Podróż z dzieckiem do Kotliny Kłodzkiej to bardzo wdzięczny pomysł, bo atrakcji mamy tu i na całej ziemi kłodzkiej całe mnóstwo. Od gór, zamków i muzeów, przez spotkania z dinozaurami, przygody w jaskiniach i podziemnych korytarzach – słowem to, co ucieszy całą rodzinę, a nie tylko najmłodszych członków.
Przyroda Kotliny Kłodzkiej
-
Droga Stu Zakrętów, Błędne Skały
Nie ma tu nazwy na wyrost czy marketingowego straszaka, za to jest prawdziwie kręta trasa w Górach Stołowych z ok. 400 m przewyższenia i najsłynniejszym Sroczym Zakrętem, na którym zawracamy niemal o 360 stopni i wjeżdżamy ok. 40 m do góry. Przejażdżka Drogą Stu Zakrętów sama w sobie daje dużo wrażeń, ale wzdłuż niej też nie brakuje atrakcji. Jak to wygląda w praktyce? Zatrzymujemy się na parkingach wzdłuż drogi i odchodzimy szlakiem, by podziwiać skalne cuda natury takie jak wizytówka Gór Stołowych – Błędne Skały. To labirynt wśród olbrzymich kamieni, które uruchamiają wyobraźnię dzieci lepiej niż niejedna bajka. Grał zresztą w ulubionych przez dzieci „Opowieściach z Narnii”. Warto zobaczyć tu też Skalne Grzyby, Fort Karola czy Radkowskie Skały.
-
Szczeliniec Wielki, Park Dinozaurów Karłów
Kolejnym ciekawym punktem podróży po Kotlinie Kłodzkiej jest Karłów, z którego można ruszyć na 5-kilometrowy spacer na najwyższe wzniesienie Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.). Na górze piękne widoki, a u podnóża Szczelińca coś, co spodoba się naszym pociechom – Park Dinozaurów z 30 modelami prehistorycznych gadów i plac zabaw dla najmłodszych. Jest to najwyżej położony w Polsce tego typu park dla dzieci, więc podczas ich zabawy rodzice mają w bonusie widoki na góry.
-
Wodospad Wilczki, Park Bajek Międzygórze
Na liście przyrodniczych atrakcji Kotliny Kłodzkiej dla dzieci w ścisłej czołówce plasuje się też Międzygórze – małe miasteczko, które zachowało układ urbanistyczny z XIX w. przywodzący na myśl tyrolskie kurorty narciarskie. Przepięknie położone u stóp masywu Śnieżnika, jest bazą do pieszych i rowerowych wycieczek. W samym Międzygórzu możemy iść z dziećmi do Ogrodu Bajek z Reksiem, Pszczółką Mają, Kubusiem Puchatkiem i innymi ulubionymi bohaterami oraz małymi domkami idealnymi do zabawy. Miejsce to ma niesamowitą historię, bo wiele razy ulegało zniszczeniu – ciekawa opowieść dla starszych dzieci napisana przez życie. W okolicy warto wybrać się też do wodospadu Wilczki – drugiego co do wielkości w Sudetach tworzącego 20-metrową kaskadę wody. A skoro już przy pieszych wycieczkach jesteśmy…
-
W górach i nad wodą – Śnieżnik, Czarna Góra, Jezioro Nyskie, Stara Morawa
W Kotlinie Kłodzkiej z dzieckiem warto wybrać się na Śnieżnik (1424 m n.p.m.) – przy tym szlaku znajdziemy zresztą więcej atrakcji (opisanych w dalszej części tekstu). Trasa jest stosunkowo długa (ok. 12 km), ale nietrudna, więc kilkulatki powinny już dać sobie radę. Jeśli ktoś nie ma aż tyle siły w nogach, może podjechać do pobliskiej Sienny i wjechać wyciągiem na Czarną Górę (1205 m n.p.m.). W zimie ośrodek udostępnia ok. 10 km tras zjazdowych (w tym trasy szkoleniowe dla najmłodszych) i trasy leśne, latem możemy skorzystać np. ze zjeżdżalni grawitacyjnej. Na szczycie stoi z kolei 14-metrowa wieża widokowa, zapewniająca najlepszy widok na Masyw Śnieżnika i całą Kotlinę Kłodzką.
I jeszcze dla fanów wody – mała przerwa od gór, którą można zafundować sobie, będąc w Kotlinie Kłodzkiej. Pobyt w Starej Morawie, nad sztucznym zbiornikiem położonym u stóp Śnieżnika, to świetna okazja, by odpocząć na strzeżonej plaży. Jeszcze przyjemniej będzie nad pięknym Jeziorem Nyskim, jednym z trzech największych na Opolszczyźnie. Popularna tutaj plaża w Skorochowie zwana „Polską Copacabaną”, Festiwal Wody i Ognia z fajerwerkami, od których może się zakręcić w głowie, to okoliczności, które ucieszą i dzieci, i rodziców.
Przeczytaj relację: 7 dni na ziemie kłodzkiej z małym odkrywcą >>
Schodzimy pod ziemię
-
Kopalnia Złota “Złoty Stok”
W Kotlinie Kłodzkiej (jak też na całym Dolnym Śląsku) pod ziemią dzieją się fascynujące rzeczy. Jest coś fascynującego w podążaniu śladami tych, którzy przez ok. 1000 lat wykuli tu 16 ton złota. Zwłaszcza, że na własne oczy można zobaczyć, jak wygląda 1066 sztabek odpowiadających tej zawrotnej liczbie. Dlatego listy najciekawszych podziemnych atrakcji Kotliny Kłodzkiej nie można zacząć inaczej niż od Kopalni Złota Złoty Stok. Oprócz przejścia podziemnymi korytarzami Sztolni Gertrudy, Sztolni Czarnej czy Sztolni Książęcej, zobaczenia narzędzi górniczych czy wysłuchania ciekawych historii i legend związanych z kopalnią, zobaczymy jedyny w Polsce podziemny wodospad, przepłyniemy się łódką o sugestywnej nazwie Titanic, a potem spod poziomu wodospadu wyjedziemy na powierzchnię Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem. Psi Patrol może się schować! Oprócz tego czekają tu na nas warsztaty z odlewania monet, płukania złota czy szukania minerałów.
-
Kompleks „Riese”
Równie ciekawe co Złoty Stok są sztolnie należące do kompleksu “Riese” w Górach Sowich. Ta atrakcja wywołuje zarówno podziw, jak i trwogę, gdyż pod ziemią ciągną się kilometry wielopoziomowych korytarzy i hal wydrążonych przez jeńców wojennych w ramach nazistowskiego programu “Riese”. Niektórych z nich nie ukończono, ale dziś i tak możemy zwiedzać ich dużą część, m.in. Sztolnie Walimskie czy Podziemne Miasto “Osówka”. Warto poznać ten kawałek historii.
-
Kopalnia Uranu, Kletno
Najbardziej kolorowa kopalnia w Polsce? Tak, to tutaj, przy drodze łączącej Kletno z Sienną. Choć tym razem trasa turystyczna jest dość krótka (ok. 250 m), jest równie ciekawa. W kopalni uranu na stoku Żmijowca, a konkretnie w sztolni nr 18 udostępnionej do zwiedzania, czekają odsłonięte, podświetlone żyły minerałów (ametystów, fluorytów, kwarcu). Do tego jest też podziemna wystawa szkła uranowego, które możemy podziwiać w blasku promieni UV. Można też załapać się na warsztaty rozpoznawania minerałów. Jeśli dojedziemy w to miejsce, warto zrobić kilka kroków i zajrzeć do pobliskiej Jaskini Niedźwiedziej.
-
Jaskinia Niedźwiedzia, Jaskinia Radochowska
Największy niedźwiedź, jaki kiedykolwiek żył na ziemi, większy od dzisiejszego grizzly? To ten, którego szczątki odkryto w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie w połowie XX w. Jest najdłuższa w polskich Sudetach i uznawana za najpiękniejszą z polskich jaskiń. Pełna stalaktytów i stalagmitów, najróżniejszych form kalcytowych i naciekowych przypominających kalafiory, kwiaty, a nawet św. Mikołaja z workiem na plecach… Co może najciekawsze, kryje szkielety wymarłych zwierząt, np. wspomnianego lwa jaskiniowego i hieny jaskiniowej. Mieszkają tu też żywe nietoperze (ok. 200 z nich ukochało sobie nawet jedną z sal).
Jeśli jesteście fanami jaskiń, w rejonie Kotliny Kłodzkiej jest jeszcze jedno miejsce, do którego warto zajrzeć – Jaskinia Radochowska. Choć nie jest wyjątkowo długa, bo trasa zwiedzania liczy ok. 300 metrów, to nadal jest obietnicą ciekawej przygody. Czasem będziemy przeciskać się przez szczeliny, a czasem nad głową przeleci nam nietoperz.
Rozrywka dla dzieci
-
Dinozaury, tyrolki, zjeżdżalnie
O tych miejscach już pisaliśmy, ale szybko przypomnijmy, bo jeśli chodzi o zapewnienie maluchom dobrej zabawy – będą niezastąpione. Dzieci docenią wycieczkę do Parku Dinozaurów w Kletnie i Ogrodu Bajek w Międzygórzu. Przy okazji wizyty w Złotym Stoku odwiedźmy też Leśny Park Przygody „Skalisko”, w którym czekają nie tylko przejścia dla mniejszych dzieci, ale też tyrolki dla starszaków i dorosłych długie na 650 m (od 12 roku życia) i 1080 m (od 16 roku życia). Co do Czarnej Góry, o której wspominaliśmy, tu z kolei warto przejechać się czynną przez cały rok zjeżdżalnią grawitacyjną Czarną Żmiją. Ma długość 950 m i jest najdłuższą taką zjeżdżalnią w Polsce. Trasa obejmuje na przykład zjazd na wysokości 8 m nad potokiem i drogę przez las. Dostępne są 33 wagoniki, dzieci do lat 8 mogą z nich korzystać pod opieką dorosłych.
-
Ciekawe muzea dla dzieci w Kotlinie Kłodzkiej
Ciekawą, nieco inną formę rozrywki, spotkamy też w Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju i Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. To pierwsze zachęca do pokazania naszym pociechom, że niezależnie od momentu historii, światem wszystkich (dziś) dorosłych rządziły kiedyś marzenia o zabawkach – tyle że nieco innych niż te dostępne dziś. Dzieci mogą tu zobaczyć najróżniejsze formy, które już od średniowiecza służyły zabawie – teatrzyki domowe, zabawki blaszane, militaria, samograje itd. Również Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, mimo że z nazwy może nie brzmieć wyjątkowo intrygująco, zapewni dobry czas całej rodzinie. Już sam zabytkowy młyn, w którym mieści się muzeum, jest atrakcją samą w sobie. Jego największą zaletą jest to, że praca toczy się tu tak samo jak 400 lat temu – a my możemy obserwować na żywo, jak czasochłonne jest produkowanie warstwy papieru. Oczywiście dzieci mogą też samodzielnie spróbować tej sztuki. Z kolei spacer na świeżym powietrzu warto odbyć w Minieurolandzie – parku miniatur o powierzchni 20 tysięcy m2 z 40 makietami najpopularniejszych budowli z całego świata takimi jak Łuk Triumfalny z Francji, ale też słynnymi zabytkami regionu jak Twierdza Kłodzka.
Zabytki, miasta i inne atrakcje Kotliny Kłodzkiej
-
Twierdze Kotliny Kłodzkiej
Jeśli lubicie z rodziną zwiedzać miejsca przepełnione duchem historii i na hasło „zabytek” nie uciekacie w stronę najbliższego parku rozrywki, Kotlina Kłodzka będzie wyjątkowo wdzięcznym miejscem do zwiedzania. Z pewnością warto odwiedzić tu dwie twierdze – Srebrną Górę i Twierdzę Kłodzką. Srebrna Góra położona na północ od Kłodzka, w miejscu, gdzie 500 lat temu naprawdę wydobywano srebro, skrywa forty i bastiony ze 151 pomieszczeniami, w tym np. strzelnicę, stary browar i więzienie. Możemy zwiedzić ją z przewodnikiem ubranym w tradycyjny strój wojskowy, zobaczyć pokaz strzelania z historycznych broni, a po wszystkim zjechać na pobliskiej tyrolce. Z kolei Twierdza Kłodzka będąca pamiątką po systemie obronnym z przełomu XVII i XVIII w. to wraz z Podziemną Trasą Turystyczną chyba najważniejsza atrakcja Kłodzka. Tutaj zobaczymy nie tylko imponującą budowlę górującą nad miastem, ale przejdziemy też podziemnymi labiryntami, w których kiedyś przechowywano towary handlowe i prowadzono piekarnię, kantor kupiecki czy piekarnię. Ich całkowita długość to podobno aż 100 km, ale oczywiście nie są udostępnione turystom w całości.
-
Kaplica Czaszek w Czermnej k. Kudowy-Zdrój
Jedna z najciekawszych atrakcji regionu, która zupełnie zasługuje na to miano. Jak 3 tysiące ludzkich czaszek trafiło do wnętrza kaplicy i co miał z tym wspólnego tutejszy proboszcz? Warto poznać tę historię i to, co po niej zostało. Podobno pod podłogą kaplicy znajduje się kolejne 30 tysięcy kości.
-
Wambierzyce – bazylika i największa szopka bożonarodzeniowa w Europie
Ruchoma szopka bożonarodzeniowa – to może nie zrobi na dzieciach wrażenia. A jeśli dodamy, że jest największa i najstarsza w Europie? Powstawała od połowy XIX w. przez 28 lat i składa się z 800 figurek! Pewnie już nawet rodzice chętnie rzucą okiem. Taka atrakcja czeka na nas w Wambierzycach, niedaleko przepięknej bazyliki, jednego z najbardziej efektownych kościołów w Polsce.
-
Lądek-Zdrój i inne miasta Kotliny Kłodzkiej
Poza Wambierzycami przyjemnie będzie nam też w innych miastach Kotliny Kłodzkiej. Mają one swój specyficzny urok. O sercu Kotliny Kłodzkiej już wspominaliśmy, ale warto podkreślić jeszcze raz, że w Kłodzku czeka nas wiele atrakcji, również spływ gondolą po Kanale Młynówki. W Lądku-Zdroju, najstarszym uzdrowisku ziemi kłodzkiej, możemy odwiedzić najstarszy obiekt uzdrowiskowy w Polsce Zdrój „Jerzy”, którego początki sięgają XV w., ale też liczące ok. 330 lat uzdrowisko Zdrój „Wojciech” – wygląda jak neobarokowy pałac, a kryje w sobie basen z wodą termalną, miejsca do masażu i kąpieli relaksacyjnych. Po drodze na Śnieżnik, na Czarną Górę czy do Jaskini Niedźwiedziej warto zajrzeć też z dzieckiem do Bystrzycy Kłodzkiej i pokazać mu, jak budowano miasto w średniowieczu. Tutaj bowiem w dużej części zachował się układ urbanistyczny sprzed 700 lat.
Kotlina Kłodzka i okolice z dziećmi – co zobaczyć?
- Droga Stu Zakrętów
- Błędne Skały
- Skalne Grzyby
- Fort Karola
- Radkowskie Skały
- Szczeliniec Wielki
- Park Dinozaurów
- Międzygórze
- Ogród Bajek
- Wodospad Wilczki
- Śnieżnik
- Czarna Góra
- Stara Morawa
- Jezioro Nyskie
- Kopalnia Złoty Stok
- Jaskinia Niedźwiedzia
- Jaskinia Radochowska
- Leśny Park Przygody „Skalisko”
- Zjeżdżalnia grawitacyjna Czarna Żmija
- Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju
- Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
- Minieuroland
- Twierdza Srebrna Góra, Srebrna Góra
- Twierdza Kłodzka, Kłodzko
- Podziemna Trasa Turystyczna, Kłodzko
- Kaplica Czaszek
- Wambierzyce
- Kłodzko
- Lądek-Zdrój
- Bystrzyca Kłodzka
A Wy jakie inne atrakcje ziemi kłodzkiej dopisalibyście do naszej listy? Czekamy na propozycje w komentarzach.