Park tematyczny tuż pod Berlinem, utworzony w historycznym dla kina miejscu. Poznajcie wszystkie sekrety mistrzów filmowej iluzji i zobaczcie niesamowite pokazy.
Jeśli kochacie kino, pokochacie także ten park rozrywki. Działa w ścisłym związku z mieszczącym się tuż obok studiem Babelsberg – najstarszym studiem filmowym na świecie, istniejącym od 1911 roku. W nim zaczynała karierę Marlena Dietrich, swoje filmy kręcili Hitchcock, Polański czy Tarantino. Tutaj powstawały produkcje z udziałem największych gwiazd – Toma Cruise’a, Brada Pitta i wielu, wielu innych. Filmpark to część ogromnego kompleksu nazywanego Medialnym Miasteczkiem, w którym swoje siedziby mają również znaczące studia radiowe i firmy związane z mediami.
Zwiedzając Filmpark, można poznać plan filmowy „od kuchni”, dowiedzieć się, jak powstają efekty specjalne, zobaczyć interesujące dekoracje i wystawy, zrozumieć, na czym polega praca reżysera, operatora, scenarzysty, charakteryzatora i wielu innych osób odpowiedzialnych za film. Zwiedzanie uzupełnić może audioprzewodnik, który jest do wypożyczenia przy wejściu. To skarbnica nietuzinkowych historii. Zobaczymy zatem filmowe atelier, baśniowe orientalne dekoracje z filmu Skarby Sułtana, Średniowieczne Miasto (w którym odbywają się halloweenowe Noce Horroru), Uliczkę z Dzikiego Zachodu, Aleję Gigantów z różnymi kinowymi potworami, Chatkę Baby Jagi z filmu Jaś i Małgosia czy Smoka Szczęścia z filmu Niekończąca się Opowieść III. Można też zwiedzać z przewodnikiem plany filmowe poza Filmparkiem, w studiu Babelsberg, gdzie przygotowano m.in. wystawę oryginalnych rekwizytów z filmu Obrońcy Skarbów w reżyserii Goerge’a Clooneya.
Park posiada ogromne walory edukacyjne, ale jednocześnie zapewnia ciekawą rozrywkę. Dzieciom na pewno spodoba się bajkowy ogród Panama nawiązujący do powieści Janoscha, wystawa dekoracji z bajki Piaskowy Dziadek oraz plac zabaw "Dżungla", którego strzeż King Kong. Nie mogło też zabraknąć wielkoformatowych projekcji filmowych w kinie 4D. Natomiast w Babelsberg Dome – wielkiej niebieskiej kuli – można uczestniczyć w interaktywnej grze w technologii 5D-XD. Ciekawostką jest swoisty dom strachów Dock 8 zlokalizowany w łodzi podwodnej. Zastosowane w nim efekty specjalne rodem z filmu robią spore wrażenie.
Osobną atrakcję stanowią spektakularne pokazy. Warto wybrać się na interaktywne show „Trzej Muszkieterowie – making of” nawiązujące do filmu z Orlando Bloomem, zobaczyć występy kaskaderów pełne efektów pirotechnicznych i pościgów, wziąć udział w quizie „Zwierzęta przed kamerą”, a także poznać tajemnice studia telewizyjnego i samemu wcielić się w jedną z ról.
Poza tym działa tu restauracja „Prinz Eisenherz” w stylu średniowiecznej rycerskiej karczmy z dekoracjami z filmu Książe Waleczny oraz multifunkcjonalna nowoczesna hala widowiskowa o nazwie Metropolis (nawiązującej do słynnego filmu nakręconego w studiu Babelsberg w 1927 roku).
Sprawdź również: Berlin - atrakcje dla dzieci
Godziny otwarcia Filmpark Babelsberg Poczdam
Park jest czynny od kwietnia do listopada.
Od kwietnia do września otwarty jest w godzinach 10.00-18.00, poza pojedynczymi dniami, w których jest zamknięty ze względu na realizacje produkcji filmowych.
W październiku i w pierwszym tygodniu listopada park otwarty jest w godzinach 10.00-17.00.
Ceny biletów Filmpark Babelsberg Poczdam
Dzieci do lat 3 – wstęp wolny
Dzieci od 4 do 16 lat – 15 euro
Dorośli – 22 euro
Niepełnosprawni – 15 euro
Bilet rodzinny ( 2 dorosłych + do 3 dzieci od 4 do 16 lat) – 65 euro
Bilet zapoznawczy (ważny 3 godziny przed zamknięciem parku) – 15 euro
Audioprzewodnik (jęz. polski, niem., ang. lub franc.) – 4 euro
Parking – 3 euro/dzień
Nocleg
Zarówno w Berlinie, jak i w Poczdamie mamy do wyboru bogatą ofertę noclegową. W stolicy Niemiec, z której można dotrzeć do Babelsberg koleją w kilkadziesiąt minut, znajdziemy zarówno budżetowe hostele, jak i luksusowe hotele. W samym Poczdamie, który również ma turystom wiele do zaoferowania, można skorzystać z usług rodzinnego pensjonatu 1900 Anno Hotel Bablesberg, który mieści się w zabytkowej willi z ogrodem. Oddalony jest od Filmparku o około 5 minut jazdy samochodem. 3-osobowy pokój kosztuje tu od 378 zł za noc. Równie blisko Filmaprku znajduje się 3-gwiazdkowy hotel Filmhotel Lili Marlene, którego wystrój inspirowany jest kinem. Za 3-osobowy pokój ze śniadaniem wliczonym w cenę trzeba zapłacić tu co najmniej 463 zł.
Dojazd
Filmpark leży pod Berlinem, na terenie Poczdamu, w dzielnicy Babelsberg. To niecałe 600 km od Warszawy. Bardzo łatwo można dotrzeć tu z Polski samochodem, kierując się autostradą A2 na Berlin. Po przekroczeniu granicy trzeba kontynuować jazdę niemiecką autostradą A12 aż do Berlina, gdzie należy wjechać na zewnętrzną autostradę miasta – A10. Gdy już miniemy Berlin i dojedziemy do węzła 14-Ludwigsfelde Ost, musimy wjechać na drogę B101 w kierunku Teltow. Po kilku kilometrach zjeżdżamy na drogę L40 w kierunku Poczdamu, a po kilku kolejnych w Friedenstraße, a potem na rondzie w Großbeerenstraße i za kilka minut jesteśmy na miejscu.
Polecamy: 20 najlepszych parków rozrywki
Do Filmparku można także dotrzeć z Berlina koleją S-Bahn S-7. Można wysiąść na stacji "Babelsberg" i potem przesiąść się na jeden z autobusów – 601 lub 690, które zatrzymują się na przystanku „Filmpark”, albo na stacji „Griebnitzsee“ i dojść do parku pieszo (około 15 minut). Autobusy 601 lub 609 odjeżdżają też z dworca głównego w Poczdamie (Hauptbahnhof).
Filmpark Babelsberg
Großbeerenstraße 200
D-14482 Potsdam