Najbardziej znany park w Polsce – słynne „Łazienki” to ulubione miejsce wypoczynku tysięcy mieszkańców Warszawy i turystów.
Łazienki Królewskie to wyjątkowo cenny historycznie zespół pałacowo-ogrodowy. Swą nazwę wziął od barokowego pawilonu łaźni, który postawił tu już w XVII wieku Stanisław Herakliusz Lubomirski. W XVIII wieku król Stanisław August Poniatowski przebudował go w stylu klasycystycznym i uczynił z niego swoją letnią rezydencję. Tak powstał najbardziej charakterystyczny obiekt w kompleksie – Pałac na Wodzie. Dziś zespół pałacowo-parkowy jest siedzibą Muzeum Łazienki Królewskie. Odwiedzają go całe rodziny, spędzając wspólnie czas, spacerując malowniczymi alejkami, podziwiając przepiękną architekturę i ciesząc się otoczeniem natury. A dzieci z utęsknieniem wypatrują mieszkających w parku wiewiórek, a czasem też i pawi…
Cały kompleks Łazienek zajmuje powierzchnię 76 ha, z czego blisko 5 ha to zbiorniki wodne. Na teren parku można wejść przez 10 bram. Jest tu łącznie 40 budynków, z których wiele stanowi cenne zabytki. Poza Pałacem na Wodzie, w którym znajduje się galeria królewskich obrazów, warto też wybrać się do Starej Oranżerii z galerią rzeźby i Teatrem Królewskim, do Pałacu Myślewickiego z oryginalnymi polichromiami Jana Bogumiła Plerscha czy do Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa mieszczącego się w Koszarach Kantonistów z XIX wieku. Duże wrażenie robi też Biały Domek – klasycystyczna willa, która była pierwszym budynkiem postawionym tu przez Stanisława Augusta Poniatowskiego i stylizowany na antyczne ruiny Amfiteatr.
Oprócz wspaniałej architektury w Łazienkach można znaleźć także piękną przyrodę. W niesamowitych ogrodach można natrafić na wiele malowniczych zakątków, mostków, oczek wodnych, rzeźb czy zegarów słonecznych, rodzimych i egzotycznych roślin. Wiosną zakwita tu nawet 100 tysięcy kwiatów! Trawniki i łąki zajmują ponad 36 ha. Można tu także spotkać wiele gatunków ptaków. Najstarszym ogrodem jest Ogród Królewski urządzony w XVIII wieku w stylu angielskim. To właśnie tutaj znajduje się główna oś spacerowa pomiędzy Białym Domkiem i Pałacem na Wodzie - Promenada Królewska - oraz Ogród Chiński będący odrestaurowanym założeniem zainicjowanym również przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obok Belwederu mieści się XIX-wieczny Ogród Romantyczny, a w Ogrodzie Modernistycznym z XX wieku można podziwiać Palmiarnię oraz słynny pomnik Chopina, przy którym odbywają się latem koncerty.
Najnowszym obiektem w Łazienkach jest integracyjny plac zabaw przy Alei Chińskiej. W sezonie letnim można też wybrać się w rejs gondolą wokół Ogrodu Królewskiego albo odpoczywać na leżaku. Poza tym działają tu restauracje.
Godziny otwarcia Łazienki Królewskie Warszawa
Ogrody otwarte są od świtu do zmierzchu. Zamykane są zwykle o 21.00 w sezonie letnim i o 20.00 poza sezonem.
Wstęp do Pałacu na Wodzie, Starej Oranżerii, Pałacu Myślewickiego i Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa jest biletowany i odbywa się od wtorku do niedzieli w różnych godzinach w zależności od pory roku. Dniem wolnego wstępu jest czwartek.
Mapa dojazdu Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
Sprawdź koniecznie: Warszawa z dzieckiem - co zobaczyć?