Szukacie wrażeń i spektakularnych parków rozrywki? Nie jedźcie do Ystad. Bo nie to świadczy o sile tego szwedzkiego miasta. Tutaj znajdziecie coś zgoła innego, co dla waszej rodziny również będzie najlepszą atrakcją wyjazdu. Co to jest?
Ystad – wyjazd w trybie slow
Święty spokój. Brak tłumów. Klimatyczne uliczki dookoła. Ystad będące dla Polaków bramą wjazdową do Szwecji to doskonały punkt na mapie takich pragnień, nawet jeśli do dyspozycji mamy tylko weekend. Dzięki świetnym połączeniom promowym ze Świnoujściem jest dla nas wyjątkowo dostępne. Jest tak małe, że w samym Świnoujściu można by je zmieścić 24 razy, ale i tak ma wiele zalet i kilka naprawdę ciekawych atrakcji. To też doskonała baza wypadowa do zwiedzania całej Skanii, która wprost zachwyca malowniczymi widokami.
Na rodzinne wycieczki do Skandynawii zaprasza:
Atrakcje w Ystad
1. Zabytkowa zabudowa
Średniowieczne korzenie tego niewielkiego miasteczka znajdującego się na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego widać gołym okiem, gdy spacerujemy wąskimi uliczkami wśród urokliwych budynków poprzecinanych charakterystycznymi drewnianymi belkami. Tu właśnie znajdziemy zresztą najwięcej domów szachulcowych w całej Szwecji (ponad trzysta). Jeśli macie w rodzicie zwyczaj niespiesznego błąkania się po nieznanych miejscach, koniecznie odkryjcie urok pięknej, średniowiecznej starówki, zobaczcie rezydencję królewską Karola XII Husa lub najstarsze kino w Szwecji Biografteatern Scala.
2. Średniowieczne zabytki
Wśród architektonicznych must see jest też najstarszy zachowany w mieście budynek – romański Kościół św. Marii Panny. Pamięta początek XIII w. i skrywa w swoim wnętrzu m.in. oryginalną wapienną ambonę i dębowy ołtarz. Jest wyjątkowy nie tylko ze względu na zabytkowe wnętrze. Co kwadrans, między 21:15 a 1:00 w nocy, z jego wieży rozlega się dźwięk trąbki przypominający hejnał. Powtórzmy – co kwadrans. Jest to pamiątka po dawnych czasach, w których strażnik-trębacz miał powiadomić mieszkańców drewnianego miasteczka o niebezpieczeństwie, ale też krótkimi sygnałami dawał znać, że nie ma powodów do obaw. Podobno władze miasta chciały zlikwidować tę tradycję, co spotkało się z protestami mieszkańców. Waszej ocenie zostawimy, czy słusznie. Drugim popularnym zabytkowym budynkiem w Ystad jest gotycki Kościół św. Piotra – jeden z najlepiej zachowanych budynków sakralnych w całej Szwecji. Część świątyni powstała w XIII w., reszta w XV w. Dziś w miejscu opactwa pofranciszkańskiego mieści się muzeum miasta z pięknym rozarium, do którego latem naprawdę warto zajrzeć (wstęp jest darmowy).
3. Miasto Wallandera i szwedzkiej kinematografii
Choć Ystad jest spokojnym, uroczym miastem, wielu z nas ma w głowie jego niebywale mroczny obraz. To sprawka Henninga Mankella, który osadził tutaj akcję swoich kryminałów, a głównego bohatera serii Kurta Wallandera na stałe związał z tym miejscem. Znane na całym świecie książki były wielokrotnie ekranizowane, a zarówno serial szwedzki z Kristerem Henrikssonem, jak i brytyjski BBC z Kennethem Branaghiem, były kręcone właśnie w studiu filmowym w Ystad. To prowadzi nas do pytania – czy tak małe miasto może być filmową stolicą Szwecji? Domyślacie się, że jest to retoryczne pytanie, prawda? Wspomniane studio jest bowiem największym w całej Skandynawii, a jego część – Ystad Studios Visitor Center – można zwiedzać. I tak oto fani Kurta Wallandera i innych szwedzkich produkcji mogą obejrzeć rekwizyty z planu, kostiumy, ale też zobaczyć, jak działa animacja poklatkowa czy słynny blue box. Dodatkowo w mieście mnóstwo jest zakątków, które wcześniej widzieliśmy w mrocznym świetle kryminałów Mankella – m.in. dom przy Mariagatan 10, kwiaciarnia na rogu Pottmakaregränd i Västra Vallgatan i ulubiona cukiernia Wallandera – Fridolfs. Szybko okazuje się jednak, że Ystad nie jest takie straszne, jak je w kryminałach malują.
Sprawdź też:
>> Skandynawia – najlepsze parki rozrywki <<
4. Ales Stenar – szwedzkie Stonehenge
W stosie rozrzuconych kamieni nie byłoby nic wyjątkowego, gdyby nie to, że jest ich aż 59, a dodatkowo układają się w kształt gigantycznego statku o długości 69 metrów i 19 metrów szerokości. Do dziś nie wiadomo, kiedy dokładnie pojawiły się w okolicy Ystad (prawdopodobnie jest to przełom VI-VII wieku) i jaką miały funkcję (legendy głoszą, że monument miał spełniać rolę nagrobków Wikingów lub pradawnego obserwatorium astronomicznego). Ales Stenar niedaleko Ystad warto zobaczyć, bo szwedzkie Stonehenge na żywo robi wrażenie. Położone jest ok. 19 km na wschód od miasta, można dojechać do niego lokalnym autobusem lub oczywiście samochodem, drogą nr 9.
5. Najpiękniejsze plaże w Szwecji
Ystad i okolice to miejsce, w którym przyroda naprawdę potrafi zachwycić swoim pięknem. Na północ od miasta znajduje się urokliwe jezioro i obszar leśny, a dalej – szwedzkie parki narodowe. Na wschód i zachód od Ystad znajdują się z kolei długie, piaszczyste plaże – ponoć najpiękniejsze w całej Skanii. Warto udać się na kąpielisko Ystads Sandskog, do którego z miasta prowadzi ścieżka rowerowa. Na miejscu jest aż 5 pomostów, a w pobliżu pole namiotowe, boisko sportowe i kort tenisowy. Nie mniej pięknie będzie też na kilkukilometrowej plaży w Sandhammaren, która uzyskała miano najpiękniejszej w całej Szwecji. Tutaj też będziemy mogli zobaczyć zabytkową latarnię morską. Inne plaże, na które warto zajrzeć, to Gjuteriet, Löderups Strandbad i Svarte havsbad. Można tu korzystać z uroków kąpieli, ale też podziwiać krajobrazy z powietrza.
6. Ystad Animal Park
Szwecja z dzieckiem to też wycieczka po atrakcje, które mamy w Polsce, ale które zagranicą zawsze smakują trochę inaczej. Zoo położone ok. 10 km na północny-zachód od Ystad jest tego doskonałym przykładem. W tym ogrodzie dzieci zobaczą zarówno egzotyczne zwierzęta z całego świata, jak i rodzime. Mieszkają tu m.in. alpaki, bizony, jaki, wielbłądy, lamy, serwale, łosie, lemury czy surykatki. Atrakcją dla małych dzieci będzie na pewno możliwość nakarmienia czy pogłaskania niektórych z nich, ale też przejażdżka na kucykach. Poza tym dzieci będą mogły bawić się na kilku placach zabaw i razem z rodzicami skorzystać z otwartych w sezonie letnim dwóch ogrzewanych basenów.
7. Przejazd do Danii
Kiedy już zdecydujecie się wyjechać z Ystad, ale nie będziecie chcieli jeszcze wracać do domu, polecamy drogę, która sama w sobie będzie doskonałą atrakcją. To półtoragodzinny przejazd samochodem (lub pociągiem) ze szwedzkiego Malmö do stolicy Danii trasą Øresund – mierzącą w całości blisko 16 kilometrów. Składa się z długiego na prawie osiem kilometrów mostu nad Sundem, sztucznej wyspy Peberholm oraz liczącego ponad 3,5 kilometra tunelu. Po drodze będą towarzyszyć wam widoki na cieśninę Sund. Długo ich nie zapomnicie.
Zobacz też: