Legoland - marzenie większości dzieci, ale nie tylko! Wspólnie z synami (lat 4 i 7) postanowiliśmy je spełnić pod koniec sierpnia 2013. Jaka jest nasza opinia? Gdzie warto nocować? Jakie atrakcje czekają na Wasze dzieci w Legolandzie w Danii? Już podpowiadamy!
Billund niewielka miejscowość w Danii, w której nieprzerwanie od 1968 r. działa największy na świecie Legoland. i jest on największym parkiem Legoland na świecie. Jeśli myślicie, że czekają na Was tam wyłącznie budowle z niewielkich klocków mylicie się bardzo. Cały teren parku rozrywki zajmuje 123 tysiące metrów kwadratowych i jest podporządkowany duńskiemu powiedzeniu "LEg GOdt" - czyli baw się dobrze. I własnie na wspaniałej zabawie koncentruje się każdy metr kwadratowy Legolandu.
Atrakcje Legoland - nasza opinia
Po pierwsze PIĘKNIE - po drugie CUDOWNIE - po trzecie WSPANIALE. W cenie biletu korzystacie ze wszystkich atrakcji parku (poza kursem na prawo jazdy samochodzikami Lego) - jednak uważajcie jeden dzień to za mało żeby skorzystać z wszystkich atrakcji, chyba że robicie to biegiem. Jadąc do Legolandu nie mieliśmy pojęcia, że poza tysiącami budowli z milionów klocków czeka tam na nas niesamowity tematyczny partk rozrywki z kolejkami górskimi, pociągami, tratwami i innymi wodnymi atrakcjami, a nawet olbrzymie akwarium i pingwinarium. Dzięki biletowi dwudniowemu mogliśmy skorzystać z wszystkich atrakcji na spokojnie, a z niektórych nawet kilka razy, ku uciesze naszych młodych "Lego fanów". Cena biletu do Legolandu to ok. 150 pln/os. - drobne zniżki dla dzieci, jednak ilość atrakcji jaką otrzymujecie w pakiecie jest warta o wiele więcej, dlatego nie słyszałem nikogo, kto by powiedział, że bilet nie jest wart swej ceny. Jedyne o co warto zadbać, to drobne przekąski. Warto je mieć ze sobą, ponieważ skromny lunch potrafi kosztować. Frytki w kształcie klocków Lego oraz porcja pasty to wydatek ponad 100 pln.
Budowle z Lego - a więc...chcielibyśmy wymienić wszystkie, jednak to nie możliwe. Można powiedzieć, że jest tam wszystko czego pragniesz, a nawet więcej. Są całe miasteczka, olbrzymie lotnisko (dokładnie takie jak sąsiadujące bezpośrednio z parkiem), porty, stacja kosmiczna, postacie z bajek, wielkie pomniki i wiele wiele więcej. Oczywiście prawie wszystkie się "ruszają" - co jeszcze bardziej podnosi ich atrakcyjność. Wszystko jest wielkie! Nawet ludziki lego nie są składane z klocków i są kilkakrotnie większe od typowych figurek. Budynki kilkakrotnie wyższe od dorosłego człowieka to nie rzadkość. Zamiast wymieniać dalej, zobaczcie kilka fotek:
Porównaj wielkość ludzi z wielkością budowli z kolocków:
Pozostałe atrakcje w Legolandzie:
Znajdziecie tutaj kino 6D z różnymi filmami z bohaterami Lego, kilka kolejek górskich na których prędkość robi wrażenie nawet na dorosłych (na największe kolejki nie wejdziecie z maluchami, trzeba mieć min. 120 cm wzrostu). Jest tu też mega fajne oceanarium/akwarium z rekinami i innymi pięknymi rybami i krabami. Konstrukcja akwarium pozwala na przejście szklanym tunelem czy włożenie głowy w specjalne otwory co sprawia wrażenie że nurkujemy wśród raf.
Wrażenie robi też "pingwinarium" które mają specjalne zmrożone pomieszczenie gdzie możecie je obserwować przez szybę zarówno pod wodą jak i na lodzie.
Ciekawą rodzinną atrakcją są wyścigi wozów strażacki z których gasicie pożar jednek z domków - ta aktywność daje niezły wycisk. Dzieciom wiele frajdy sprawiło zwiedzanie parku specjalnymi "ciufciami" zarówno naziemnymi jak i tymi, z których na budowle patrzycie z góry. Wizytę w Legolandzie warto zacząć od skorzystania z wieży widokowej, z której zobaczycie ogrom atrakcji w parku.
Na zwiedzających Legoland Billund w Dani czekają również wodne atrakcje. Zjazd tratwami, kilka wycieczek łódkami w klimacie lego. Przy słonecznej pogodzie warto zabrać kąpielówki, bowiem możecie skorzystać z niewielkiego parku wodnego. Świetną atrakcją jest bitwa na "armatki wodne".
Zwieńczeniem wizyty w Legolandzie jest wizyta w ogromnym sklepie z zestawami Lego (ceny podobne jak w kraju), jednak tutaj możecie też nabyć klocki na sztuki, a bardziej na "wagę", w każdym kolorze i rozmiarze.
Gdzie nocować? Ceny?
Oczywiście dla dzieci niesamowitą atrakcją mógłby być nocleg w Hotelu Legoland, który znajduje się na terenie parku. Znajdziecie tam piękne pokoje, których wystrój i wyposażanie doskonale wpisuje się w klimat miejsca. Znajdziecie tam pokój piratów, pokój księżniczki, pokoje Duplo itp. Urok nocowania w takim hotelu musi być niesamowity, niestety ceny pobytu są dosyć wysokie i dla naszej 4 osobowej rodziny wynosiły minimum 800 pln za dobę ze śniadaniem. Opcją jest nocleg we własnym namiocie w kempingu Legoland oddalonym ok. 500 m od parku za ok. 150 pln. Dostępny jest tez Pensjonat i domki kempingowe. Czytaj więcej o noclegach w LEGOLAND Billund. Ciekawą alternatywą jest rezerwacja noclegu w okolicznych miejscowościach - znajdziecie tam sporo pensjonatów czy kameralnych hoteli w których ceny będą rozsądniejsze (oczywiście jeśli możemy mówić o rozsądnych cenach w Skandywii - która z założenia do najtańszych nie należy). My wybraliśmy nocleg w Hotelu Australia w miejscowości Vejle oddalonej 27 km od Legolandu, gdzie przy wczesnej rezerwacji nocleg ze śniadnaiem dla 4 osobowej rodziny kosztował ok. 380 pln. Sama miejscowość Vejle też warta spaceru głównym deptakiem, no i koniecznie musicie zobaczyć jedną z wizytówek Vejle i Danii - niezwykłej urody budynki położone nad samą wodą.
Sprawdź koniecznie:
Najdokładniejszy przewodnik po atrakcjach LEGOLAND Billund
- jakie atrakcje dla dzieci (wymagany wzrost dzieci), mapa, dojazd, godziny otwarcia!
Dojazd Legoland Billund Dania
Najczęściej wybierany dojazd do Billund obejmuje szybkie autostrady naszego zachodniego sąsiada. Jednak o ile macie trochę więcej czasu i jeszcze parę drobnych PLN, warto skorzystać z rodzinnego rejsu promem Stena Line z Gdyni do Karlskrony, co samo w sobie jest już niezłą atrakcją nie tylko dla dzieci. Taką podróż warto zaplnować z dodatkowymi przystankami np. w pięknej Kopenhadze, o której napiszemy Wam niebawem. Atutem tej trasy jest przejazd spektakularnymi mostami, w tym najdłuższym w Europie pomiędzy Szwecją a Danią. Połączenie to składa się z mostu o długości prawie 8 km, dodatkowo 4 kilometrowej sztucznej wyspy z której wjeżdżacie pod wodę do tunelu o długości 3,5 kilometra (minusem jest koszt tej atrakcji - jeden przejazd to bagatela 46 Euro).
Na koniec ciekawostka - wszystkie oznaczenia wykonane są z klocków nawet te w toaletach :)