Choć od czasu drugiej wojny światowej minęło już kilkadziesiąt lat, nadal poznajemy jej tajemnice. Jedną z nich jest ogromny schron w samym centrum Szczecina. Sprawdźmy co znajdziemy podczas jego odwiedzin!
Ten niezwykły obiekt podziemny znajduje się pod Dworcem Kolejowym Szczecin Główny i jest największym schronem cywilnym w Polsce, wykorzystywanym podczas nalotów bombowych. Jednak ze względu na swój ogrom przypomina wielką sieć tuneli, zwłaszcza że przy jego budowie wykorzystano pozostałości XVIII-wiecznych fortyfikacji miejskich. Po wojnie służył jako schron przeciwatomowy, aż do czasu, gdy został udostępniony do zwiedzania. Wejście do schronu znajduje się obok wejścia na peron III.
Zwiedzanie z dzieckiem i nie tylko: Trasy Podziemne Szczecin
Schron mógł pomieścić nawet 5000 osób. Gdyby numerować podziemne piętra podobnie jak te naziemne, znajdowałby się na poziomie –5. Jego całkowita powierzchnia to około 3000 m2, a ściany i strop wykonane z żelbetonu mają grubość 3 m. Dla zwiedzających przygotowano dwie trasy tematyczne, przejście każdej z nich zajmuje mniej więcej godzinę. Podczas trasy „II wojna światowa” przewodnik opowiada m.in. o dawnych fortyfikacjach Szczecina, o nalotach na miasto podczas wojny i powstałych zniszczeniach, a także o organizacji życia w schronie. Wystrój dobrano w taki sposób, aby przypominał faktyczny wygląd schronu z okresu nalotów.
Sprawdźcie nasz artykuł o atrakcjach w okolicy:
Zachodniopomorskie – gdzie z dzieckiem?
Druga trasa to „Zimna wojna – życie w PRL-u”, znajduje się w innej części i prezentuje wygląd tuneli z czasów, gdy zamieniono je na schron przeciwatomowy. Związane było to właśnie z zimną wojną i wszechobecnym strachem przed wojną atomową. O tym także dowiemy się podczas zwiedzania. W schronie znajdują się również ekspozycje związane z historią tego miejsca, a także wystawy dotyczące m.in. drugiej wojny światowej czy ruchu „Solidarności”. To świetna lekcja historii na temat tego, co tak naprawdę działo się jeszcze niedawno!
Ceny biletów Szczecińskie Trasy Podziemne
1 trasa
- normalny – 28 zł
- ulgowy – 22 zł
- Bilet za 20 zł za osobę obowiązuje dla posiadaczy kart: Duża Rodzina, Szczecińska Karta Rodzinna, Szczecińska Karta Seniora, Ogólnopolska Karta Seniora
- Dzieci do lat 5 – wstęp wolny
2 trasy (możliwe tylko w soboty od 12.00)
- normalny – 48 zł
- ulgowy – 49 zł
- Bilet za 35 zł za osobę obowiązuje dla posiadaczy kart: Duża Rodzina, Szczecińska Karta Rodzinna, Szczecińska Karta Seniora, Ogólnopolska Karta Seniora
- Dzieci do lat 5 – wstęp wolny