Centrum Tradycji Hutnictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim
Okazuje się, że hutnicze tradycje miasta i regionu można „podać” w lekki i nowoczesny sposób. Przemysł w połączeniu z nowoczesnymi wnętrzami i multimediami robi wrażenie. Na potrzeby Centrum Tradycji Hutnictwa zaadaptowano dwie kondygnacje dawnego Zakładowego Domu Kultury Huty im. Marcelego Nowotki. Tu ekspozycje łączą elementy tradycyjne – makiety, modele czy artefakty historyczne z elementami interaktywnymi – wykorzystane zostały stoły multimedialne, panele dotykowe, projektory, gry edukacyjne oraz czytniki i odtwarzacze.
Dziś trudno w to uwierzyć, ale charakterystyczne piece dymarskie, zbudowane z podziemnej kotlinki i nadziemnego szybu, były używane jednorazowo. Po zakończonym wytopie szyb pieca rozbijano, by wydobyć powstałą łupkę żelaza. Powstały po wytopie żużel przez wieki można było znaleźć na świętokrzyskich polach.
Sprawdź również: Ranking – najlepsze atrakcje dla dzieci w Polsce
To miejsce dla ciekawych świata i wszystkich interesujących się przemysłem oraz jego historią. Poza prezentacją historii świętokrzyskiego hutnictwa, węglarstwa i kolejnictwa, Centrum to również prezentacja dziejów Ostrowca Świętokrzyskiego. Nowoczesny i bardzo atrakcyjny interaktywny format Centrum Tradycji Hutnictwa sprawiają, że to miejsce, które łączy pokolenia i gwarantuje naukę poprzez zabawę. Gorąco polecamy!
Centrum Tradycji Hutnictwa – godziny otwarcia – bilety
Osoby indywidualne:
- od wtorku do piątku: 14.00–15.45; 16.00–17.45
- • niedziela 10.30–12.00 ; 13.00–15.00 15.30–17.30
• w poniedziałki i soboty nieczynne
Grupy zorganizowane:
Od wtorku do piątku: 9:00 – 11:00, 11:30 – 13:30.
W soboty i poniedziałki Centrum Tradycji Hutnictwa jest nieczynne.
Ceny biletów:
- normalny – 20,00 zł
- ulgowy – 18,00 zł
- OstraKarta – 15,00 zł
- grupowy – 18,00 zł
- opiekun grupy – 1,00 zł