Wybieracie się na wakacje nad Bałtyk i obawiacie się zakwitnięcia sinic? Poniżej prezentujemy Wam aktualną mapę czystości kąpielisk nad Bałtykiem oraz najważniejsze informacje o sinicach, o których w różnych mediach pojawia się sporo nieprawdziwych informacji.
Ostatnie lata należą do wyjątkowo gorących. Upały i bezwietrzna aura sprzyjają rozwojowi sinic. Jednak nie wszyscy wiedzą czym one właściwie są. Okazuje się, że to pionierskie organizmy, które potrafią przetrwać w każdym środowisku na Ziemi. Sinice to bakterie, organizmy samożywne, dawniej uważane za rośliny (zapewne dlatego niekiedy mylone są z glonami). Część sinic potrafi produkować toksyny, szczególnie intensywnie podczas ich zakwitu. Wówczas na wodzie może pojawić się coś w rodzaju "kożucha". To moment, w którym zdecydowanie nie powinno wchodzić się do wody - może wówczas dojść do podrażnienia skóry, a także do objawów zatrucia pokarmowego (gdybyśmy np. przez przypadek połknęli wodę). Na szczęście objawy ustępują szybko.
Nie ma potrzeby panikować!
Okazuje się bowiem, że tak jak szybko pojawiają się sinice, tak szybko potrafią zniknąć. Wystarczy zmiana kierunku wiatru (o którą nad morzem nie jest ciężko), czy też inne prądy morskie i woda ponownie zdatna jest do kąpieli. Sytuacja niekiedy zmienia się w ciągu kilku godzin. Czasami też, wystarczy zmienić na jeden dwa dni kąpielisko, udać się kilka kilometrów dalej, gdzie sytuacja może być już w 100 % bezpieczna. Media bardzo często nagłaśniają "Sinice w Bałtyku", a należy zaznaczyć, że poza 2018 r. występowały głównie na plażach Zatoki Gdańskiej, podczas gdy większość plaż Bałtyku była czysta i wolna od sinic. W 2020 r. przez zaledwie przez 2 dni sinice pojawiły się na kilku kąpieliskach morza otwartego (niestety nad Zatoką Gdańską zagościły nieco dłużej). Najbezpieczniej zasięgać informacji u ratowników oraz na Mapie Kąpielisk udostępnianej przez Główny Inspektorat Sanitarny - mapę tą znajdziecie na końcu artykułu.
- 31.08.2024 r. wszystkie kąpieliska nad otwartym Bałtykiem są wolne od sinic ; również nad Zatokę Gdańską wszystkie kąpieliska są otwarte
Warto też dodać, że całkiem sporo plaż nad Bałtykiem zostało wyróżnionych Błękitną Flagą - to wyróżnienie przyznawane przez przez Fundację Edukacji Ekologicznej (Foundation for Environmental Education – FEE) z siedzibą w Kopenhadze. Zarządcy kąpielisk muszą spełnić rygorystyczne wymogi, aby móc korzystać z wyróżnienia Błękitnej Flagi. Brane pod uwagę są przede wszystkim: jakość wody, działania edukacji ekologicznej czy bezpieczeństwa oraz jakości usług. Wyróżnienie cyklicznie otrzymują nadmorskie kąpieliska z Województwa Pomorskiego min. Sopot, Władysławowo, Ustka, Jastrzębia Góra, Gdynia czy Gdańsk oraz 11 kąpielisk Województwa Zachodniopomorskie m.in. Świnoujście, Dąbki, Kołobrzeg, Dźwirzyno czy Pobierowo.
Bałtyk 2025 MAPA Gdzie są sinice?
Poniżej mapa online i aktualne dane!Sprawdź również: Noclegi dla rodzin z dziećmi nad morzem