Dzisiejszy rynek stanowi raj dla kupujących – każdy produkt i usługa są na wyciągnięcie ręki. Przed zakupem możemy przeczytać opinie na publicznych forach czy porównać ceny w internetowych porównywarkach. W takiej masie ofert czasem nie jest łatwo podjąć ostateczną decyzję i określić swoje potrzeby. Szczególnie jeśli zakupy dotyczą bardziej skomplikowanych produktów – na przykład polisy turystycznej na rodzinny wyjazd…
Właśnie dlatego ERGO Ubezpieczenia Podróży przygotowało dla Was krótki poradnik! Przeczytajcie, jak wybrać polisę dopasowaną do Waszego urlopu!
1. Podstawowe ubezpieczenie to za mało
Konieczność zakupu ubezpieczenia turystycznego przed wyjazdem nie podlega żadnej wątpliwości. To właśnie ono zapewni spokojną głowę w przypadku choroby za granicą. Obecnie w każdym pakiecie odnajdziecie usługę pomocy Assistance. W razie wystąpienia niespodziewanej sytuacji Centrum Alarmowe pomoże zorganizować wizytę lekarską i transport oraz zagwarantuje pokrycie kosztów leczenia. Jest ono dostępne w języku polskim 24 godziny na dobę.
Planując wycieczkę z biurem podróży często pojawia się pytanie „Po co mi dodatkowa polisa turystyczna? Przecież jedna już jest zawarta w cenie wycieczki.” To prawda, wykupując zorganizowane wczasy, ubezpieczenie macie już w pakiecie. Jest to jednak najbardziej podstawowy wariant, który może nie być odpowiedni dla Waszych potrzeb. Stosunkowo niskie sumy ubezpieczenia oraz liczne wyłączenia odpowiedzialności mogą sprawić, że w niespodziewanej sytuacji zmuszeni będziecie dopłacić za leczenie z własnej kieszeni! Warto pomyśleć o zakupie dodatkowej polisy przed wyjazdem i wyruszeniem w podróż z pełnym spokojem ducha.
2.Perfekcyjne dopasowanie – szczegóły wyjazdu i suma ubezpieczenia
Przed zakupem ubezpieczenia turystycznego zastanówcie się dokładnie nad tym, czego potrzebujecie. Weźcie pod uwagę przede wszystkim destynacje – Unia Europejska czy egzotyczne tropiki, długość podróży – wypad na weekend czy 14-dniowe wakacje oraz planowane aktywności – spokojny wypoczynek czy wyzwania pełne adrenaliny. Wszystkie powyższe czynniki będą miały wpływ na dobór odpowiedniego zakresu ochrony oraz niezbędnej sumy ubezpieczenia.
Dlaczego suma ubezpieczenia jest tak istotna? Do jej wysokości ubezpieczyciel pokryje szkody powstałe w trakcie podróży. Może ona wynosić od kilkuset złotych do kilkuset tysięcy złotych – wszystko zależy od wybranego pakietu. W najwyższych wariantach możecie znaleźć również usługi bez limitu – opcję tą warto szczególnie rozważyć, planując wycieczki do egzotycznych krajów, gdzie nawet za drobne leczenie można otrzymać wysoki rachunek.
3. Z dzieciakami planujemy podwójnie
Wyjazdy z najmłodszymi są szczególnie narażone na wystąpienie niespodziewanych zdarzeń. Zapalenie ucha po kąpieli w basenie, ból brzuszka po rozmrożonych lodach czy wysypka po nieznanych przyprawach należą do najczęstszych dziecięcych chorób za granicą. Niestety nie przed wszystkim uchronić może przysłowiowa ostrożność, niektóre rzeczy mogą całkowicie Was zaskoczyć…
Nie tylko dzieci chorują podczas zagranicznych podróży, czasem niespodziewane sytuacje dopadają również rodziców. W takich sytuacjach ratunek stanowić może Assistance pełny, zawarty w najwyższych pakietach ubezpieczeń. Dzięki niemu otrzymacie kompleksową opiekę nad wszystkimi członkami rodziny. Jeśli najmłodszy członek rodziny zachoruje – ubezpieczyciel pokryje koszty zakwaterowania w szpitalu opiekuna hospitalizowanego dziecka. A jeżeli niespodziewany wirus dopadnie jednego z rodziców – zorganizujemy opiekę nad dziećmi, dostarczymy niezbędne leki oraz pomożemy w zorganizowaniu transportu powrotnego pozostałych członków rodziny i pokryjemy jego koszty.
4. Jazda na wielbłądzie, nurkowanie i quady
Jazda na rowerze po nadmorskim deptaku, piłka plażowa czy pływanie na hotelowej plaży – rekreacyjne uprawianie sportów objęte jest ochroną w ramach każdego ubezpieczenia turystycznego. Zastanówcie się jednak, czy podczas rodzinnego wyjazdu nie macie w planach aktywności, które zaliczać się będą do sportów wysokiego ryzyka.
Wbrew pozorom, wiele popularnych wakacyjnych rozrywek należy do tego katalogu. Na pierwszy rzut oka przejażdżka na wielbłądzie lub słoniu, nurkowanie, jazda na quadach i skuterach wodnych nie wydają się bardzo niebezpieczne. Jednak właśnie te aktywności, między innymi, można zaliczyć do sportów wysokiego ryzyka. W takiej sytuacji koniecznie pamiętajcie o rozszerzeniu podstawowego ubezpieczenia o dodatkowy pakiet ochrony.
Nawet kupując wspólną polisę dla całej rodziny, rozszerzenie zastosować można do poszczególnych jej członków. Dzięki temu każdy uczestnik podróży może dopasować zakres ochrony do swoich potrzeb. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której płacicie więcej bez powodu. Gdy cała rodzina zostanie na plaży, a jedynie najstarszy syn wybierze się na przygodę na skuterze wodnym – tylko dla niego dokupicie ubezpieczenie.
5. Niespodziewane wypadki jeszcze przed wyjazdem…
O ubezpieczeniu turystycznym wiecie już wszystko! Odpowiednie dopasowanie wysokości sumy ubezpieczenia, okresu trwania polisy oraz dodatkowych rozszerzeń ochrony zapewni Wam spokojny odpoczynek. A co jeżeli niespodziewana choroba zdarzy się jeszcze przed podróżą? Najwięcej osób rezygnuje w terminie dwóch tygodni od daty wyjazdu, a od organizatora czy biura podróży odzyskuje zaledwie 10% sumy zapłaconej za planowaną wycieczkę.
Możecie mieć jednak pewność, że odzyskacie wszystkie wpłacone środki – wystarczy, że kupicie ubezpieczenie kosztów rezygnacji w ERGO Ubezpieczenia Podróży. W przypadku wystąpienia niespodziewanej sytuacji ubezpieczyciel uchroni Was od straty pieniędzy spowodowanej koniecznością odwołania wyjazdu. Dotyczy to nie tylko wakacji z biurem podróży, ale i samodzielnie organizowanych składników wyjazdu (zarezerwowany hotel, zabukowane bilety lotnicze czy kupiony kurs nurkowania). W tym roku wybierasz się na wakacje w Polsce? Wyjazdy krajowe również mogą zostać objęte ochroną. Zakup ubezpieczenia to zaledwie 3% lub maksymalnie 6% ceny zarezerwowanej usługi. Stanowi to stosunkowo niewielki wydatek, a może uchronić od straty tysięcy złotych!
Sprawdź koniecznie:
Artykuł Partnera