Najwyższa w Polsce 27-metrowa choinka na Placu Zamkowym, tradycyjne bombki i zabawki, świetlne łańcuchy i pełnowymiarowe repliki aut w stylu retro. To wszystko czeka na spacerujących Traktem Królewskim, ulicą Świętokrzyską i Placem Pięciu Rogów. Zobaczcie co czeka na Was w tym roku w Warszawie!
Od kiedy iluminacje świąteczne w Warszawie 2023/2024?
Start iluminacji 6 grudnia, a uroczyste rozpalenie świątecznego drzewa 7 grudnia o godz. 18. Za ekspozycję odpowiada firma Multidekor, która rozświetla stolicę od 2008 roku. Montaż i przygotowanie wszystkich instalacji zajęło ponad 132 dni. Już od Mikołajek Warszawa ponownie rozbłyśnie ozdobiona barwnymi instalacjami święcącymi diodami Eco LED+. Tym razem większość dekoracji jest wykonanych w stylu retro, mają nawiązywać do obrazów charakterystycznych dla lat 50. i 60 XX wieku. Jedno się nie zmieniło, wszystkie instalacje wykonane są w energooszczędnej technice.
Plan/Mapa Iluminacji Świątecznych w Warszawie
27-metrowa choinka, która zaświeci blaskiem 40 tysięcy diod została stworzona z materiału pozyskiwanego ze źródeł zielonej energii. Do oświetlenia zastosowano nowoczesną technologię LED RGB. Wielobarwna animacja da efekt ruchu i życia pomiędzy gałęziami świątecznego drzewa. To będzie niezapomniana: "Choinka Malowana Kolorami".
Dla zwiedzających na Trakcie Królewskim przygotowaliśmy tematyczne multimedialne stacje zlokalizowane wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia i na pobliskiej ulicy Świętokrzyskiej. Na Krakowskim Przedmieściu na latarniach rozbłysną dekoracje w formie zielonych girland udekorowanych przez ponad 500 ogromnych żarówek inspirowanych najbardziej popularnymi przed laty lampkami choinkowymi z fabryki w Pabianicach. Wystylizowano je w taki sposób, aby przypominały tradycyjne komplety świetlne. Nad ulicą zawisną efektowne sople tworzące swoisty baldachim światła.
Po obu stronach Traktu drzewa zostaną ozdobione cyfrowymi lampkami RGB, które dzięki zastosowaniu inteligentnego systemu sterowania, będą prezentować specjalnie dobrane kolory odpowiadające poszczególnym porom roku. Tym samym stworzą barwną podróż od wiosny do zimy. Po wyjściu z Placu Zamkowego od razu zachwyci wielki, mierzący 8,5 metra wysokości napis: Warszawa. To miejsce na pewno zagości na większości zdjęć.
Potem czas na świetlny labirynt: łańcuchy, kolorowy tunel i pokaźnych rozmiarów grzybki, jakie przed laty, w oczywiście mniejszej odsłonie, wisiały na choinkach w wielu domach. Kilka metrów dalej można zatrzymać się przy charakterystycznych, ale tym razem trzymetrowych pajacykach, które zdobiły w przeszłości świąteczne drzewka. Te dekoracje będą w pełni multimedialne i dwujęzyczne. Po naciśnięciu będzie można posłuchać zabawnych i zaskakujących uwag, które na pewno rozweselą niejednego spacerowicza. Zaskoczenie w takiej niespodziewanej "rozmowie" z krasnalem, króliczkiem czy skrzatem murowane. Nudno nie będzie.
Dalej stanie naturalnych rozmiarów replika poczciwej, jeżdżącej po naszych drogach w przeszłości Syrenki. Będzie można w niej usiąść i uruchomić dźwięk silnika, klakson, włączyć światła i oczywiście zrobić ciekawą fotkę. Obok stanie wyprodukowana przy użyciu druku 3D replika pamiętnego saturatora.
Na Skwerze Hoovera powstanie specjalna strefa dla dzieci. Najmłodsi będą mogli pobawić się na świetlnej, grającej karuzeli, a obrotowy ponad dwumetrowy bączek, który wielu z odwiedzających pamięta z dzieciństwa, urośnie do niebotycznych rozmiarów. Obok niego samochód z misiem oraz klocki retro.
W bliskim sąsiedztwie Pałacu Prezydenckiego dwie prawdziwe gratki. Najpierw pełnowymiarowa replika kultowego auta Warszawa, którego dźwięk silnika będzie można uruchomić przyciskiem, a potem kolekcja kryształów niczym z babcinego kredensu. Największe będą miały ponad cztery metry wysokości.
Zaraz potem na Skwerze Twardowskiego zapraszamy na wyjątkowy immersyjny spektakl. Będzie to pierwsza taka atrakcja w przestrzeni miejskiej w Polsce. 10 projektorów laserowych zapewni wyświetlenie na ziemi animacji o wymiarach 3 na 52 metry – łącznie da to aż 156 metrów kwadratowych. Wszystko będzie niezwykle kolorowe, a ruchome obrazy zostaną zsynchronizowane z piękną muzyką Vivaldiego.
Zobacz dokładne plany Iluminacji Świątecznych:
Iluminacje Świąteczne połączone z mappingiem
Na spacerujących od 15 grudnia czekać będą również efektowne video-mappingi na ścianach Pałacu Staszica. Animacje o wymiarze 1200 metrów kwadratowych przedstawią nowoczesny kolaż motywów świątecznych i naukowych z centralną postacią Mikołaja Kopernika. Dzieła powstały we współpracy Miasta Warszawy, Zarządu Dróg Miejskich, Polskiej Akademii Nauk oraz Multidekoru.
Video-mapping 3D to trójwymiarowy pokaz łączący światło, obraz i dźwięk. Wyświetlany na fasadzie wykorzystuje jego elementy architektoniczne do stworzenia iluzji ożywionego budynku. Pokazy będą prezentowane w piątki, soboty oraz niedziele.
Wyjątkowe dekoracje zachwycą także na ulicy Świętokrzyskiej. Latarnie na odcinku od początku Nowego Światu do Ronda ONZ zostaną przemienione w lśniące choinki, mieniące się tysiącami punktów świetlnych.
Sprawdź również: Królewski Ogród Świateł - Warszawa
Idąc od strony Pałacu Staszica w kierunku ulicy Marszałkowskiej najpierw będzie można podziwiać ponad dwumetrowy czerwony telefon retro, a potem zrobić sobie fotkę w okolicznościowej ramce. Dalej czas na ogromnych rozmiarów radio retro. Ta instalacja ma dwa metry wysokości i prawie 3,5 metra szerokości.
Na telewizorze o wysokości ponad 2,5 metrów będzie można zobaczyć bajki sprzed lat. To będzie wspaniała atrakcja nie tylko dla najmłodszych. Kilka metrów potem ustawiony będzie fotel retro, a za nim skrzynka pocztowa świętego Mikołaja i sam białobrody wiozący prezenty na motorze. Najbliżej ulicy Marszałkowskiej zobaczymy ogromną mierzącą 3,5 metra wysokości wagę. Każdy będzie mógł wcielić się w rolę… odważnika. Przed nią staną prawie trzymetrowe lizaki.
Plac Pięciu Rogów sprawi największą radość młodszym odwiedzającym. To będzie strefa z efektownymi miejscami do zrobienia zdjęć i wyjątkowym lustrzanym labiryntem. Będzie można także usiąść na specjalnej, świetlnej sofie. Cały plac rozbłyśnie unikalną grą kolorów z nowoczesnych ledowych iluminacji na latarniach.
Zgodnie z założeniami projektantów, całość dekoracji ma przypominać pudełko pełne świątecznych ozdób prosto z babcinej piwnicy, co ma oddać różnorodność i żywiołowość wyjątkowego pokazu.
- Iluminacje to nie tylko piękno i magia, ale także możliwość spędzenia czasu z bliskimi, nawiązania nowych znajomości, czy po prostu chwila relaksu po trudnym dniu. Chcemy, aby Warszawa była miejscem, w którym każdy czuje się dobrze, niezależnie od wieku czy zainteresowań. I właśnie dlatego nasza najnowsza propozycja jest tak różnorodna - mówi wiceprezes firmy Multidekor Tomasz Podogrocki.
Ekspozycja będzie zdobiła Warszawę do połowy lutego, ale organizatorzy nie wykluczają jej przedłużenia.
Sprawdź koniecznie: Najładniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Polsce