Portugalia położona jest w strefie klimatycznej śródziemnomorskiej ocenaniczej, stąd też bezsprzecznie najlepszym momentem na jej odwiedzenie jest lato, w którego trakcie średnia temperatura utrzymuje się w okolicach 25 stopni Celsjusza. Jak jednak wygląda zima w najdalej wysuniętym na zachód państwie Starego Kontynentu?
Portugalia – jaka pogoda w styczniu/lutym?
Otóż jak się okazuje, mimo tego, że Portugalia nie jest wyjątkowo dużym krajem — pogoda bywa doprawdy zróżnicowana. Na wybrzeżu spore znaczenie odgrywają wilgotne wiatry wiejące od Atlantyku, w głębi kraju mamy do czynienia z suchą i zimną zimą, a na południu doświadczymy zimy, która jest niezwykle wilgotna.
Wybierając się na styczniowy/lutowy urlop do Portugalii musimy wziąć pod uwagę, że jest to najbardziej deszczowy okres na przestrzeni roku. Średnia ilość opadów w ciągu wspomnianych miesięcy to około 90 milimetrów, więc w waszym bagażu powinna obowiązkowo znaleźć się solidna kurtka przeciwdeszczowa. Poza tym warto zaopatrzyć się w nieprzemakające buty czy parasol. Pod względem opadów deszczu portugalska pogoda potrafi być naprawdę zmienna — w jednej chwili możemy doświadczyć silnego, rzęsistego deszczu, a kilka chwil później możemy nie zauważyć śladu chmur, które go spowodowały.
- Jeżeli chodzi o zimową temperaturę w Portugalii, to w skali całego kraju waha się ona w granicach 12 – 13 stopni.
- Zdecydowanie najcieplejszych dni uświadczycie w okolicach Madery, gdzie temperatura wynosi średnio aż 19 stopni.
- Natomiast w popularnym pod względem turystycznym miejscu pokroju Lizbony, średnia temperatura w dwóch pierwszych miesiącach roku wynosi 15 stopni Celsjusza.
- W Portugalii możecie liczyć na około 6 godzin pełnego słońca, jednak im dalej na południe, tym więcej ich będzie. Przemyślcie więc gdzie warto pojechać!
Sprawdź także: Teneryfa – temperatury i klimat – jaka pogoda zimą?
Jak jednak prezentuje się temperatura wody w Portugalii w zimowych miesiącach? Otóż jeżeli pragnęlibyście koniecznie wykąpać się w Oceanie Atlantyckim, to mamy dla was dobrą wiadomość — jego średnia temperatura to około 14 stopni, zarówno w styczniu, jak i lutym. To jednak atrakcja przeznaczona wyłącznie dla największych śmiałków.
Czy warto więc jechać do Portugalii w okresie zimowym, a w szczególności styczniu i lutym? Według nas — tak, a powodów dla uzasadnienia tej wycieczki można doszukiwać się… właśnie w pogodzie. Mimo częstych i gwałtownych opadów deszczu, portugalska pogoda przypomina raczej polską wiosnę, aniżeli zimę. Raczej nie będziemy mogli popracować wtedy nad swoją opalenizną, jednak taka wycieczka pozwoli nam na poznanie kraju, w którym urodzili się Vasco da Gama czy Cristiano Ronaldo od nieco innej, mniej zatłoczonej strony.
Szukasz egzotycznej przygody?
Sprawdź nasz artykuł: Wyspy Zielonego Przylądka – pogoda zimą