Kolejkowo otwiera Miasto z Piernika po raz trzeci! W magicznej, obsypanej śniegiem krainie, korzenne zapachy tańczą w blasku kolorowych lamp. Wszędzie, gdzie spojrzysz chatki, ludziki i zwierzątka stworzone z lukrowanego piernika, kuszą swoim urokiem. Dookoła słychać stukot czekoladowych pociągów. Miasto z Piernika, jedyna taka wystawa na świecie, czeka na Ciebie w Kolejkowie od 22 listopada 2023 do końca lutego 2024.
Miasto z Piernika
Miasto z Piernika robi wrażenie - to ponad 1600 kilogramów aromatycznego korzennego ciasta. W sercu tego słodkiego cudu znajduje się Wrocławski Ratusz, kościół, zoo, dom Baby Jagi, dworzec, młyn, piekarnia i setki piernikowych chatek. Świąteczny zapach jest rezultatem użycia aż 200 kilogramów miodu i 50 kilogramów aromatycznych przypraw korzennych. Miasto jest zanurzone w słodkiej pierzynce z lukru wytworzonego z 421 jajek, 210 soczystych cytryn i 465 kilogramów cukru pudru. Ten przepis tworzy miasteczko o powierzchni ponad 150 metrów kwadratowych, które musisz zobaczyć na własne oczy!
- Historia wypiekania pierników w Polsce ma swój początek 7 lutego 1293 roku na Dolnym Śląsku. To najstarsza wzmianka o piernikach w Europie Środkowej. Dlatego każdy kęs piernika to kęs historii, która trwa od setek lat! - opowiada Mistrz Piernikarstwa Marcin Goetz ze Słodkiej Chatki.
To już trzecia edycja Miasta z Piernika we Wrocławiu! Każdego roku Kolejkowo buduje piernikową tradycję we Wrocławiu i powiększa wystawę o nowe elementy.
- Każdego roku dodajemy nowe piernikowe chatki, figurki i powiększamy wystawę o kolejne szczegóły. W tym roku nowością będzie również Dziadek do Orzechów i Baletnica stworzeni z cukru. Piernik w Mieście z Piernika jest ciastem rzemieślniczym. Kruchym po wypieku, nabierającym delikatności z czasem, stworzonym z wyjątkową mieszanką przypraw. Każdy element wypiekaliśmy w wielkich formach, a następnie odpowiednio wycinaliśmy. Lukrowaliśmy wszystko ręcznie, starannie dobierając kolory. Efekt jest wart wielu miesięcy pracy, jaką włożyliśmy w stworzenie Miasta z Piernika. - mówi pomysłodawca Kolejkowa, Jakub Paczyński. Miasto z Piernika to także baśniowe postaci stworzone z lśniącego cukru.
W chatce na kurzej łapce mieszka Baba Jaga z kotem, a jej słodki domek chcą schrupać Jaś i Małgosia. Nieopodal Dziadek do Orzechów zerka na Baletnicę z pozytywki.
– Figurki zostały ręcznie wymodelowane z masy cukrowej. Wszystkie detale od stóp do głów, namalowałam jadalnymi barwnikami i lukrem królewskim. Każda z figurek to wiele godzin pracy, ale i mnóstwo włożonego w nie serca. Słodkie postacie podkreślają baśniowy charakter Miasta z Piernika. Figurki wybieramy wśród najsłodszych i najbardziej świątecznych bajek - opowiedziała Jowita Woszczyńska, która zdobyła Mistrzostwo Polski w Dekorowaniu Tortów Expo Sweet 2017 i 2019 oraz Mistrzostwo Świata w Dekoracji Tortów Cake Designers World Championships FIGC Milano 2019.
Miasto z Piernika otwarte jest od 22 listopada. Rodzinne spędzenie czasu w otoczeniu aromatycznych pierników i choinek jest świetnym pomysłem na świąteczną wycieczkę. Kolejkowo jest czynne również w pierwszy i drugi dzień świąt, a Miasto z Piernika będzie otwarte do końca lutego i jego zwiedzanie odbywa się w ramach biletu do Kolejkowa. Kolejkowo to ogromna, tętniąca życiem makieta, przedstawiająca rzeczywistość w 25 -krotnym pomniejszeniu. Zobaczycie tu ikoniczne miejsca Dolnego Śląska, interaktywne scenki, burzę z prawdziwym deszczem, jeżdżące pociągi i inne pojazdy.
Kolejkowo znajduje się w Sky Tower na I piętrze, przy ul. Powstańców Śląskich 95 we Wrocławiu. Czynne jest 365 dni w roku, w godzinach 10-18, także we wszystkie niedziele i święta.
Miasto z Piernika - Kolejkowo ceny bietów:
Bilet wstępu kosztuje 39 zł – normalny i 32 zł – ulgowy (ulga dotyczy dzieci od 3 do 18 lat, studentów, emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych). Dzieci w wieku do 3 lat zwiedzają makietę bezpłatnie.