbliżej historycznego centrum Gdańska, choć nieco na uboczu. Zazwyczaj jest tu spokojniej i mniej tłoczno niż w Brzeźnie czy Jelitkowie. Widać stąd doskonale gdański port. Ratownicy strzegą bezpieczeństwa, korzystając z nowoczesnego budynku.
Sprawdź: Gdańsk z dzieckiem - 25 najlepszych atrakcji!
Na plaży stworzono tory skimboardowe, a przy wejściu działa plac zabaw i zamgławiacz, który pozwala ochłodzić się w gorące dni. Jest też wypożyczalnia leżaków i parawanów, boiska sportowe oraz punkty gastronomiczne. Plaża Stogi od wielu lat odznaczana jest Błękitną Flagą.
Gdańsk Sobieszewo
Wyjątkowo położona plaża – znajduje się na Wyspie Sobieszewskiej u ujścia Wisły – w granicach Gdańska, ale daleko od miejskiego zgiełku. Na wyspie jest rozbudowana baza noclegowa, ale z plaży w Sobieszewie do najbliższego parkingu i punktów gastronomicznych jest kilkaset metrów, zatem można liczyć na ciszę i spokój. Działa tu jednak mały plac zabaw oraz boisko do siatkówki i piłki nożnej. Niedaleko stąd znajduje się rezerwat ptactwa „Ptasi Raj”.
Gdańsk Orle
Drugie kąpielisko na Wyspie Sobieszewskiej, położone bardziej na wschód. Atmosfera jest tu chyba jeszcze bardziej kameralna. Na wydmach stoi charakterystyczna wieża. Przy wejściu na plażę znajduje się punkt gastronomiczny i sanitariaty. Jest też boisko do piłki nożnej i siatkowej. W pobliżu działają kempingi oraz Hotel Orle.
Gdańsk Świbno
I w końcu trzecie z kąpielisk na Wyspie Sobieszewskiej, położone jeszcze bardziej na wschód, przy drugim jej końcu, blisko Przekopu Wisły. To najnowsze kąpielisko, działa bowiem od 2017 roku i jest prawdopodobnie najbardziej zacisznym w granicach Gdańska. Wcześniej strzeżona plaża istniała tu w latach 1959-1969, ale Świbno już pod koniec XIX wieku było znane jako miejscowość wypoczynkowa. Działa tutaj boisko do piłki siatkowej. Czasem można tu spotkać jedyną żyjącą w warunkach naturalnych na polskim wybrzeżu kolonię fok. Nieco dalej znajduje się rezerwat ptactwa Mewia Łacha.