Beskidzka Trójwieś – TOP 10, nie tylko dla dzieci, nie tylko na zimę

W Beskidach zawsze tłumy. Latem chodzą po górach, zimą szusują na stokach. A co jeśli, tak jak teraz, pogoda płata figle? W Trójwsi przez cały rok można zakosztować góralskiego folkloru. Do tego Istebna, Jaworzynka i Koniaków to istny raj dla podróżujących rodzin. Nawet na przekór aurze.

Przedstawiamy subiektywne TOP 10 rodzinnych atrakcji Beskidzkiej Trójwsi wg podróży Hani. Kolejność przypadkowa, bo wszystko jest równie fajne.

Kurna Chata Jana Kawuloka w Istebnej

Góralskie tradycje w najlepszym wydaniu. Drewniana chata z 1863 roku to jeden z obiektów na Szlaku Architektury Drewnianej. W środku można się przekonać jak żyło się kiedyś w kurnej chacie (czyli takiej bez komina, dym z pieca wylatywał wprost do izby, w której się mieszkało; kominów nie było by nie płacić wysokiego podatku). Jeśli będziecie mieć okazję to koniecznie dołączcie do jakiejś grupy, której o chacie i życiu w Beskidach opowiada Janko Macoszek. Pokaz gry na dawnych instrumentach i opowieści kustosza naprawdę zapadają w pamięć. Jeśli jesteście jedynymi turystami namiastką będzie audioprzewodnik, który można wypożyczyć bezpłatnie. Dla chętnych grup przygotowano także warsztaty masła lub szydełkowania koronek koniakowskich.

chata kawuloka Istebna atrakcje dla dzieci

Istebna z dzieckiem zimą- atrakcje - Chata Kawuloka

Góra Ochodzita w Koniakowie

Najwyższy szczyt Trójwsi Beskidzkiej - 895 m n.p.m., dający radości co niemiara. Wejście na szczyt nawet z najmłodszymi piechurami zajmie wam maks. pół godziny. Ze szczytu, rozciąga się jeden z piękniejszych w Beskidach widoków. Ochodzita to góra, z której panorama roztacza się we wszystkie strony świata. Z pewnością dlatego - jak mówi legenda - niegdyś służył rozbójnikom jako doskonały punkt obserwacyjny. Aby nie dać się im zaskoczyć, górę trzeba było obchodzić - stąd nazwa. Dziś zimą na Ochodzitej można pojeździć z dziećmi na nartach, a latem… zbierać do woli jagody.

Góra Ochodzita z dzieckiem

Koniaków atrakcje dla dzieci zimą- góra Ochodzita

SAMSUNG CSC

Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Istebnej

Urządzona z myślą o najmłodszych, ale zapewniam, że i rodzice wielu rzeczy mogą się tam dowiedzieć (m. in. historię istebniańskiego świerka, czy lokalnej fauny). Nam przewodniczka zdradziła również, gdzie w okolicy jest najwięcej grzybów (ale tego nie zdradzimy, sami jeździe i się dowiedzcie). Przy budynku znajduje się też najlepszy plac zabaw w okolicy.

leśna sala edukacji Istebna atrakcje z dzieckiem

Istebna atrakcje dla dzieci

Koniakowskie koronki

Jakie jest pierwsze skojarzenie z Koniakowem? Z pewnością misterne koronki. Można je oglądać (i zobaczyć jak powstają) w kilku izbach tradycji. W Muzeum Koronek prezentowana jest m. in. twórczość zmarłej w 1962 r. Marii Gwarek. Wśród jej prac znajduje się też niedokończona koronka robiona dla królowej Elżbiety II. Choć koronki rozsławiły Koniaków, Największą Koronkę Świata można zobaczyć w... Gminnym Centrum Kultury w Istebnej. 5 koronczarek heklowało ją przez 5 miesięcy, zużywając do tego 50 km nitki. Koronka ma 5 m średnicy i składa się z 8 tysięcy (!) kwiatów i innych motywów. Musicie ją zobaczyć!

izba pamięci marii gwarek -Koniaków atrakcje

izba pamięci marii gwarek -Koniaków atrakcje

Centrum Pasterskie w Koniakowie

Miejsce, w którym możemy wejść do bacówki i zobaczyć jak wyrabia się tradycyjne oscypki i gołki. Dzieciaki jednak (przynajmniej moje) bardziej zaciekawione będą sąsiednim budynkiem, z którego słuchać… beczenie owiec. Tak! Przy bacówce są i owieczki, i koza. Można do nich podejść, pogłaskać i nakarmić siankiem. Jeśli ma się szczęście, można trafić na organizowane w centrum warsztaty, jeśli jest go trochę mniej, i tak trzeba wejść zobaczyć wystawę pasterskich akcesoriów, dzwonków, narzędzi do obróbki wełny itp. nieznanych miejskim dzieciom akcesoriów.

Centrum Pasterskie

centrum pasterskie Koniaków atrakcje dla dzieci

Centrum Pasterskie Koniaków atrakcje dla dzieci

SAMSUNG CSC

Chata na Szańcach w Koniakowie

Chata prowadzona jest przez charyzmatycznego Tadeusza Ruckiego. Ten niezwykły gawędziarz już w drzwiach zagaduje spragnionych góralskich anegdot turystów. Pokazuje jak gra się na trombitach, opowiada historię wielkiej rzeźby… Indianina, tłumaczy o co chodzi z koniakowskimi koronkami. Chata na Szańcach to nie jedyna galeria z pracami miejscowych artystów. My polecamy m. in. Galerię na Grapie w Jaworzynce.

Chata na Szańcach Koniaków

Przełęcz Kubalonka + Izba Pamięci Kukuczki

Przez Trójwieś przebiega wiele szlaków odpowiednich nawet dla najmłodszych turystów, wśród nich ten biegnący przez Przełęcz Kubalonka. Tam, poza spacerem i pięknymi widokami, na turystów czeka niepozorny dom, w którym urządzono Izbę Pamięci Jerzego Kukuczki, który pochodził właśnie z Istebnej. Izbę prowadzi żona tragicznie zmarłego himalaisty. Na Kubalonce jest też drewniany kościółek z XVIII w., w którym para wzięła ślub (poza tym jest to jeden z obiektów Szlaku Architektury Drewnianej).

Trójstyk w Jaworzynce

Jedyne takie miejsce w okolicy. W Jaworzynce stykają się granice trzech państw - Polski, Czech i Słowacji. To świetne miejsce na krótką aktywną, ale niezbyt męcząca wycieczkę. Najlepiej wyjść z Jaworzynki-Trzycatku i iść ok. 1 km zielonym szlakiem. Na miejscu są wiaty, w których można odpocząć, miejsce na ognisko i najważniejsze - trzy obeliski, symbolizujące stykające się w tym miejscu państwa. Kto chce w 3 minuty odwiedzić 3 europejskie kraje?

Beskidy Trójstyk - atrakcje dla dzieci nie tylko zimą

Beskidy Trójstyk - atrakcje dla dzieci nie tylko zimą

widok w okolicy trójstyku

Aktywnie, czyli Park Linowy, narty i basen

Urlop w górach może być pełen atrakcji sportowych. W Trójwsi z dzieciakami zimą można jeździć na nartach czy sankach, latem szaleć w parku linowym, a przez cały rok pluskać się w kompleksie basenów ośrodka Zagroń. Polecamy!

aquapark Zagroń

Jedzenie!

W górach trzeba dobrze zjeść, a w Trójwsi miejsc, w których podaje się nie tylko góralskie pyszności nie brakuje. My zawsze skupiamy się na tradycyjnym zestawie - kwaśnica lub żurek, placki z blachy, no i oczywiście oscypki (zimą gołki, bo to przecież nie sezon).

jedzenie Beskidy z dzieckiem

jedzenie Beskidy z dzieckiem

Jestem przekonana, że podobnie jak my, znajdziecie w Trójwsi Beskidzkiej coś dla siebie. Podróże Hani polecają! 

Autorzy:
www.podrozehani.pl - Basia, Kamil, tytułowa Hania i najmłodszy Hubcio. Udowadniają, że podróżowanie to najlepszy sposób spędzania wolnego czasu, a podróżowanie z dziećmi to największa przygoda! Wspólnie z nimi przekonacie się, że niesamowite przeżycia czają się tuż za rogiem. Nawet tym najbliższym. Właśnie o tym są Podróże Hani, czyli opis małych (czasem też tych trochę większych, bo się rozkręcają!) wyjazdów tej pozytywnie zakręconej rodzinki.

Tekst powstał w ramach współpracy "Blogerzy z Dzieckowpodrozy.pl"

CZYTAJ TEŻ: Wiejsko-miejski Beskid Śląski wg Trojga Włóczykijów