Planujesz urlop na Mazurach lub Podlasiu? Region ten to zielone płuca Polski, słynący z pięknych krajobrazów i wielu możliwości rekreacji na świeżym powietrzu. Nie wszyscy wiedzą jednak, że największa nad Wisłą produkcja mleka ma miejsce właśnie na Podlasiu!
Sprawdź również: Mazury - najlepsze atrakcje dla dzieci
Nie sposób zapomnieć o bogatej historii i dziedzictwie regionów. Unikalne wątki związane z historią Państwa Krzyżackiego czy kulturą prawosławia to lokalne perełki, które czekają na odkrycie! Poniżej przedstawiamy Wam trzy propozycje nowych muzeów, które zostały opisane przez naszych kolegów z portalu www.nowemuzeum.pl
Ciekawe interaktywne Muzea - Mazury i Podlasie:
CENTRUM TRADYCJI MLECZARSTWA – MUZEUM MLEKA GRAJEWO (PODLASKIE)
Kolorowa ekspozycja pokazuje w przystępny dla dzieci sposób jak przez wieki wykorzystywano mleko w żywieniu, kosmetyce, medycynie i sztuce. Można spróbować ręcznego dojenia krowy albo prześledzić drogę mleka od rolnika do odbiorcy mlecznych przetworów - ciekawscy z pewnością znajdą odpowiedzi na pytania „Dlaczego mleko jest białe?” albo „Skąd się wzięły dziury w serze żółtym?”. Młodsze dzieci zachwycą się modelami krów i innymi elementami, które można dotknąć; nieco starszym dedykowane są multimedialne quizy i zagadki poszerzające wiedzę o mleku. Co miesiąc dla dzieci organizowane są spotkania z Krówką Matyldą - bezpłatne zajęcia kreatywne, ruchowe bądź plastyczne, podczas których dzieci pracują w towarzystwie maskotki.
Dowiedz się więcej >>tutaj<<
MUZEUM IKON SUPRAŚL (PODLASKIE)
Pierwsze w Polsce interaktywne muzeum prezentujące sztukę sakralną prawosławia. Temat w pierwszej chwili może wydawać się mało atrakcyjny dla najmłodszych, ale w praktyce okazuje się, że nie brakuje elementów, z których dzieci chętnie korzystają. Wystawa ma formę świetlno-dźwiękowego spektaklu, a kolejne pomieszczenia swoim układem zachęcają do poszukiwania i odkrywania ukrytych zakamarków oraz ciekawych detali. Niektóre sale w muzeum wyglądem przypominają katakumby, inne klasztor pełne tajemniczych wnęk - emocje podczas znajdowania kolejnych „smaczków” gwarantowane!
Dowiedz się więcej >>tutaj<<
INTERAKTYWNE MUZEUM PAŃSTWA KRZYŻACKIEGO DZIAŁDOWO (WARMIŃSKO-MAZURSKIE)
Jedyne na świecie muzeum związane z działalnością Państwa Krzyżackiego pozwala dotknąć historii i bawić się nią. Technologia rozszerzonej rzeczywistości, modele 3D, ekrany dotykowe i różnego rodzaju projekcje sprawiają, że dzieciaki od razu wciągają się w ekspozycyjną opowieść i nawet nie zauważają kiedy chłoną kolejne informacje. Ciekawą ofertą są też zajęcia praktyczne dla dzieci, obejmujące tematy takie jak archeologia eksperymentalna, muzyka średniowieczna, stroje z epoki czy działanie machin oblężniczych.
Dowiedz się więcej >>tutaj<<
W BUDOWIE - LABORATORIUM MŁODEGO MISTRZA I ODKRYWCY BIAŁYSTOK (PODLASIE)
Na białostockim stadionie miejskim powstaje podlaskie centrum nauki o powierzchni ponad 3 tys. metrów kwadratowych. Dwa budynki obejmować mają przestrzeń edukacyjną dla dzieci do 10 roku życia oraz strefę dla młodzieży i dorosłych wraz z laboratoriami. Znakiem rozpoznawczym części dla najmłodszych są Zmysłek i Majka Pytajka, którzy oprowadzają po świecie robotyki, energii wody, budownictwa oraz anatomii człowieka. Oprócz wystawy głównej organizowane mają być zajęcia z zakresu m.in. z elektromotoryki, robotyki i energetyki. Laboratorium ma powstać do października 2019 roku.
W BUDOWIE – CENTRUM NAUKI O BEZPIECZEŃSTWIE SZCZYTNO (WARMIŃSKO-MAZURSKIE)
Szczytno, kojarzone w Polsce głównie z Wyższą Szkołą Policji, w 2021 r. będzie mogło się pochwalić unikalnym obiektem w kompleksowy sposób poruszającym tematykę bezpieczeństwa. Ponad 7 tys. metrów kwadratowych ekspozycji ma uzmysławiać dzieciom czyhające na nie zagrożenia oraz sposoby radzenia sobie z nimi. Nie zabraknie okazji do doświadczeń, eksperymentowania i mądrej, kreatywnej zabawy – planowana jest budowa m. in. miasteczka ruchu drogowego.
Sprawdź również: Zagrody edukacyjne na Mazurach - zabawa i nauka