Epi-Centrum Nauki – atrakcje
Epi-Centrum Nauki w Białymstoku zostało nareszcie ukończone! Zlokalizowane na terenie Stadionu Miejskiego centrum nauki powstał w ciągu 2 lat przy częściowych pomocy dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020. Samo Epi-Centrum to aż 3200 metrów kwadratowych atrakcji, a wśród nich znajdziemy 130 eksponatów, symulacji, hologramów, roboty, instalacje multimedialne… a to nie wszystko!
Cała przestrzeń Epi-Centrum Nauki została podzielona na dwie oddzielne wystawy.
Pierwsza z nich to Wystawa Główna, obejmująca aż 2600 metrów kwadratowych. Znajdziemy tu aż 130 eksponatów, oferujących całkowicie inne wrażenia. Sama Wystawa Główna Epi-Centrum Nauki została dalej podzielona na 11 głównych stref tematycznych:
- „Strefa wody”,
- „Właściwości materiałów”,
- „Mechanika”,
- „Idź z prądem”,
- „Telekomunikacja”,
- „Robotyka”,
- „Transport”,
- „Ekscytujące technologie”,
- „Ludzkie ciało”,
- „Optyka”,
- „Zabawa z Nauką”.
Wszystkie te strefy są w pełni interaktywne i nie istnieje jedna konkretna ścieżka ich zwiedzania! Dzięki wizycie w takim miejscu nie tylko dzieci, ale i rodzice lepiej zrozumieją to, co dzieje się w otaczającym nas świecie!
Druga z dostępnych stref nazwana została Strefą Małego Odkrywcy i zajmuje 600 metrów kwadratowych. Przeznaczona jest ona dla dzieci w wieku 3-10 lat, a na zwiedzających czekają przewodnicy – Zmysłek i Majka Pytajka. Wewnątrz niej dzieci mogą poznać podstawy optyki, logiki czy medycyny, w najlepszy możliwy sposób, czyli poprzez zabawę! Strefa Małego Odkrywcy została podzielona na pięć stref tematycznych.
- „Poznawanie i wiedza”,
- „Poznaj swoje ciało”.
- „Technika”,
- „Budownictwo”
- „Energia wody”.
Jeżeli czujecie się na siłach, możecie spróbować też zaprogramować ścieżkę poruszania się robota edukacyjnego.
Co więcej, na miejscu znajdziemy też aż cztery laboratoria, które mogą być przeznaczone dla prowadzenia zamkniętych zajęć. Do wyboru mamy:
- „Laboratorium robotyki”,
- Laboratorium energetyki”,
- „Laboratorium elektromobilności”,
- „LABBAR” – tylko w strefie dla najmłodszych
Warto także wspomnieć o stanowisku “Tesla — Edison”. Znajdziemy na nim projekcję filmu holograficznego, wykorzystująca technologię “pepper ghost”. Oprócz imponujących postaci wykonanych z holografii, zsynchronizowania podświetlenia modeli wynalazków tych naukowców mamy też do czynienia z prześledzeniem historii ich współzawodniczenia, chociażby w zakresie wytwarzania i wykorzystania poszczególnych aspektów prądu w codziennym życiu!
Sami widzicie, jak fenomenalnym miejscem jest Epi-Centrum Nauki w Białymstoku! Poszczególne strefy zostały zaprojektowane w taki sposób, aby każdy znalazł coś dla siebie i mógł się świetnie bawić. Nigdy nie jest za późno (ani za wcześnie), aby zafascynować się światem nauki!
Godziny otwarcia Epi-Centrum Nauki Białystok
Dojazd Epi-Centrum Nauki Białystok
Epi-Centrum Nauki mieści się na terenie Stadionu Miejskiego w Białymstoku — wejście od strony ul. Wiosennej. Dojazd na miejsce możliwy jest przy pomocy autobusów BKM linii 3, 10, 11, 16, 22, 23, 26, 104 i 112. Dla odwiedzających podróżujących samochodami, do ich dyspozycji oddano parking A i B Stadionu Miejskiego. Dokładną mapę dojazdu znajdziecie poniżej.
Sprawdźcie także ten artykuł: