Przejazd drezyną to marzenie niejednego dziecka...ale i dorosłego. A jeśli dodamy do tego piękną przyrodę i frajdę z pedałowania, to świetna zabawa gwarantowana! Odkryjcie Bieszczady z zupełnie innej perspektywy!
Bieszczady to wciąż jeden z najbardziej dziewiczych i mało poznanych zakątków Polski. Wielu ceni sobie tutejszy niezwykły krajobraz, brak wielkich ośrodków miejskich i nieco mniejszy ruch niż w innych regionach turystycznych. Takie warunki sprzyjają też rodzinnemu wypoczynkowi. Zwłaszcza, że działa tu bardzo ciekawa atrakcja, która nie tylko dla maluchów stanowi niezwykłą przygodę.
Atrakcyjność, jakość i rozwój tej unikalnej atrakcji została wielokrotnie doceniona wyróżnieniami i nagrodami, w tym tą najbardziej prestiżową w branży turystycznej: Złotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej w 2023 r.. Złoty Certyfikat to specjalna nagroda stworzona dla produktów turystycznych, które rozwijają się w unikalny i wyjątkowy sposób. Laureatem w 2022 r. była Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, a w poprzednich latach kolejno: Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis, Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Muzeum Powstania Warszawskiego, Żywe Muzeum Piernika,
Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe
Wybudowana w 1872 roku przez władze Cesarstwa Austriackiego roku linia kolejowa 108 łączyła miejscowość Stróże z przejściem granicznym w Krościenku i była ważnym elementem kolejowej infrastruktury. Potem jednak traciła na znaczeniu i w 2013 roku wszystkie stacje na wschód od Zagórza zostały wyłączone z eksploatacji. W 2015 roku ta część linii kolejowej znalazła jednak nowe przeznaczenie i stała się najdłuższą w Polsce trasą drezyn rowerowych. Te różnią się od tradycyjnych tym, że można jechać na nich jak na rowerze, wprawiając je w ruch siłą mięśni nóg. Drezyną może podróżować 5 osób (np. 3 os. dorosłe + 2 dzieci). Pedałują tylko dwie osoby, a maluchy mogą bezpiecznie podróżować na siedzeniach, co powinno być ułatwieniem dla rodziców.
Udostępniona trasa wycieczkowa ma około 47 km. Do dyspozycji jest aż 70 drezyn, a do wyboru kilka tras turystycznych o długości od 6,5 do 12 km w malowniczej scenerii Bieszczad. Sam przejazd w zależności od wyboru trasy trwa od 1 do 2,5 godziny. Wypożyczalnia drezyn i główna stacja mieści się w miejscowości Uherce Mineralne. Stąd wyrusza większość wycieczek, rzadziej zaczynają się w Ustrzykach Dolnych (poza sezonem tylko na zamówienie). Wszystkie drezyny uczestniczące w przejeździe podlegają kierownikowi składu. Nie ma możliwości osobnego wypożyczenia drezyny, poza zorganizowanymi kursami. Podczas wycieczki przewodnik opowiada o mijanych miejscach, przy ważniejszych atrakcjach planowane są postoje. Bieszczadzka linia kolei uznawana jest za jedną z najbardziej malowniczych w Polsce.
Rozkład jazdy Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe
Drezyny kursują wg. ustalonego rozkładu jazdy - poniżej rozkład 2023; sprawdź aktualny na oficjalnej stronie.Sezon letni
Ze stacji Uherce Mineralne
- 9.30 Uherce Mineralne – Łukawica – Uherce Mineralne (18 km, 2,5 godziny)
- 10.30 Uherce Mineralne – Stefkowa – Uherce Mineralne (15 km, 2 godz.)
- 13.00 Uherce Mineralne – Łukawica – Uherce Mineralne (18 km, 2,5 godz.)
- 14.00 Uherce Mineralne – Stefkowa – Uherce Mineralne (15 km, 2 godz.)
- 16.30 Uherce Mineralne – Jankowce – Uherce Mineralne (12 km, 1,5 godz.)
Ze stacji Ustrzyki Dolne (działa tylko podczas wakacji)
- 10.00 Ustrzyki Dolne – Krościenko – Ustrzyki Dolne (16 km, 2 godz.)
- 13.30 Ustrzyki Dolne – Ustjanowa – Ustrzyki Dolne (16 km, 2 godz.)
- 16.30 Ustrzyki Dolne – Krościenko – Ustrzyki Dolne (16 km, 2 godz.)
Sezon jesienny
Ze stacji Uherce Mineralne:
poniedziałek - piątek
- 9.30 Uherce Mineralne - Jankowce - Uherce Mineralne (12 km, 1,5 godz.)
- 11.30 Uherce Mineralne - Stefkowa - Uherce Mineralne (14 km, 2 godz.)
- 14.00 Uherce Mineralne - Jankowce - Uherce Mineralne (12 km, 1,5 godz.)
sobota - niedziela
- 9.00 Uherce Mineralne - Łukawica - Uherce Mineralne (18 km, 2,5 godz.)
- 9.30 Uherce Mineralne - Jankowce - Uherce Mineralne (12 km, 1,5 godz.)
- 11.30 Uherce Mineralne - Stefkowa - Uherce Mineralne (14 km, 2 godz.)
- 12.00 Uherce Mineralne - Olszanica - Uherce Mineralne( 8,5 km, 1 godz.)
- 14.00 Uherce Mineralne - Jankowce - Uherce Mineralne (12 km, 1,5 godz.)
- 14.30 Uherce Mineralne - Olszanica - Uherce Mineralne (8,5 km, 1 godz.)
- 16.00 Uherce Mineralne - Stefkowa - Uherce Mineralne (14 km, 2 godz.)
- 16.30 Uherce Mineralne - Olszanica - Uherce Mineralne (8,5 km, 1 godz.)
Znasz Bieszczady? Sprawdź nasz artykuł