Podziemne Miasto Osówka

Historię najlepiej poznaje się wtedy, gdy można ją zobaczyć na własne oczy. Właśnie dlatego, jeżeli szczególnie interesuje was czas II wojny światowej, to koniecznie musicie odwiedzić Podziemne Miasto Osówka! Ta niemiecka naziemna (ale i podziemna, jak nazwa mówi) budowla z czasów światowej konfliktu o przeznaczeniu militarno-strategicznym jest dziś udostępniona do zwiedzania. Pokażemy wam, dlaczego warto odwiedzić to miejsce w rodzinnym gronie!

Podziemna trasa turystyczna Osówka to rozległy system betonowych korytarzy, umocnień i hal budowanych w latach 1943-1945 przez robotników oraz więźniów z obozu Gross-Rosen. Obecne tu wyrobiska są zaledwie częścią większego kompleksu o nazwie Riese — który był największą kwaterą Hitlera, nie tylko w na terenie Dolnego Sląska, ale i w całej III Rzeszy! Jest to zarazem największy tego typu kompleks udostępniony w Górach Sowich.

Dziś do zwiedzania udostępniono około 1,7 km podziemnych korytarzy i hal pamiętających odległe czasy II wojny światowej. Całość została podzielona na dwie części — naziemną i podziemną. Obie z nich doskonale się uzupełniały, obiekty tej pierwszej stanowiły zewnętrzną infrastrukturę dla tej drugiej. Bez wątpienia największą uwagę zwracają tu dwa obiekty — nazywane potocznie „kasynem” oraz „siłownią”. Pierwszy z nich to budowla żelbetowa z jedną kondygnacją o długości około 50 metrów. Natomiast „siłownia” to żelbetonowy obiekt służący do obsługi całej podziemnej części kompleksu.

W obiekcie funkcjonują cztery trasy. Pierwszą z nich jest trasa historyczna, stanowiąca główną trasę całego kompleksu, mająca około 1200 metrów długości. Prowadzi ona po najciekawszych korytarzach i wiedze wśród betonowych wartowni, hali z szalunkami i nie tylko. Jest też ona usytuowana szesnaście pięter pod ziemią. Podczas zwiedzania prezentowane są filmy dokumentalne, film o naziemnej części kompleksu oraz scenki rodzajowe w formie hologramów. To doskonały sposób na poznanie budowy i historii największej i najbardziej chronionej niemieckiej budowli w Górach Sowich. Niezbędne będą ciepłe ubrania i nieprzemakalne buty. Czas zwiedzania — około 60 min, polecane dla dzieci od 5 lat.

trasa historyczna podziemne miasto osówka dolny śląsk atrakcje

Trasa ekstremalna stanowi doskonałe uzupełnienie i kontynuację omówionej przed chwilą trasy historycznej. Wytyczona została ona po tajemniczych korytarzach kompleksu poznawanych przy świetle latarek. Całość rozpoczyna się informacjami o niemieckiej akcji i wysadzeniu wartowni w maju 1945 r. Podobnie jak trasa historyczna, usytuowana jest 16 pięter pod ziemią, a jej długość to około 1,5 kilometra. Gdy ją wybierzemy, poznamy cały kompleks Osówka z całkowicie innej strony, wraz z historiami o tym, co działo się na miejscu po wojnie! Koniecznie zaopatrzcie się w ciepłe ubranie, dobre nieprzemakalne buty lub buty na zmianę, gdyż część kładek jest pod wodą! Czas zwiedzania to około 70 min. Dzieci od 8 lat pod opieką rodziców.

trasa ekstremalna podziemne miasto osówka dolny śląsk atrakcje

Ekspedycja RIESE to trasa naziemna po kompleksie Osówka. To doskonała opcja na poznanie innej strony miejsca najbardziej rozbudowanej naziemnej części wśród wszystkich kompleksów w Górach Sowich. W trakcie jej odwiedzania zobaczymy między innymi pozostałości po obozie pracy, fundamenty elektrowni, rampę kolejową, zbiorniki z kruszywem, centralny blok dowodzenia naziemnego i nie tylko. Czas zwiedzania to około 90 min.

trasa naziemna podziemne miasto osówka dolny śląsk atrakcje

Trasa edukacyjna jest obecnie nieczynna do odwołania.

Godziny otwarcia Podziemne Miasto Osówka

Wejścia bez rezerwacji:

  • Codziennie: od 10:00 do 16:00

Ceny biletów Podziemne Miasto Osówka

  • Bilet normalny – 30zł
  • Bilet ulgowy – 24zł (emeryci, renciści, młodzież szkolna i akademicka)

Nie ma możliwości zwiedzania obiektu z dziećmi do 5 lat. W cenie biletu opłata przewodnicka.

Lokalizacja Podziemne Miasto Osówka