CBOS w 2022 roku informowało, że ponad połowa – 56 proc. Polaków deklarowało, że wyjedzie w celach wypoczynkowych lub turystycznych na co najmniej dwa dni. 42,5 proc. chciało wyruszyć w wakacyjną podróż własnym autem. Na taki wyjazd trzeba się odpowiednio przygotować – przeprowadzić rutynową kontrolę stanu technicznego pojazdu i mieć ubezpieczenie samochodu na czas podróży. Jaka polisa będzie odpowiednia, jeśli wybierasz się własnym samochodem za granicę?
Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę – czy ubezpieczenie OC wystarczy?
OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, jest podstawowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Obowiązek jego wykupienia wynika z przepisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Każde auto, które podlega rejestracji, musi mieć ważną polisę OC, a w gestii właściciela leży zawarcie odpowiedniej umowy oraz zachowanie ciągłości trwania ochrony ubezpieczeniowej wynikającej z ubezpieczenia OC.
Czy jednak takie ubezpieczenie OC, które zapewnia ochronę przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód osobowych i majątkowych spowodowanych w ruchu drogowym, będzie tak samo funkcjonowało za granicą? W wielu europejskich krajach i nie tylko polskie OC wystarczy, by zapewnić sobie ochronę.
Ma to związek z tym, że od chwili przystąpienia Polski do Unii Europejskiej polisy OC komunikacyjne obejmują zdarzenia powstałe na terytorium państw będących sygnatariuszami Jednolitego Porozumienia między Biurami Narodowymi, tj. w:
- całej Unii Europejskiej,
- Wielkiej Brytanii,
- Islandii,
- Norwegii,
- Szwajcarii,
- Andorze,
- Serbii,
- Czarnogórze.
Łącznie polskie OC będzie funkcjonowało na obszarze państw, które podpisały Porozumienie Wielostronne – to 27 krajów należących do Unii Europejskiej i 7 spoza UE.
Jeśli na wakacje własnym autem wybierasz się poza UE i kraje respektujące polską polisę OC, powinieneś wyrobić Zieloną Kartę.
Najczęściej zadawane pytania o Zieloną Kartę
- Czym jest Zielona Karta?
Zielona Karta to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy potwierdzający, że jesteś objęty ubezpieczeniem OC dla właścicieli pojazdów. Zabezpiecza kierującego ubezpieczonym pojazdem przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone innym uczestnikom ruchu poza granicami kraju.
- Jak wyrobić Zieloną Kartę?
Zwróć się z wnioskiem do swojego ubezpieczyciela. Dokument będziesz mógł wyrobić bezpłatnie lub za niewielką opłatą, najczęściej tego samego dnia, kiedy o niego poprosisz.
- Jak długo ważna jest Zielona Karta?
Zielona Karta jest ważna maksymalnie przez taki sam czas, w którym obowiązuje krajowa polisa OC samochodu.
- Kiedy potrzebna jest Zielona Karta?
Na wyjazd za granicę będziesz musiał postarać się o Zieloną Kartę m.in. wtedy, gdy wyjeżdżasz do Albanii, Azerbejdżanu, Izraela, Iranu, Macedonii, Maroko, Mołdawii, Turcji, Tunezji.
Ubezpieczenie assistance w podróży zagranicznej
Prócz OC czy Zielonej Karty możesz zadbać o objęcie swojego pojazdu i siebie samego większym zakresem ochrony. Możesz wykupić fakultatywne AC, najlepiej w pakiecie OC i AC, by być chronionym także w przypadku szkód dotyczących Twojego pojazdu.
Warto także wykupić pakiet assistance (https://www.uniqa.pl/ubezpieczenie-oc/assistance-oc/). W zależności od wybranego ubezpieczenia będziesz mógł skorzystać z pojazdu zastępczego czy holowania uszkodzonego auta. Jeśli zdarzy Ci się awaria samochodu za granicą, assistance ułatwi Ci zorganizowanie odpowiedniej pomocy, a nawet pokryje koszty wynajęcia miejsca noclegowego dla Ciebie i pasażerów na czas naprawy samochodu.
Co istotne, wybrany pakiet assistance musi dotyczyć także zdarzeń powstałych poza granicami kraju. Kiedy kalkulator ubezpieczenia (https://www.uniqa.pl/start) wyliczy składkę za ochronę, sprawdź zakres poszczególnych polis. Czy AC i assistance na pewno działają w kraju, do którego się wybierasz?