Polskie miasta należą do najpiękniejszych w Europie, zachwycają zabytkami, przyciągają turystów swoją ofertą gastronomiczno-rozrywkową, bogatym programem wydarzeń kulturalnych i sportowych, a także specjalnymi atrakcjami dla dzieci i młodzieży. Nie zwlekaj, zaplanuj wypoczynek w mieście z wykorzystaniem bonu turystycznego.
Na półkoloniach jest wesoło
Wielu rodziców zastanawia się, jak pogodzić swoje obowiązki zawodowe z wakacyjnymi potrzebami dzieci. Gdy brakuje czasu na zaplanowanie dłuższego wyjazdu urlopowego, najlepszym rozwiązaniem będzie ciekawe wypełnienie najmłodszym wolnego czasu w miejscu zamieszkania. Z pomocą przychodzą organizatorzy półkolonii, którzy oferują jednodniowe wycieczki miejskie i wiele innych aktywności w specjalnych, tematycznych pakietach. Znajdziemy tu atrakcje rekreacyjno-sportowe, spacery po mieście połączone z kreatywnymi warsztatami muzealnymi, zajęcia taneczne i artystyczne, edukacyjne (m.in. z dziedziny programowania, pszczelarstwa, fotografii, chemii i wielu innych) czy wizyty w zoo. W ramach półkolonii dzieci mogą uczestniczyć także w turnusach językowych organizowanych przez lokalne szkoły językowe, a także wziąć udział w zabawach prowadzonych przez profesjonalnych animatorów. Przede wszystkim jest to czas, który spędzają z innymi dziećmi, zacieśniając przyjaźnie oraz poznając nowe koleżanki i kolegów. Półkolonie to także idealna propozycja dla tych dzieci, które nie chcą rozstawać się na dłużej z rodzicami, nie są jeszcze gotowe, by uczestniczyć w kolonii czy innej kilkudniowej wycieczce z noclegiem poza domem. Wysyłając dziecko na półkolonie, możesz liczyć na opiekę wychowawców kolonijnych i zachowanie wszelkich środków bezpieczeństwa. W zależności od oferty i czasu, który obejmuje program atrakcji, organizator może zapewnić dzieciom poczęstunek lub posiłki. Cena powinna zawierać również przejazdy, jeśli w czasie półkolonii dzieci będą zwiedzać miasto. Integracja dzieci i młodzieży, szczególnie po wielu miesiącach nauki zdalnej, jest ważna dla ich zdrowia psychicznego i fizycznego, tym bardziej warto zapoznać się z bogatą ofertą przygotowaną przez przedsiębiorców i organizacje pożytku publicznego, działających w Twoim miejscu zamieszkania lub sąsiedniej miejscowości. Wiele z nich już przyłączyło się do programu Polski Bon Turystyczny, dzięki czemu za półkolonie swoich dzieci możesz zapłacić bonem turystycznym.
Szukaj miejsc oznaczonych na mapie obiektów na stronie Polskiego Bonu Turystycznego oraz logo Polskiego Bonu Turystycznego w materiałach internetowych organizatora wypoczynku lub zapytaj o realizację bonów bezpośrednio u niego w biurze.
Jedziemy na szkolną wycieczkę
Jedną z najbardziej lubianych form zapewniania dzieciom atrakcyjnego sposobu spędzania wolnego czasu, co ważne - w bezpiecznych warunkach i w gronie rówieśników, są szkolne wycieczki. Jednodniowe, 2- lub kilkudniowe wyjazdy stanowią doskonałą okazję do poznania innych miast i rozbudzenia w maluchach pasji podróżowania i odkrywania Polski. Nauczyciele coraz chętniej korzystają z pomocy operatorów turystycznych, z którymi mogą ustalić szczegółowy plan wycieczki, zamówić usługi przewodnickie, wyżywienie, noclegi i wszelkie dodatkowe atrakcje, za które łącznie zapłacą bonami turystycznymi. Program Polski Bon Turystyczny zakłada, że aby zrealizować bon u organizatora jednodniowej wycieczki, musi ona zawierać co najmniej dwie różne usługi turystyczne, np. przejazd autokarem, rejs statkiem, bilety wstępu do miejskiego zoo, ogrodu botanicznego lub parku wodnego bądź zwiedzanie muzeum.
Zapytaj dyrekcję i wychowawców w Twojej szkole, czy współpracują już z operatorami turystycznymi, u których można zrealizować bony. Pamiętaj, że jeśli cena wycieczki jest niższa niż wartość bonu, możesz go realizować kilka razy do wyczerpania środków. Jeśli okaże się wyższa – musisz dopłacić do wyjazdu brakującą kwotę.
City break – zadbaj o to, by weekend w mieście nie był nudny
Weekendową lub dłuższą wycieczkę, za które zapłacisz bonem turystycznym, można połączyć z samodzielnym zwiedzaniem miasta. Chcesz zabrać dziecko do muzeum lub pokazać mu miejskie zabytki i zainteresować historią? Zwróć uwagę na obiekty ze specjalną ofertą dla dzieci i młodzieży. Wiele ekspozycji muzealnych to miejsca zabaw ukierunkowane na doświadczenia sensoryczne dostosowane do wieku zwiedzających, zaczynając od tematyki wycieczki, przez interaktywne wystawy i ekspozycje sztuki z myślą o najmłodszych odbiorcach, po udogodnienia ułatwiające dzieciom korzystanie z obiektów. Wbrew pozorom w mieście można też być blisko natury, odkrywać skarby przyrody lub wziąć udział w specjalnych warsztatach dla dzieci i ich rodziców.
Aby jak najlepiej się do tego przygotować, zajrzyj na oficjalne strony internetowe urzędów miast i województw oraz strony lokalnych i regionalnych organizacji turystycznych. Dowiesz się z nich m.in. o darmowych atrakcjach dla rodzin, którymi miasta zachęcają turystów do przyjazdów w sezonie wakacyjnym (a także poza nim), oraz poznasz bazę muzeów, kin, domów kultury, obiektów sportowych i parków rozrywki dostępnych w mieście. Jeśli wolisz zostawić planowanie profesjonalistom, skorzystaj z ofert biur podróży, które pakietują usługi turystyczne w miastach na potrzeby beneficjentów programu Polski Bon Turystyczny. W ramach wyjazdów realizowanych przez operatorów turystycznych najczęściej oferowane są noclegi, zwiedzanie zabytków i ciekawych miejsc z przewodnikiem, opieka pilota, ubezpieczenie, wyżywienie i dodatkowe atrakcje. Baza hoteli i innych obiektów noclegowych w polskich miastach oraz lista organizatorów półkolonii, obozów i innych imprez turystycznych są na bieżąco uaktualnianie na stronie
bonturystyczny.gov.pl.