Podczas pobytu w Łodzi nie musicie martwić się, czym zajmiecie swoje dzieci. Atrakcji stworzonych specjalnie z myślą o nich tu nie brakuje.
Łódź jest miastem z wspaniałą historią i architekturą, bywa nazywana stolicą polskiego filmu, a kiedyś była symbolem industrializacji i amerykańskiego snu, gdyż fortuny tutejszych fabrykantów rosły w ogromnym tempie. Dzisiaj podczas spaceru po Łodzi nadal można dostrzec jej bogatą spuściznę, ale jednocześnie powstało tu wiele nowoczesnych inwestycji, czyniących z miasta wielki ośrodek kultury i rozrywki. W Łodzi można także rodzinnie spędzać czas, pokazując dzieciom wiele ciekawostek i osobliwości.
Reprezentacyjną ulicą miasta jest Piotrkowska, przy której koncentruje się wiele atrakcji, kawiarni i restauracji, a także Manufaktura Czekolady Chocolate Story, w której każdy może wykonać własną tabliczkę ulubionej słodyczy. Przy Piotrkowskiej odbywa się wiele miejskich imprez, pochodów czy uroczystości. Tutaj utworzono Aleję Gwiazd, na której pamiątkowe gwiazdy mają najwybitniejsi twórcy polskiego filmu. Tutaj namalowany został jeden z największych murali na świecie. Tutaj także można rozpocząć zwiedzanie Łodzi po szlaku turystycznym "Łódź Bajkowa". Przy Centrum Informacji Turystycznej zobaczymy pomnik znanego wszystkim Misia Uszatka, który ma założony plecak, trzyma mapę i zachęca do wyruszenia na wycieczkę po Łodzi. Na szlaku ustawiono jeszcze 9 pomników postaci znanych z bajek produkowanych przez łódzkie Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for. To legendarne studio przez kilkadziesiąt lat istnienia stworzyło niezapomniane filmy i seriale, którymi do dziś fascynują się dzieci i dorośli. Dziś działa przy nim Muzeum Animacji Se-ma-for, w którym można poznać tajniki produkcji filmowej, zobaczyć scenografię i lalki używane podczas produkcji najbardziej znanych filmów, a nawet samemu spróbować sił w animacji. Kolejne bajkowe pomniki ustawione w całej Łodzi wskazują ciekawe miejsca, dlatego zwiedzanie miasta po bajkowym szlaku na pewno spodoba się maluchom.
Pomnik znanego Pingwina Pik-Poka, który przecież uwielbiał wodę, stoi przed łódzkim Aquaparkiem Fala. To jeden z największych parków wodnych w Polsce, posiadający masę atrakcji, jak basen ze sztuczną falą, zjeżdzalnie z efektami świetlnymi i dźwiękowymi, rwącą rzekę czy basen dla dzieci z zabawkami. Sporą atrakcję jest tu też organizowane zazwyczaj 2 razy do roku nocne pływanie i nocne saunowanie od 22.00 do 1.00, podczas którego obowiązują promocyjne ceny.
Jeśli poszukujecie ciekawej sali zabaw w Łodzi to powinniście zainteresować się Zabawa Park - to znacznie więcej niż sala zabaw, to rodzinne centrum rozrywki. Łącznie to 3000 m2 wypełnionych atrakcjami dla dzieci w różnym wieku. Są konstrukcje zabawowe z przeszkodamy, jest strefa trampolin (500 m2!!!), a nawet bezpieczny park linowy. Najmłodsi z pewnością zainteresują się wielkim labiryntem z 3 poziomami i potrójną zjeżdżalnią na szczycie labiryntu. Czytajcie więcej o atrakcjach w Zabawa Park Łódź.
Dwa koty – Bonifacy i Filemon swoje miejsca znalazły przy Muzeum Kinematografii, które udostępnia m.in. plakaty filmowe, elementy scenografii, urządzenia techniczne, a także bogatą kolekcję filmów na taśmach. Trzy Misie podziwiać można obok Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej, który warto odwiedzić, aby przekonać się, w jakich warunkach mieszkali niegdyś robotnicy pracujący we włókiennictwie. Tuż obok znajduje się też Centralne Muzeum Włókiennictwa w Białej Fabryce, jednym z najstarszych zabytków architektury przemysłowej. Można zobaczyć tu m.in. dawne maszyny używane we włókiennictwie. Pomnik Wróbelka Ćwirka stoi przed wejściem do jednej z najnowocześniejszych Europie palmiarni, która jest częścią ogromnego (67 ha) kompleksu Ogrodu Botanicznego, w którym znajduje się też Ogród Japoński, Alpinarium czy Arboretum. Z kolei pomnik Maurycego i Hawranka ustawiono przed łódzkim zoo, które jako jedyne w Polsce prezentuje zagrożone wyginięciem lwy azjatyckie. Bohaterów filmu Zaczarowany ołówek można zobaczyć przed siedzibą Łódzkiego Domu Kultury, Plastusia w Parku im. Henryka Sienkiewicza (niedaleko placu zabaw), a Ferdynanda Wspaniałego przed wejściem do Galerii Łódzkiej.
Łódź to także miasto sztuki ulicznej. Oprócz wspomnianych już murali od niedawna może poszczycić się także niezwykłą instalacją na Starym Rynku autorstwa znanego polskiego artysty Jerzego Janiszewskiego, twórcy chociażby kultowego logo Solidarności. „Wstążki” to niezwykle kolorowe i radosne dzieło, do którego wykonania zużyto aż 60000 m wstążek umieszczonych na siatce o boku 28 m, doczepionej do ogromnych wsporników. Wstążki powiewające na wietrze tworzą niesamowite kształty, szeleszczą, wiją się jakby były żywe i ten sposób wzbudzają olbrzymie zainteresowanie. Instalacja pozostanie w Łodzi do końca października 2016.
Przestrzeń miejska ożywa w Łodzi także za pomocą światła podczas Light. Move. Festival, który odbywa się od kilku lat podczas 3 październikowych wieczorów, zmieniając zupełnie postrzeganie miasta. Zabudowa Śródmieścia zyskuje wówczas zupełnie nowe oblicze. Artystyczne iluminacje i zaskakujące instalacje przestrzenne w połączeniu z muzyką i wieloma wydarzeniami towarzyszącymi przyciągają do Łodzi kilkaset tysięcy turystów.
Nowoczesna technologia łącząca się z fabryczną industrialną tradycją to od jakiegoś czasu znak rozpoznawczy Łodzi, również za sprawą centrum EC1, urządzonego w pierwszej łódzkiej elektrowni przy ulicy Targowej. Swoją siedzibę ma tutaj wiele ważnych instytucji jak chociażby Narodowe Centrum Kultury Filmowej oraz Centrum Nauki i Techniki. Zrewitalizowane zabytkowe hale można też zwiedzać z przewodnikiem, który zabierze nas na punkt widokowy. Działa tu również jedno z najnowocześniejszych planetariów w tej części Europy, które w swoim repertuarze ma fascynujące pokazy popularnonaukowe, również dla dzieci.
Do najważniejszych łódzkich atrakcji zaliczyć trzeba też Centrum Manufaktura – największy w Polsce obiekt handlowo-rozrywkowo-kulturalny, mieszczący się w zabytkowych budynkach dawnej fabryki Izraela Poznańskiego. Poza licznymi sklepami znajduje się tu także centrum rozrywki i rekreacji, w którym działa m.in. kino z 15 salami (w tym jedną z ekranem 3D), kręgielnia, ściana wspinaczkowa i skatepark. Jest tu także park naukowy Experymentarium z wieloma interaktywnymi stanowiskami doświadczalnymi i Vortex Tunelem oszukujący nasze zmysły. Na ogromnym rynku w środku Manufaktury znajduje się najdłuższa w Polsce fontanna, która wieczorem ożywa, tworząc wspaniałe pokazy. Latem na rynku powstaje plaża, a zimą lodowisko.
Dzieciom może spodobać się też wizyta w Muzeum Kanału „Dętka” umiejscowionym w dawnym zbiorniku wodnym pod placem Wolności. Wewnątrz znajduje się wystawa dokumentująca powstawanie i działalność łódzkich wodociągów. Rodzinnie spędzać czas w Łodzi można także w lasku miejskim – Lesie Łagiewnickim, w którym znajduje się ośrodek wypoczynkowy „Arturówek”, a także na Rudzkiej Górze, gdzie jest wiele możliwości rekreacji. Działa tu całoroczny tor saneczkowy o długości 580 m, odbywają się tu zawody rowerowe i motocyklowe, jest nawet skocznia narciarska.
W sezonie zimowym polecamy: Park Miliona Świateł w Łodzi – bajkowa atrakcja dla całej rodzinyJesienią i zimą na terenie zabytkowego Parku Źródliska w Łodzi warto odwiedzić Park Miliona Świateł. To uwielbiana przez najmłodszych i chętnie odwiedzana przez turystów pełna kolorów i atrakcji plenerowa wystawa świetlno-muzyczna. Odwiedzając ją możemy poczuć się jak w bajce. Świetlną atrakcję turystyczną Łodzi tylko w pierwszym sezonie zobaczyło ponad 120 000 osób. Park Miliona Światłem docenią również zakochani, którzy poszukują pięknego miejsca na randkę. Miłosne instalacje, ciekawe fotospoty, nastrojowa muzyka w tle - romantyczne spacery walentynkowe w Łodzi będą pełne blasku. Organizatorem Parku Miliona Świateł jest Łódzkie Centrum Wydarzeń, zaś pomysłodawcą, projektantem i wykonawcą – firma Multidekor, lider rynku zimowych energooszczędnych iluminacji w Polsce.
Park Miliona Świateł w Łodzi jest otwarty od października do lutego. Kolejna edycja już w 2023 roku. Serdecznie zapraszamy!Bilety można kupić na www.parkmilionaswiatel.pl