Półwysep Helski i Kaszuby Północne to nie tylko wspaniałe miejscowości wakacyjne. To również bogata i często trudna historia, często związana z wielkimi wydarzeniami, a zwłaszcza wojnami, które pozostawiły tu swój ślad. Koniecznie musicie prześledzić bunkry i fortyfikacje na Półwyspie Helskim i okolicy - taka lekcja historii na pewno zapadnie wam w pamięć, podobnie jak waszym dzieciom. Co znajdziecie na miejscu? Sprawdźmy to!
Uwielbiane przez turystów Kaszuby Północne znane są z pięknej przyrody, plaż i doskonałych warunków do wypoczynku. Nie bez powodu corocznie przybywają tu turyści z całego kraju i nie tylko! Ale wielowiekowa tradycja tych ziem, która zachwyca tak wielu przyjezdnych, jest z całą pewnością wynikiem długiej i niełatwej historii, zaznaczającej swoją obecność od wielu, wielu wieków. Wystarczy wspomnieć choćby walkę ze Szwedami w Pucku podczas potopu w 1655 roku lub bohaterską obronę Helu na początku II wojny światowej, gdzie obrońcy skapitulowali jako jedni z ostatnich w kraju. Sami widzicie, że historia odcisnęła swoje piętno na tutejszych wsiach i miastach, zostawiając wiele śladów - zarówno materialnych, jak i niematerialnych. Można je poznać dzięki dobrze oznaczonemu Szlakowi Historii Militarnej Kaszub Północnych.
Szlak ten jest przeznaczony dla zmotoryzowanych, ale poszczególne jego etapy można też pokonywać na rowerze lub pieszo, co szczególnie powinno zainteresować rodziny z dziećmi. Łącznie umieszczono na nim ponad 80 obiektów z terenu powiatu puckiego. Budowa tego szlaku bazuje na zasadzie "kręgosłupa i ości". Rozpoczyna się on na dworcu kolejowym PKP i kończy w okolicy helskiego cypla. Główna oś szlaku oznaczona jest kolorem niebieskim i ma długość około 10 kilometrów. "Ości" to znacznie krótsze elementy trasy i prowadzą do następujących punktów.
- szlak czerwony - do obiektów fortyfikacji samego cypla Półwyspu Helskiego
- szlak żółty - do 21. baterii przeciwlotniczej
- szlak czarny - do pozostałości niemieckiej baterii przeciwlotniczej na plaży
- szlak pomarańczowy - do 33. baterii "Duńskiej"
- szlak brązowy - na wydmy ze stanowiskami baterii OPL
- szlak zielony - na Szwedzką Górkę
- szlak szary - do rzutni granatów
Odbywając podróż po zabytkach, miejscach bitew, obiektach militarnych, pomnikach czy muzeach możemy lepiej przyswoić sobie ważne wydarzenia historyczne związane z wojskowością. Obok znanych atrakcji, jak Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu, Hallerówka we Władysławowie czy fortyfikacje na Półwyspie Helskim, pojawiają się też mniej oczywiste, m.in. pozostałości bazy lotniczej w Pucku, pomnik upamiętniający lądowanie floty Zygmunta III Wazy w Lisim Jarze obok Jastrzębiej Góry czy nawet obiekty poligonu torpedowego na wodach Zatoki Puckiej. Naprawdę nie brakuje tu ciekawych atrakcji!
Zobacz mapę fortyfikacji i atrakcji na Szlaku Militarnym poniżej:
Kliknij w mapę aby powiększyć
Zwiedzaliście już któryś z obiektów na Szlaku Historii Militarnej Kaszub Północnych? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach.