Dla naszego dziecka wyjazd za granicę jest zawsze wielką frajdą, a w dodatku każde spotkanie z nieco inną kulturą, nawet w młodym wieku może być bardzo rozwijające. Jest jednak zbiór zasad, które bardzo dokładnie określają, jakie dokumenty są potrzebne do przekroczenia granicy przez małoletnich oraz w jaki sposób może się to odbywać.
zagraniczne podróże z dzieckiem co zabrać porady dokumenty
Z takimi sprawami nie wolno zwlekać, bo wyrobienie odpowiednich dokumentów zawsze trochę trwa (a wiadomo jak działają nasze urzędy). Do wyboru mamy: indywidualny paszport dla dziecka, wpisanie go do paszportu jednego z rodziców lub tymczasowy dowód osobisty dziecka. W tym ostatnim przypadku działa on podobnie jak zwykły dowód dorosłego, a więc pozwala poruszać się tylko po krajach Unii Europejskiej. Organem, który może wydać dziecku paszport, albo dokonać wpisu do paszportu rodzica jest wydział paszportowy we właściwym Urzędzie Wojewódzkim. Procedury te trwają zazwyczaj około 30 dni. W obu wypadkach konieczna jest zgoda dwojga rodziców. Nie obejdzie się bez niej także w przypadku tymczasowego dowodu, z tym że po niego trzeba się zgłosić do urzędu gminy.
Wszystkie te obostrzenia i wizyty w urzędach mogą wydać nam się przesadą, ale są one konieczne dla ochrony naszego dziecka. Z tego powodu nie może się ono także poruszać za granicą w towarzystwie innej osoby niż jego rodzic, choćby nawet posiadało przy sobie paszport opiekuna z wpisanymi swoimi danymi. Dlatego gdybyśmy chcieli wysłać naszą pociechę na wakacje za granicę np. z babcią, to musimy zaopatrzyć ją w zaświadczenie podpisane przez oboje rodziców w obecności notariusza.
Pamiętajcie – przed wyjazdem zagranicznym postarajcie się o EUROPEJSKA KARTA UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO WNIOSEK
A czy Wam zdarzyło się już wyjechać z dzieckiem za granicę? Czy spotkały Was jakieś dziwne sytuacje? Napiszcie nam o tym!
zagraniczne podroże z dzieckiem co zabrac porady dokumenty