Opolskie to najmniejsze województwo w Polsce, a i tak ma do zaoferowania naprawdę ciekawe atrakcje dla dzieci. Park dinozaurów, zamek jak z Harry’ego Pottera, muzeum robotów znane w całym świecie… Sprawdzamy, gdzie kryją się najciekawsze miejsca opolskiego dla rodzin z dziećmi.
1. Zamek Moszna, Moszna
Zamek w Mosznej wyglądający niczym zaczarowana budowla z bajki Disneya lub ze świata Harry’ego Pottera jest jednym z najpiękniejszych w Polsce. Charakterystyczna bryła z 99 wieżami, którą otacza rozległy park z kilkusetletnimi dębami i lipami, pamięta o najmłodszych zwiedzających i przygotowuje dla nich naprawdę ciekawe atrakcje. Oprócz normalnego zwiedzania zamek Moszna można zwiedzać też ekstremalnie i poznać wówczas klimat podziemnych korytarzy, niedostępne komnaty czy kryptę ukrytą 5 metrów pod ziemią. Poza tym w Mosznej organizowane są np. magiczne kolonie i zimowiska wprowadzające dzieci w świat czarodziejów czy zabawy w stylu escape room, a na najmłodszych czeka sala zabaw Hrabiolandia i plac zabaw. Obok znajduje się też stadnina koni. Kto poczuje klimat zamku i będzie chciał tu zostać na dłużej, może skorzystać z noclegu w zamkowych komnatach, a w międzyczasie zrelaksować się w strefie odnowy biologicznej. Spa na zamku Moszna to całkiem ciekawy pomysł na wieczór, prawda?
Więcej o zamku Moszna przeczytasz tutaj >>
2. Fabryka Robotów, Moszna
Raptem kilkanaście minut od zamku Moszna mieści się atrakcja dla dzieci – można by powiedzieć – zakochanych w robotach i science fiction, ale nie będzie to do końca prawda. Rzut oka na galerię zdjęć Fabryki Robotów upewnia nas, że absolutnie każde dziecko stanie jak wryte na widok modeli tworzonych z pasją przez jej właściciela. Sam robi ze złomu i innych elementów z recyklingu ogromne stalowe konstrukcje inspirowane filmami science fiction. Jedne mają nawet 3,5 metrów wysokości, inne ruszają się lub mówią i zaczepiają dzieci. Można tu znaleźć roboty z Gwiezdnych Wojen, te inspirowane Transformersami, industrialne pojazdy, zwierzęta i androidy.
3. JuraPark Krasiejów, Krasiejów
Jeśli mowa o najciekawszych atrakcjach opolskiego dla dzieci, nie sposób pominąć JuraParku Krasiejów – największego parku dinozaurów w Europie. To właśnie tu, gdzie odkryto ślady najstarszego przodka dinozaurów sprzed 230 mln lat i gdzie mieszczą się najbogatsze w Europie złoża skamieniałości prehistorycznych organizmów, czeka na nas niemal 250 modeli dinozaurów naturalnej wielkości. Do dziś zresztą prowadzi się kolejne wykopaliska, które można podziwiać w Pawilonie Paleontologicznym, stąpając nad nimi po szklanym suficie. Dodatkowo można tu odwiedzić Prehistoryczne Oceanarium prezentujące w multimedialnej formie mieszkańców morskich głębin sprzed tysięcy lat oraz równie ciekawy Park Nauki i Ewolucji Człowieka. Wizyta w JuraParku w Krasiejowie zaczyna się w jednym z najdłuższych na świecie kin 3D – Tunelu Czasu, gdzie cofamy się do początków życia na Ziemi. Poza tym dzieciom spodoba się na pewno wielki plac zabaw, kino 5D i wielki park rozrywki z karuzelami, trampolinami i małpim gajem.
Więcej o JuraPark Krasiejów przeczytasz tutaj >>
4. Muzeum Polskiej Piosenki, Opole
To typ atrakcji dla dzieci dość oryginalnej i nic dziwnego, że powstała właśnie w mieście, w którym odbywa się jeden z najbardziej znanych polskich festiwali muzycznych. Może chcecie spędzić miły czas w muzycznym klimacie? Albo pokazać dzieciom hity muzyki z ubiegłych lat, ale też teledyski, urywki programów muzycznych, wywiady z artystami? Muzeum Polskiej Piosenki znalazło doskonały i wyjątkowo prosty patent na przykucie uwagi najmłodszych. To budki do nagrywania piosenek – każdy może nagrać swój utwór, a następnie wysłać go sobie mailem. Jest tu też strefa z kostiumami gwiazd, które można było zobaczyć na scenie opolskiego festiwalu – dzieci dzięki nowoczesnym technologiom mogą się w nie przebrać.
Więcej o Muzeum Polskiej Piosenki przeczytasz tutaj >>
5. Muzeum Wsi Opolskiej, Opole
A może złapać oddech i w środku miasta przenieść się… na wieś? W Muzeum Wsi Opolskiej można się poczuć jak w typowej wsi Śląska Opolskiego z okresu między XVIII a XX w. Mieści się tu ok. 50 budynków takich jak domy mieszkalne, kościół, kuźnia, karczma, wiatraki, a przeszło połowę można zwiedzać. Nawet drogi i ścieżki odtworzone są zgodnie z dawnym układem, a na polach uprawia się zboże. Na dzieci czekają tu też takie atrakcje jak pieczenie chleba, wyplatanie koszy z wikliny czy tworzenie tradycyjnej biżuterii.
Więcej o Muzeum Wsi Opolskiej przeczytaj tutaj >>
6. Ogród Zoologiczny, Opole
Zoo w Opolu położone w malowniczej scenerii na wyspie Bolko na Odrze jest domem dla ponad 1200 zwierząt reprezentujących 265 gatunków. Na 20 ha żyją m.in. nosorożce, zebry czy hipopotamy, ale też pumy, jaguary, goryle, kangury, emu czy jedyne w Polsce uchatki kalifornijskie. Na miejscu jest też minizoo, gdzie można nakarmić zwierzaki, jak i plac zabaw i minipark linowy ZOOlandia. Po powodzi w 1997 r., która niemal całkowicie zniszczyła teren zoo, odrodziło się ono w bardzo nowoczesnej formie, co na pewno nie umknie naszej uwadze.
Więcej o opolskim zoo przeczytasz tutaj >>
7. Rosenau Zaginione Miasto, Jarnołtówek
Ciekawe miejsce województwa opolskiego, którego lista atrakcji dla dzieci jest tak długa, że nie można wymienić ich na jednym wdechu. Mimo wszystko – spróbujmy. W interaktywnym Parku Rozrywki i Edukacji „Rosenau – Zaginione miasto” czekają na nas park wodny ze zjeżdżalniami, ręcznymi pompami, zaporami i kołami młyńskimi, tor do snowtubingu, edukacyjny park żywiołów, interaktywny ogród wody, park linowy, karuzela łańcuchowa, dmuchańce oraz kino 7D. Nazwa parku nawiązuje do legendy o średniowiecznej osadzie, która istniała podobno na terenie Gór Opawskich. Nawiązują do niej też pozostałe atrakcje – sztolnia, kamienny krąg oraz jaskinia dzikich zwierząt.
8. Twierdza Nysa, Nysa
Pierwsze nowożytne fortyfikacje twierdzy w Nysie powstawały już w 1594 r. Dziś są jednymi z najlepiej zachowanych zabudowań tego typu na całym Śląsku. Jeśli więc mamy ochotę urządzić sobie spacer w nieco odmiennych okolicznościach przyrody, warto zajrzeć właśnie tutaj. Nie tylko będziemy mogli zobaczyć fortyfikacje naziemne, ale też wejdziemy pod ziemię. Do bardziej charakterystycznych części twierdzy w Nysie należy Bastion św. Jadwigi, który dziś jest centrum kulturalnym Nysy.
9. Park Miniatur Olszowa, Olszowa
W miejscu dawnej stadniny koni mieści się teraz ogród o powierzchni 20000 mkw, a na jego terenie kilkanaście miniatur najbardziej znanych obiektów sakralnych na całym świecie w skali 1:25, takie jak Bazylika i Plac Św. Piotra w Watykanie, Katedra Notre Dame w Paryżu, Kościół Mariacki w Krakowie. Największa budowla ma wysokość 6,4 metry. Po spacerze wśród bazylik i katedr dzieci na pewno chętnie skorzystają z tutejszego parku linowego i sali zabaw Bajkowy Sad z trzypoziomową konstrukcją wypełnioną przeszkodami, zjeżdżalniami, basenami z piłeczkami i wydzieloną strefą dla najmłodszych dzieci.
10. Stumilowy Lasek, Żyrowa
W województwie opolskim, w Żyrowej, mieści się Stumilowy Lasek. Z chwilą, kiedy przekroczymy jego próg, znajdziemy się w bajkowej krainie Kubusia Puchatka, w której razem z dziećmi zwiedzimy domki bohaterów ulubionej bajki A.A. Milne’a, m.in. Prosiaczka, Tygryska czy Osiołka, ale też np. domek hobbita czy łódź piratów. Dzieci mogą przejechać się po lesie ciuchcią Kubuś Express, a po zwiedzaniu pobawić się w wiosce indiańskiej, poskakać na eurobungee czy skorzystać z wielu innych atrakcji czekających na miejscu.
11. KanYon, Opole
Park linowy w Opolu, w samym centrum miasta. W swojej ofercie ma jedną trasę dla najmłodszych, dwie trasy średnie i dwie trasy wysokie dla starszej młodzieży i dorosłych. W parku KanYon dzieci mogą też szaleć na dmuchańcach, bawić się w drewnianych domkach na drzewach i na placach zabaw. Możecie być pewni, że dzieci poczują tu adrenalinę i przyjemną moc wyzwań, a przede wszystkim będą doskonale bawić się na świeżym powietrzu.
12. Jezioro Turawskie
Między Opolem a JuraParkiem Krasiejów mieści się naturalna przestrzeń dla rodzin z dziećmi, w której możemy posiedzieć na piaszczystej plaży, pospacerować po sosnowym lesie, popływać na łódkach czy pojeździć na dwóch kółkach po trasach rowerowych. Jezioro Turawskie to też miejsce, w którym możemy nauczyć dzieci sztuki wędkowania. Wielu mieszkańcom opolskiego kojarzy się z dzieciństwem, bo to tutaj właśnie, nie musząc wyjeżdżać na północ Polski, mogli siedzieć z rodzicami na plaży i godzinami bawić się w piasku. Nad jeziorem Turawskim można zatrzymać się na dłużej, bo znajduje się tu rozwinięta baza noclegowa. Warto wiedzieć, że okresowo w jeziorze pojawiają się sinice, więc zwróćmy uwagę na stan wody, gdy planujemy przyjazd z dzieckiem.
13. Gród rycerski, Byczyna
Wczesnośredniowieczny gród rycerski wybudowano dzięki staraniom Opolskiego Bractwa Rycerskiego i miasta Byczyny. Co prawda nie można tu wejść zawsze, ale wtedy, gdy nie jest zarezerwowany dla grup zorganizowanych, ale mimo to warto umieścić go w zestawieniu najciekawszych atrakcji województwa opolskiego. Przyjedźmy tu z dzieckiem, a zobaczy średniowieczną warownię otoczoną wysokim na 6 metrów drewnianym ostrokołem z trybunami dla 350 osób, wieżą strażniczą, karczmą, zbrojownią, kuźnią, czerpalnią papieru i stajnią z zagrodami. Na dzieci czekają też tor łuczniczy, tory do rzutów włócznią, nożem i toporem czy nieco mniej wesoła atrakcja – miejsce kaźni z dybami i pręgierzem. Poza tym gród w Byczynie organizuje Międzynarodowe Turnieje Rycerskie, na które zjeżdżają się bractwa nie tylko z Polski, ale też z Czech, Austrii czy Ukrainy, i warsztaty dla dzieci.
14. Spływ Doliną Małej Panwi
Spływy kajakowe to zawsze ciekawa rozrywka dla rodzin i na pewno coś, czego dzieci nie doświadczają na co dzień. Jeśli zastanawiamy się, gdzie udać się z dzieckiem w opolskim, proponujemy Małą Panew i tutejsze trasy. Ich stopień trudności i długość zależy oczywiście od naszych możliwości. Możemy wybrać na przykład odcinki krótkie jak Kolonowskie – Staniszcze Małe (4 km), nieco dłuższe Kolonowskie – Krasiejów (8 km), lub najdłuższe Kolonowskie – Zawadzkie (14 km). Dla każdego znajdzie się coś odpowiadającego jego umiejętnościom.
15. Biskupia Kopa, Góry Opawskie
Jeśli zatęsknimy za trekkingiem i pięknymi widokami, wystarczy pojechać w stronę Gór Opawskich i udać się na przykład ku ich najwyższemu szczytowi, Biskupiej Kopie (890 m n.p.m.). Niby niewysoko, ale widoki są niezapomniane, na górze czeka wieża widokowa i klimatyczne schronisko, w którym możemy z dziećmi odpocząć i coś zjeść. Wycieczka w góry to zawsze dobry pomysł na czas spędzony z rodziną.
Najciekawsze atrakcje województwa opolskiego:
-
Zamek Moszna, Moszna
-
Fabryka Robotów, Moszna
-
JuraPark Krasiejów, Krasiejów
-
Muzeum Polskiej Piosenki, Opole
-
Muzeum Wsi Opolskiej, Opole
-
Ogród Zoologiczny, Opole
-
Rosenau Zaginione Miasto, Jarnołtówek
-
Twierdza Nysa, Nysa
-
Park Miniatur Olszowa, Olszowa
-
Stumilowy Lasek, Żyrowa
-
KanYon Park Linowy, Opole
-
Jezioro Turawskie, Turawa
-
Gród rycerski, Byczyna
-
Spływ Doliną Małej Panwi
-
Biskupia Kopa, Góry Opawskie
Gdzie udać się z dzieckiem w województwie opolskim? Oto nasze propozycje. Zapraszamy do podzielenia się w komentarzach Waszymi ulubionymi miejscami.