Bezpieczne podróże…Medycyna na Krańcach Świata

medycyna na krańcach świata - zdrowie w podrózy z dzieckiem 1

Mimo, że zima niesie w sobie wiele możliwości aktywnego wypoczynku, to miesiące wiosenno – letnie mocniej motywują do ruchu, podróży czy wyjazdów. Szczególnie jest to atrakcyjny moment dla małych podróżników, którzy bardzo ciekawi otaczającego świata chętniej uczestniczą w przygodach na świeżym powietrzu, wyjazdach zagranicznych i wycieczkach krajoznawczych. To także dobry moment aby u naszych latorośli zaszczepić gen bezpiecznego i zdrowego podróżowania.

Wszystkich rodziców i dzieci łączy bez względu na kierunek podróży jedna potrzeba - powinni dbać o zdrowie przed, w trakcie i po podróży. Dlaczego to takie ważne i istotne? Odpowiedzi dostarcza program Medycyna na Krańcach Świata jaki powstał z myślą o licznej grupie podróżników od „lat 2 do 102” – amatorów, okazjonalnych wędrowców czy też weekendowców coraz częściej odwiedzających nie tylko europejskie kraje ościenne ale też egzotyczne miejsca odległe na mapie. Podróżowanie oprócz przyjemności niesie w sobie nieco ryzyka, nie jest ono specjalnie większe od typowych zagrożeń cywilizacyjnych jakie czyhają w miejscu zamieszkania… Dlatego warto minimalizować te zagrożenia i dobrze, odpowiedzialnie i z głową przygotować się do wyjazdu.

medycyna na krańcach świata kampania - bezpieczne podróze

Co roku ponad 11 mln. Polaków wyjeżdża w podróże zagraniczne, które stają się w naturalny sposób coraz bardziej egzotyczne i dalekie. Gro z nich stanowią rodziny z dziećmi wśród których są maluchy niechodzące jeszcze, szkraby zaciekawione wszystkim co nowe jak i te starsze dzieci, którym nie wystarcza plac zabaw i basen. Łączy ich ciekawość samej podróży – samolot, pociąg, statek, atrakcje miejsca w którym mieszkają, lokalne zwierzęta i wile innych niespodzianek jakie napotykają na swojej drodze. Im więcej tych bodźców tym lepiej, bo nie ma nic przyjemniejszego niż uśmiechnięte i zadowolone dzieciaki.

Jak zatem powinno się przygotować do rodzinnej wyprawy, kiedy jest się początkującym podróżnikiem lub okazjonalnym globtroterem, a żyje się marzeniami przeżycia wspaniałej przygody? Najważniejsze jest znalezienie odpowiedzi na kilka kluczowych pytań związanych ze: zdrowiem, bezpieczeństwem, formalnościami czy logistyką podróży. My skoncentrujemy się na elemencie zdrowia, który powinien być fundamentem aktywności dużych i małych odkrywców. Bo jeśli rodzina czuje się dobrze, nie dopada nikogo przypadkowa kontuzja, chwilowa chorobowa niedyspozycja i wyjazd przebiega bez zakłóceń, to jedyne o czym się myśli to dobra zabawa. Kierując się maksymą „z podróży możesz przywieźć wszystko… przywieź tylko dobre wspomnienia”, warto zawczasu przygotować całą ekipę odpowiednio do wyjazdu, uwzględniając: specyfikę podróży, miejsce docelowe, wymogi kraju który się odwiedza (np. szczepionki), dostęp do służby zdrowia i ogólne warunki higieniczno – sanitarne. Prewencja i zapobieganie zagrożeniom to podstawa podczas każdych wyjazdów, od egzotycznych po te najbardziej bliskie. Medycyna na Krańcach Świata stawia sobie za cel edukację i kształtowanie prawidłowych postaw turystów w zakresie medycyny podróży bez względu na wiek i doświadczenie. Wychodząc z założenia, że nigdy dość specjalistycznej wiedzy i dobrych praktyk, które chronią przed niechcianymi sytuacjami.

Podróżowanie z dziećmi

Podróżowanie z dziećmi jest specyficznym rodzajem turystyki. Jednym rodzicom przychodzi to w sposób naturalny – intuicyjnie wiedzą jak się przygotować, zorganizować, gdzie wyjechać i na co zwracać uwagę zabierając w nieznane swoje ukochane maluchy. Inni metodycznie przygotowują się do wyjazdu rozważając różne scenariusze, zawsze i na wszystko mając receptę. Gdzie leżu złoty środek pozwalający bezpiecznie i z głową wyjechać? Jak czerpać satysfakcję i przyjemność z wycieczki, jednocześnie nie stresując się o zdrowie dzieci będąc w nowym otoczeniu, nierzadko obcym daleko od domu? Warto przestrzegać kilku złotych zasad, a wszystko będzie proste, niestresujące i wspaniałe dla małych odkrywców i dużych podróżników.

  • Zasada nr 1 / bezpieczeństwo w Twoich rękach

Pomimo najlepszych intencji i dobrego planowania zawsze istnieje niebezpieczeństwo wypadków losowych np. zgubienia bagażu, kradzieży, włamania, chorób czy urazów wymagających np. opieki medycznej, zakupu specjalistycznych lekarstw, hospitalizacji, nieprzewidzianych wydatków np. naprawy samochodu. Kluczowym „lekarstwem” jakie warto mieć w zanadrzu jest ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje wszystkich członków eskapady wraz z polisą NNW i OC rodzica bo nigdy nie wiadomo gdzie kopnięta piłka poleci… Aktualnie wybór oferty polis jest bardzo duży i dostosowanie wybranej do własnych preferencji nie będzie problemem. Ewentualna pomoc jest szybka i skuteczna a jest to szczególnie ważne kiedy ma się małe dzieci. Całodobowe centra obsługi pomagają bardzo sprawnie, przekazując wiele cennych wskazówek, które pomagają w wybrnięciu z nieplanowanego ambarasu.

  • Zasada nr 2 / zdrowie w plecaku

Wyjazd typowej polskiej rodziny 2+2 wiąże się z nagromadzeniem w bagażu wielu bardziej lub mniej potrzebnych rzeczy i dużej ilości leków w większości z przeznaczeniem dla dzieci. Zanim jednak spakujemy apteczkę podróżną warto sprawdzić jakie leki można zabrać ze sobą i wwieź do kraju przeznaczenia. To co w Polsce jest np. zwykłym lekiem przeciwbólowym w niektórych destynacjach jest uznawane za np. narkotyk. Kiedy mamy już pewność co do aspektów prawnych warto skompletować apteczkę pod konkretny wyjazd związany np. ze strefą klimatyczną, porą roku i aktywnościami jakie planujemy realizować. Najczęściej na wyjazdach dochodzi do typowych kontuzji jak obtarcia, skaleczenia, oparzenia, odmrożenia czy biegunka. Na większość z nich możemy zaradzić we własnym zakresie pamiętając, że poważniejsze stadia kontuzji np. otwarte rany czy silne oparzenia należy bezzwłocznie konsultować z lekarzem. To szczególnie istotne jest podczas egzotycznych wyjazdów kiedy organizm wystawiony jest na działanie np. nowych bakterii i wirusów. O typowych chorobach i kontuzjach występujących wśród dzieci warto przeczytać na  Medycyna na Krańcach Świata.

bezpieczne podróze jak się przygotować opinie lekarstwa
  • Zasada nr 3 / odpowiedzialnie czyli z głową i zasadami

Podróż sama w sobie jest bardzo atrakcyjna zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Żyjąc w przeświadczeniu, że mamy plan wyjazdu, kupione bilety i tylko odliczamy dni do podróży, zapominamy lub pomijamy ważne z punktu widzenia odpowiedzialności za siebie i dzieci aspekty medyczne takie jak np. szczepienia, badania kontrolne czy przygotowanie fizyczne. Jeśli kondycja nam siądzie to nie przejdziemy zaplanowanego szlaku, ale kiedy jesteśmy w strefie chorób zakaźnych narażamy rodzinę na niebezpieczeństwo infekcji choroby tropikalnej. Skutecznym sposobem minimalizacji zagrożeń chorobowych jest odpowiednia szczepionka. Partnerem Medycyny na Krańcach Świata jest Wielkopolskie Centrum Medycyny Podróży oraz portal Szczepienia dla Podróżujących. To tam można zasięgnąć specjalistycznej wiedzy „od ręki” i dowiedzieć się jakie należy spełnić wymogi medyczne przed wyjazdem.

  • Zasada nr 4 / brzemienne podróże

Kobiety w ciąży są pełnoprawnymi uczestnikami podróży i jeśli nie mają przeciwskazań medycznych to mogą spełniając kilka podstawowych zasad bezproblemowo wyjeżdżać turystycznie. Przed drogą warto dowiedzieć się jaki jest standard opieki zdrowotnej w kraju który zamierza się odwiedzić i jakie tam panują warunki sanitarne. Istotne jest również dokonanie przed planowanym wyjazdem oceny stanu zdrowia kobiety ciężarnej przez specjalistę ginekologa – położnika. Najbezpieczniejszym okresem do podróżowania dla pań ciężarnych jest drugi trymestr, a pierwszy jest uznawany za najbardziej ryzykowny pod względem poronień.

Polecamy również: Gdzie na bezpieczne wakacje?

W medycynie podróży kierując się kilkoma złotymi zasadami możemy zminimalizować ryzyko problemów zdrowotnych w trakcie wyjazdu jak i po powrocie. Kiedy już w domu, cała rodzina cieszy się wspomnieniami – jak to fajnie było, wtedy nadchodzi czas refleksji i docenia się ten element przygotowań na który zwykle poświęcamy najmniej czasu – zdrowie dużego i małego podróżnika. Wspólne oglądanie zdjęć i filmów na których wszyscy są uśmiechnięci i szczęśliwi to najwyższa nagroda i premia za udaną eskapadę. Czas przystąpić do realizacji kolejnych planów.

Czytajcie więcej medycynanakrancachswiata.com