Ta maleńka i niepozorna wieś w okolicy Krakowa kryje w sobie wiele historycznych ciekawostek – to tam niegdyś Kazimierz III Wielki łowił zwierzynę i miała miejsce bitwa pod Lanckoroną. Obecnie możemy zwiedzić tam ruiny zamku, który powstał za czasów konfederacji barskiej. Architektura tej miejscowości zauroczy każdego! Byliście już w tym miejscu? Jeżeli nie, to zachęcamy was wpierw do lektury naszego artykułu!
Lanckorona – historia
Położona zaledwie 40 km od Krakowa wieś Lanckorona była niegdyś miastem królewskim, a w latach 1366-1934 posiadała dodatkowo prawa miejskie, które zostały nadane na mocy prawa magdeburskiego. Oznaczało to, że to właśnie ten obszar był terenem łowieckim dla Króla Kazimierza III Wielkiego i Króla Władysława Jagiełło. Wspomniany pierwszy król ufundował zamek w Lanckoronie, którego budowa zakończyła się w połowie XIV wieku i który z czasem stał się jednym ze strategicznych punktów obrony samego Krakowa. Mówi się też o tym, że Kazimierz III Wielki ufundował także wybudowany w 1336 roku Kościół pod wezwaniem Narodzenia św. Jana Chrzciciela.
23 maja 1771 roku w czasie konfederacji barskiej miała miejsce Bitwa pod Lanckoroną, w której zginęło około trzystu żołnierzy, którzy pochowani zostali we wspólnej mogile. Aby upamiętnić ich walkę, oraz oddać cześć poległym – w 1999 roku postawiono pamiątkową tablicę, oraz duży metalowy krzyż na Przełęczy Sanguszki.
Zobacz również przygotowany przez nas artykuł:
–> atrakcje dla dzieci w Krakowie <–
Dziś Lanckorona to naprawdę piękne miejsce na spokojny i oczywiście – rodzinny wypoczynek. Miejscowość ma tak niepowtarzalny klimat, że trudno ją porównać do jakiejkolwiek innego miejsca w okolicy!. „Slow life” – to właśnie tu można zdecydowanie oderwać się od rzeczywistości i zawrotnego tempa codziennego życia. Urokliwe kawiarnie, ceramika czy rękodzieło. Wszystko jest na swoim miejscu – bez krzykliwych reklam czy jarmarcznych stoisk handlowych. Sama cisza i spokój – czego więcej potrzeba?
Obecnie w Lanckoronie możemy też podziwiać pozostałości po wspomnianym wyżej zamku – są to pozostałości muru tarczowego i fundamenty wież. Obszar Góry Zamkowej (czyli Lanckorońskiej Góry) wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w efekcie czego powstał pomysł nadbudowy zamku i pozyskania w tym celu tak zwanych funduszy norweskich. Wokół zamku mają również powstać spacerowe alejki, punkty widokowe i ławki.
Warto również wybrać się do wcześniej wspomnianego urokliwego Kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Sama wioska z racji bliskiej odległości od przepięknego Krakowa cieszy się popularnością turystów. W jej centrum znajduje się sklepik, gdzie można kupić ręcznie wykonywane pamiątki.
Lokalizacja Lanckorona
Poniżej znajdziecie dokładną lokalizację miejscowości Lanckorona.
Sprawdź też nasz artykuł:
Gdzie na rower z dzieckiem – Kraków