Bieszczady z dzieckiem – polecane szlaki. TOP 5 najlepszych tras

bieszczady z dzieckiem polecane szlaki gdzie z dziecmi w bieszczadach

A gdy już zostawimy wszystko i ruszymy w Bieszczady z dziećmi, spotka nas to, co wszyscy wychwalają pod niebiosa – spokój, dostępne szlaki i miejsca do odpoczynku po długiej wędrówce. Gdzie iść z dzieckiem w Bieszczadach? Podpowiadamy 5 najlepszych tras, które pozwolą wam zasmakować tego, co w tych górach najlepsze.

Bieszczady z dzieckiem na dobry początek – Chatka Puchatka

Mimo że nie ma tu prądu, bieżącej wody i kanalizacji, Chatka Puchatka zyskała zaszczytne miano kultowej miejscówki w tych górach. Słyszał o niej każdy, kto planował podróż w Bieszczady – z dzieckiem lub nie. Schronisko położone jest na Połoninie Wetlińskiej (1228 m n.p.m.) i choć ma niewiele wspólnego z bajkowym misiem, nikt nie zabroni nam wymyślić w trakcie marszu swojej historii. 

Połonina Wetlińska praktycznie. Na połoninę możemy wejść z dwóch stron Chatki Puchatka. Jeśli wybierzemy drogę z Przełęczy Orłowicza, najpierw czeka nas spacer Połoniną Wetlińską, a tuż przed zejściem w dół – wyczekiwane schronisko. Jeśli wybierzemy wejście z drugiej strony schroniska, np. od Przełęczy Wyżnej lub z Brzegów Górnych, Chatka Puchatka będzie naszym punktem startowym na połoninie, a spacer z widokami – o ile się na niego zdecydujemy – spełni funkcję wisienki na torcie całej wyprawy. Jeśli są z nami małe dzieci, a celem jest dojście do schroniska, polecamy tę drugą opcję.  o ważne – Chatka jest obecnie rozbierana, a w jej miejscu powstanie nowoczesne schronisko. Możemy pobyć trochę na górze, a wycieczkę urozmaicić sobie, wybierając zejście innym szlakiem niż ten, którym weszliśmy – tutaj mamy taką możliwość.

bieszczady z dzieckiem polecane szlaki gdzie w bieszczadach z dzieckiem polonina wetlinska

Z dzieckiem w Bieszczadach – Połonina Caryńska

Tu i ówdzie można słyszeć spory na temat tego, która bieszczadzka połonina jest piękniejsza. My uważamy, że dyskusja sprowadza się do jednego wniosku – i na jednej, i na drugiej warto postawić swoją stopę (z dzieckiem również). Jedyne, co można o nich powiedzieć, to to, że Połonina Wetlińska jest nieco łagodniejsza niż Caryńska, więc na pierwszą wycieczkę z dzieckiem w górach może być nieco lepsza.

Połonina Caryńska praktycznie. Na połoninę wejść można trzema drogami. Z jednej strony z Brzegów Górnych, z drugiej strony z Utrzyków Górnych, można też wybrać szlak, który przecina całą połoninę mniej więcej w połowie – z Przełęczy Wyżniańskiej. Jeśli planujemy być w Bieszczadach z dzieckiem, naprawdę warto zrobić sobie spacer tą połoniną. Zwłaszcza, że zielony szlak przecinający ją w połowie daje szansę modyfikacji planu i szybszego zejścia, gdybyśmy nagle zechcieli zakończyć wycieczkę. Najwyższy punkt na trasie to Kruhly Wierch o wysokości 1297 m n.p.m.

bieszczady z dzieciem polecane szlaki gdzie z dzieckiem w bieszczadach polonina carynska

Mała i Wielka Rawka – w poszukiwaniu misia jogi

I znowu jakiś miś, powiecie? Może być to miś, może być zabawa w „zbierz 10 szyszek w 2 minuty”, może być „kto najszybszy do najbliższego drzewa” – tak naprawdę chodzi o to, by sprawić, że nasze dziecko w Bieszczadach będzie z większą chęcią pokonywało kolejne kilometry. I choć wędrówka na 1271 m n.p.m. i Małą Rawkę (a szczególnie do położonej niżej Bacówki PTTK pod Małą Rawką), nie należy do trudnych, to pójście szlakiem dalej – na Wielką Rawkę, może być już dla dziecka pewnym wyzwaniem.

Mała i Wielka Rawka praktycznie.  Do bacówki pod Małą Rawką z Przełęczy Wyżniańskiej jest prawie 1,5 km, na szczyt  Małej Rawki – dwa razy tyle. To nadal niewiele ponad 3 km całej trasy z możliwością poznania jednego z najpiękniejszych w swej tradycyjności bieszczadzkich schronisk PTTK. Na większy apetyt zdecydowanie polecamy kolejne 1,5 km spaceru na szczyt Wielkiej Rawki (1304 m n.p.m.) – widoki na obie Połoninę Caryńską i Wetlińską, Tarnicę i Bukowe Berdo wynagrodzą ewentualne zmęczenie.

bieszczady z dzieckiem polecane szlaki gdzie w bieszczadach z dzieckiem mała wielka rawka

Tarnica z dzieckiem? Tak, jeśli dobrze to zaplanujemy

Wyżej w Bieszczadach już nie wejdziemy. To tutaj, na 1346 m n.p.m., stoi słynny krzyż – i to tu prowadzą słynne schody, o które toczył się spór w środowisku górołazów. Jeśli będziemy z dzieckiem w Bieszczadach, ta wyprawa pewnie będzie nas kusić. I dobrze, bo nie ma powodu, byśmy zrezygnowali ze szczytu tylko ze względu na onieśmielające miano “najwyższy”. Dopasujmy wersję trasy do możliwości naszych i naszych dzieci. 

bieszczady z dzieckiem polecane szlaki gdzie w bieszczadach z dzieckiem tarnica

Tarnica praktycznie. To będzie długa wędrówka, więc wyruszmy jak najwcześniej rano. Szlak czerwony z Ustrzyków Górnych jest przepiękny i widokowy, zwłaszcza w drugiej części (zdjęcie powyżej), ale jeśli po dojściu na Tarnicę planujemy wrócić do Ustrzyków przez Wołosate i całą drogę pokonać pieszo, będziemy mieć 20 km w nogach, a na koniec czeka nas wędrówka przebijająca nużącą dla niektórych drogę na Morskie Oko. Dla mniejszych dzieci będzie to odległość nie do pokonania. Jeśli więc mamy przyjaciół z samochodem, którzy mogą odebrać nas na dole w Wołosatem lub szczęście do autostopu czy busa, spróbujmy odjąć sobie te 6 km drogi do Ustrzyków.

Na równie ambitnych czeka też inna niemal 20-kilometrowa pętla – zaczynamy i kończymy w Wołosatem, a po dojściu na Tarnicę wracamy przez Halicz i Rozsypaniec. Najmniej popularnym w tym rejonie szlakiem jest Bukowe Berdo – to wyprawa dla tych, którzy uwielbiają być sami na szlaku. Nawet w szczycie sezonu na górze możemy minąć zaledwie kilka osób. Podczas zejścia do Widełek zwiedzamy zakamarki absolutnie magicznego, gęstego lasu.

No i oczywiście jest jeszcze najszybsza opcja wejścia na Tarnicę i zejścia tym samym szlakiem, którą pewnie wybierze większość rodzin w Bieszczadach z dzieckiem – niemal 9 km z Wołosatego i z powrotem to najkrótsza trasa pozwalająca zdobyć najwyższy szczyt Bieszczad.

Przeczytaj też: Bieszczady z dziećmi w 4 dni >>

bieszczady z dzieckiem polecane szlaki gdzie w bieszczadach z dzieckiem tarnica bukowe berdo

Cisna – nie tylko Siekierezada

Nie możemy też zapomnieć o kojarzonej z Edwardem Stachurą i „Siekierezadą” Cisnej położonej w północno-zachodniej części Bieszczad. To kolejna malutka miejscowość w tych górach, która daje ciekawe możliwości na pobyt z dzieckiem. Legendarna w tej okolicy, klasyczna w swej górskiej formie Bacówka pod Honem jest tak dostępna dla maluchów, że już bardziej nie można. Nie dość, że dzieci będą chłonąć tu klimat w chacie pachnącej żurkiem, kiełbasą i drewnem, najedzą się za wszystkie czasy i pobiegają po dworze z wielkimi psami, to jeszcze prosto stąd mogą z nami ruszyć na szlak.

Cisna praktycznie. Z Bacówki pod Honem możemy zrobić sobie ciekawy spacer na Hon (do szczytu 820 m n.p.m. niecały kilometr) lub dalej – na Berest (942 m n.p.m. – kolejne 2,5 km) lub aż na Wołosań (1071 m n.p.m. – kolejne 3,5 km). Możemy też obrać zupełnie przeciwny kierunek i iść bezpośrednio z Cisnej w stronę granicy z Czechami – 2,3 km na Wyżną (855 m n.p.m.) lub dalej, kolejne 3,5 km – na Małe Jasło (1103 m n.p.m.).

bieszczady z dzieckiem polecane szlaki gdzie w bieszczadach z dzieckiem cisna bacowka pod honem

A co po zejściu ze szlaku? Ciekawe atrakcje dla dzieci

Co robić w Bieszczadach z dzieckiem po zejściu ze szlaku? To w zasadzie temat na odrębny, obszerny artykuł. Nie można jednak pominąć choć kilku świetnych aktywności, które na pewno spodobają się mniejszym lub starszym dzieciom. Fani pojazdów przeżyją dużo radości dzięki dwóm atrakcjom Bieszczadów. Bieszczadzka Kolejka Leśna niedaleko Cisnej to świetna okazja na spotkanie z tradycyjną ciuchcią.

Polecamy: Noclegi w górach dla rodzin z dziećmi

Z kolei przejażdżka, o którą ciężko gdzieś indziej, czeka na nas dzięki Bieszczadzkim Drezynom Rowerowym w Uhercach Mineralnych – do wyboru mamy krótsze i dłuższe trasy. Jeśli lubimy spędzać czas w wodzie, możemy też jechać nad Solinę i tu wypożyczyć łódki, kajaki, rowery wodne czy przepłynąć się statkiem. Można tu też skorzystać z kąpieliska i poleżeć na plaży. Fani nieco większych wrażeń mogą ruszyć nad San na spływ pontonami (np. z Sanoka do Lisznej). W razie niepogody fani wodnych szaleństw mogą schować się na basenie w Lesku. Aquapark z saunami będzie też wytchnieniem dla rodziców po całym dniu wędrówki. I jeszcze dwie miejscówki dla fanów zwierząt. Zagroda żubrów w Mucznem, w której poznamy te majestatyczne zwierzęta, czy Leśny Zwierzyniec niedaleko Cisnej z jeleniami, lisami czy danielami – oba te miejsca zapewnią kontakt z przyrodą, o który trudno w mieście.

Czytajcie również:
Bieszczady są niezwykłe – TOP 5 dla dzieci

A Wy jakie szlaki dla dzieci i atrakcje w Bieszczadach polecacie?

Czekamy na Wasze komentarze.

 

2 comments

Leave Comment